Majandusaasta aruanne

//Majandusaasta aruanne

Väikese lihtsa ettevõtte raamatupidamine ja ka majandusaasta aruanne ei ole mingi tuumafüüsika, väikese pusimisega peaks enamus ettevõtjaid aastaaruande esitamisega ise hakkama saama. Omaette küsimus muidugi kui palju aega sellele kulub ja kas selle ajaga midagi targemat teha ei oleks.

Samas ma pooldan üldiselt ka seda varianti, et esialgu proovid kõike ise teha ja võimaluste piires hakkad vaikselt oma “mütse” laiali jagama. Hoiad algul kulusid kokku ja õpid ka palju ning oskad hiljem teenusepakkujalt pädevamaid küsimusi küsida ja eesmärke püstitada.

Majandusaasta aruanne koostatakse reeglina äriregistri ettevõtjaportaalis. Selle tehnilise poole kohta on olemas ka päris viisakas juhend.

Majandusaasta aruande osad

Ettevõtted on jagatud kategooriatesse:

 • mikroettevõtja;
 • väikeettevõtja;
 • keskmise suurusega ettevõtja;
 • suurettevõtja.

Erineva suurusega ettevõtjate reeglid aastaaruandele on veidi erinevad.

Majandusaasta aruanne koosneb kolmest osast:

1) Tegevusaruanne (kõigil peale mikroettevõtja)

2) Põhiaruanded

a. mikro- ja väikeettevõtjal: bilanss, kasumiaruanne;
b. keskmise suurusega ja suurettevõtjal: bilanss, kasumiaruanne, rahavoogude aruanne, omakapitali aruanne;

3) Lisad: vastavalt vajadusele, kohustuslikud on neist ainult kolm:
arvestuspõhimõtted, tööjõukulud ja tehingud seotud osapooltega. Lisaks neile peaks tegema lisad olulisemate numbrite kohta. Kui omanikku ennast ei huvita ja panka plaanis laenu taotlema minna ei ole, võib vabalt piirduda kohustuslike lisadega. Mina olen teinud tavaliselt väikesele ettevõttele ainult kohustusliku osa ja veel vahel ka müügitulu lisa.

Mikro- ja väikeettevõtjate põhilisteks finantsaruanneteks on bilanss ja kasumiaruanne. Rahavoogude aruannet ja omakapitali muutuste aruannet alates 2017. aastast enam vaja ei ole (al. 01.01.2016. a või hiljem algavatele majandusaastatele). Mikroettevõtja saab lisada maksimaalselt 3 lisa ja kohustused ei tohi olla suuremad kui omakapital (omakapital = osakapital + eelmiste aastate jaotamata kasum). Mikroettevõtja puhul on bilansis ridu vähem kui väikeettevõtjal, kasumiaruanne on sama, arvestuspõhimõtete all küsitakse ainult seda, kas ettevõte on endiselt tegutsev, tööjõukulude ja seotud osapoolte lisades on ka vähem lahtreid kui väikeettevõtjal.

Igaks juhuks ütlen, et tegevjuhtkonna deklaratsiooni ei pea aruandes olema enam ammu ning pisikesi mõttetuid lisasid ei pea kindlasti olema.

Automaatselt pakutavat aastaaruande kaanekujundust saab muuta vastavalt soovile. Kui muud ei taha muuta, siis palun, kustutage aadressist ära vähemalt talud ja külad … 😉

Majandusaasta aruande esitamise ajal tuleb eraldi deklareerida ka müügitulu jaotus EMTAK koodide lõikes – erakordselt veider ja väga vana majandusloogika järgi jaotus. Kui hätta jääd, siis tihtilugu aitab googeldamine või mõnest foorumist küsimine, samuti saab äriregistrist abi küsida.

Majandusaasta aruanne tuleb esitada kuud pärast majandusaasta lõppu ehk enamasti siis 30.06. Vähemalt üks juhatuse liige kinnitab aruande digiallkirjaga, lisatakse kasumi jaotamise (kahjumi katmise) ettepanek ning seejärel esitatakse elektrooniliselt äriregistrile.

Tegevusaruanne

Tegevusaruanne peab sisaldama:

 • peamisi tegevusvaldkondi, toote- ja teenusegruppe;
 • olulisemaid aruandeaasta jooksul toimunud ning lähitulevikus planeeritavaid investeeringuid;
 • olulisi uurimis- ja arendustegevuse projekte ning nendega seotud väljaminekuid aruandeaastal ja järgmistel aastatel;
 • raamatupidamise aastaaruande koostamise perioodil toimunud olulisi sündmusi, mis ei kajastu raamatupidamise aastaaruandes, kuid mis oluliselt mõjutavad või võivad mõjutada järgmiste majandusaastate tulemusi.

Kui ettevõte on piisavalt suur, et kuulub auditeerimisele, siis on tegevusaruandele täiendavad nõudmised, väikefirmal piisab täiesti paarist lausest oma tegevuse kohta.

Eitavaid lauseid ei pea kirjutama, kui investeeringuid ja uurimistegevusi ei olnud ega ole neid ka tulemas. Tegevusaruande võib kirjutada muidu täiesti vabas vormis – mõni kirjutab luuletusi, mõni tervitab pahaselt luuravaid ajakirjanikke ja mõni lisab pilte ja skeeme.

Bilanss

Bilansi koostamisel tuleks jälgida, et

 • rahakonto klapiks pangakonto aastalõpu seisuga (ja kassaga, kui see ka olemas);
 • nõuete ja kohustuste saldode koostis oleks teada – kes olid sulle võlgu ja kellele sa ise võlgu olid;
 • maksuvõlgade saldo klapiks maksuameti andmetega;
 • põhivara amortisatsioon oleks arvestatud;
 • põhivaras ei oleks enam arvel asju, mis reaalselt enam kasutusel ei ole;
 • nõuded ja kohustused oleks õigesti jagatud lühiajaliseks ja pikaajaliseks osaks. Lühiajaliseks osaks loetakse seda, mille tähtaeg on lühem kui üks aasta.

Maksusaldode kontrollimine

Maksuametist tuleb võtta maksusaldode väljavõte ja bilansiga võrrelda, sobiv aruanne selleks on e-maksuametis asukohaga: Nõuded ja kohustused / Saldopäringud / Saldopäring tekkepõhise maksuperioodi järgi.

Võrdlemisel peab arvestama sellega, et kui töötasu makstakse välja järgmisel kuul, siis 31.12 seisuga on detsembri töötasu välja maksmata ja vastavalt ka maksud deklareerimata. Maksuameti andmed on üks kuu maas. Aastaaruandes kajastad siiski maksuvõlana maksuametis oleva saldo + arvestuslikud maksud detsembri töötasult.

Kasumiaruande koostamisel on algul peamiseks küsimuseks, kumb vorm valida? Loe selle kohta artiklit siit.

Majandusaasta aruanne on avalik dokument!

Aastaaruande koostamisel tuleks arvestada, et OÜ majandusaasta aruanne on avalik dokument, paari euro ja paari minuti kaugusel. Seda võivad lugeda sinu konkurendid, sinu kliendid, sinu hankijad, sinu töötajad. Mõtle hoolega, mida sa neile öelda sooviksid.

| muudetud 6.07 2017 |

Ettevõtja ABC. Ellujäämise kursus alustavale ettevõtjale
Telli TASUTA 5-osaline kursus
- |2017-07-06T16:58:07+00:0020. mai 2015|raamatupidamine|12 kommentaari

12 kommentaari

 1. Diana 21. mai 2015 at 06:30 - Reply

  Krista, suur tänu Teile blogi eest! Üks asjalikumaid (kui mitte kõige asjalikum) ressurss algajatele ettevõtjatele, kes soovivad ise asjasse süveneda ja algul oma jõududega hakkama saada.

 2. akhtleja 25. mai 2017 at 15:33 - Reply

  arvestuslikud maksud detsembri töötasult ehk siis detsembris väljamaksutud töötasud mille maksude maksmine toimub jaanuaris?

  • Anna-Liisa 26. mai 2017 at 09:29 - Reply

   Jah, kui detsembris makstakse töötasu välja, siis maksud tasutakse jaanuaris.

 3. Ketlin Kalm 16. november 2017 at 22:54 - Reply

  Tere! Nõustun väga asjalik blogi.
  Mul on selline küsimus, et kui ettevõtte (OÜ) on plaanis luua sel aastal 01.12.2017. Põhikirja paneksin kirja majandusaasta pikkuseks 1 aasta.
  Kas ma saa õigesti aru, et firma asutamisaastal võin majandusaasta aruande esitada 13 kuu eest ehk pean/saan majandusaastaruande esitada 2019 aastal perioodi 1.12.17-31.12.18 eest?

  Tänan vastuse eest!

  • Anna-Liisa 17. november 2017 at 11:11 - Reply

   Tere, Ketlin! Oled õigesti aru saanud. Kuigi majandusaasta on märgitud 1 aasta (01.01-31.12), siis esimese aruande võid esitada 13 kuu kohta ehk 01.12.17-31.12.2018, esitamise tähtajaks 30.06.2019

 4. Küsija 29. detsember 2017 at 13:59 - Reply

  Tere!
  Kas aasta lõpus peab olema osakapitali summa osaühingu pangakontol?
  Küsin, kuna hetkel on kogu osakapital teisel kontol (Interactive Brokers), kas peaksin osakapitali summas raha korraks bilansi aruande hetkeks pangakontole (LHV) tagasi kandma?
  Samas asutasin osaühingu selle aasta septembris ja majandusaastaaruande plaanin teha 2019 aastal perioodi 01.09.2017-31.12.2018 kohta.
  Kas ka sellisel juhul pean korraks nimetatud summa pangakontole kandma?

  Loodan, et küsimus oli arusaadav.

 5. Krista 29. detsember 2017 at 14:06 - Reply

  Osakapitalina sissemakstud raha ei pea kindlasti pangakontol olema aasta lõpuga 🙂
  Peale sissemakse tegemist muutub see raha täiesti tavaliseks ettevõtte rahaks, ilma mingite piiranguteta.

 6. Krista Puna 30. detsember 2017 at 11:29 - Reply

  Arusaamatuks jääb soovitus kustutada aadressist külad ja talud? Uhke Tallinna aadress on ok aga maainimesed häbenege?

 7. Krista 31. detsember 2017 at 11:08 - Reply

  Kui aadress ongi küla ja talu, siis on kõik kõige paremas korras 🙂
  Variantidest võiks ikka õiged alles jätta.

 8. a 5. jaanuar 2018 at 02:08 - Reply

  Kust leiaks üksikasjalikku informatsiooni selle kohta, kuidas teha firma majandusaruande raamatupidamise osa. Nt milllised kanded (intressid, arved, üüritulu) kuidas vormistada jne, Ning millist programmi oleks soovitatav kasutada, kui kuus umbes 10 kannet? Aitäh.

 9. Kadi 31. mai 2018 at 14:19 - Reply

  Tere,

  kui maksti 2017 aastal dividende, kuidas seda kajastada majandusaasta aruandes?Varem sai seda vist teha omakapitali aruandes?

  • Anna-Liisa 1. juuni 2018 at 13:05 - Reply

   Tere, Kadi!
   Kui 2016 majandusaasta otsusega võeti kohustus dividende maksta üles ja 2017 need välja maksti, siis lihtsalt (bilansis) on kohustuste rea summa vähenenud, kuskil eraldi seda enam välja kirjutama ei pea.

Kommenteeri

two × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arhiiv