Eelmine osa

Mida peaks teadma raamatupidamisest?

Minu lemmikteema – raamatupidamine!

Dokumendimajandus?

Kindlasti on sul vaja teada, kuidas oma klientidele korrektselt müügiarveid väljastada.

Oluline on arvestada ka sellega, millised nõuded on ostudokumentidele ning kuidas ja kui kaua tuleb oma ettevõtte dokumente säilitada.

Pikk ja põhjalik tekst samal teemal on siin.

Online-raamatupidamise ehk internetipõhise raamatupidamise variandi valimisel on dokumentidega majandamine märksa kergem.

Raamatupidaja keeles on sellised sõnad nagu kontod ja kanded. Konto on nagu korv, kuhu kogutakse sarnaseid asju – näiteks raha või nõudeid või maksuvõlgasid. Iga majandustehingu kohta koostatakse raamatupidamises kanne, mis sisaldab vähemalt kahte kontot. Loe pikemalt kontodest ja kannetest siit.

Kasulikud raamatupidamisaruanded?

Raamatupidaja kannab dokumendid sisse arvestades tekkepõhisuse printsiipi – tulud ja kulud kajastatakse selles kuus, millega nad sisuliselt seotud on, mitte maksmise kuul.

Kui raamatupidaja on kõik vajalikud raamatupidamiskanded  ära teinud, siis näed sa programmist kahte olulist aruannet:

  1. Bilanss, mis näitab kui palju ettevõttel oli perioodi (kuu või aasta) lõpu seisuga varasid ja kohustusi,
  2. Kasumiaruanne, kus on näha tulud ja kulud ning tulemuseks olev kasum (või kehvemal juhul kahjum).

Küsi kindlasti raamatupidajalt endale programmi ligipääs, siis oled oma andmetega jooksvalt kursis. Väga paljud raamatupidajad kasutavad juba veebipõhist või interneti kaudu ligipääsetavat raamatupidamisprogrammi. Kui raamatupidaja kasutab vaid oma arvutis olevat programmi, uuri kindlasti, kuidas on lahendatud tagavarakoopiate tegemine.

Head raamatupidamise aruanded on ka müügireskontro – näitab, kes sulle võlgu on ja ostureskontro – kellele sa ise võlgu oled.

Lisaks on olemas üks aruanne, mida eriti pankurid armastavad – rahavoogude aruanne, mis näitab kust raha tuli ja kuhu läks. Väikeettevõtja näeb oma rahade liikumist enamasti pangakontolt, seega esialgu sinna väga süvenema ei pea.

Majandusaasta aruande peamisteks osadeks on: tegevusaruanne, bilanss, kasumiaruanne, rahavoogude aruanne, omakapitali aruanne ja lisad. Mõned nipid aruande koostamiseks on toodud siin artiklis.

Suuremate ettevõtete raamatupidamist peavad kontrollima ka audiitorid. Esialgu ei pea sa audiitorite pärast kindlasti muretsema.

Kui sinu ettevõte tegeleb uute toodete väljatöötamisega, on sul vaja algusest peale endale selgeks teha immateriaalse varaga seonduvad võimalused.

Mõistlik on endale selgeks teha, mida saab kajastada põhivarana, see võimaldab vahel kulusid veidi edasi lükata.

Kui sinu ettevõte tegeleb uute toodete väljatöötamisega, on sul vaja algusest peale endale selgeks teha arendusväljaminekute teema ja immateriaalse varaga seonduvad võimalused.

Kuidas raamatupidamist korraldada – online või offline?

Üks ettevõtja kohustustest on korrektselt raamatupidamist korraldada ja makse tasuda.

Online raamatupidamise kasuks räägib vähemalt 10 argumenti.

Kui sa ise maksuseadusi hästi ei tunne, otsi endale võimalikult kiiresti hea raamatupidaja. Kui dokumentide registreerimine on võimalik ise päris kiiresti ära õppida, selles pole midagi üüratult keerulist, siis maksuarvestus on keerulisem ning aastaaruande korrektne kokkupanek vajab ka mõningaid teadmisi.

Siit artiklist saad lugeda, miks raamatupidajat vaja on, kuidas raamatupidajat otsida, kuidas raamatupidajat vahetada kui klappi ei ole, milliseid aspekte valikul kaaluda ning kuidas sellest suhtest parimat väärtust saada.

Raamatupidamises ja üldse finantsvaldkonnas on palju teemasid, mida ettevõtja ei pruugi ise teada ega võibolla osata küsidagi. See on täiesti OK, sest mitte keegi ei saagi kõike osata. Oluline oskus on mõista, mida sa ise teha ei soovi või oska ja need tööd võimalikult sobivalt partnerilt sisse osta.

Kui sa tahad lugeda põhjalikku, aga lihtsas keeles ülevaadet raamatupidamisest, soovitan osta mu uue e-raamatu:

Raamatupidamine. Lihtsalt ja selgelt algajale ettevõtjale

Raamatupidamine

Raamat on pdf-formaadis, 52 lk pikk ja failidena saab lisaks alla laadida raamatupidamisteenuse lepingu näidise, raamatupidamise sise-eeskirjad koos kontoplaaniga, alustava ettevõtja aastaaruande näidise ja pearaamatu Exceli tabelis, koos kõigi kirjeldatud tehingute ja aruannetega.

Hinnaks on 14.90 ja osta saab Pilvebüroo e-poest: https://pilvebyroo.ee/pood/raamatupidamine-lihtsalt-ja-selgelt-alustavale-ettevotjale/ .

Selle raamatu täienduseks sobib hästi Kasuliku Kraami Kogumik:

Tehingute kajastamine raamatupidamises

Kogumikus on näidised levinumate majandustehingute kohta, kuidas need deebetid ja kreeditid täpselt paika pannakse.

Tegemist on failikogumikuga (zip), mis tuleb enne kasutamist lahti pakkida.

Kogumiku hinnaks on 29.00 ja osta saab Pilvebüroo e-poest: https://pilvebyroo.ee/pood/kkk-tehingud/ .

Mõlemad e-raamatud sobivad hästi nii raamatupidamise eriala tudengile kui ka algajale ettevõtjale, kes päris algul oma pisikese arvepidamise eest ise tahab hoolitseda.

Järgmises osas räägin maksudest. Maksuarvestuse tehnilise poole eest hoolitseb su raamatupidaja, aga põhimõtteid pead siiski teadma.