Kuidas planeerida ettevõtlusega alustamist?
Miks alustada oma ettevõttega?
Põhjuseid ettevõtlusega alustamiseks on väga erinevaid. Ühele on see hädavajadus – vaja paindlikku tööaega pere kõrvalt tegutsemiseks või polegi elukoha lähedal sobivat töökohta ning linna või hoopis Eestist minema kolida ei taha. Teine on aastaid töötanud teiste inimeste heaks ning leiab, et oma võimete ja oskustega teeniks ta iseseisvalt paremini. Kolmas tahab luua endale asukohavaba äri, mis võimaldaks tal suvel töötada kodust või Hiiumaa suvilast ja talvel hoopiski Tenerifelt.
Minu põhjus oli igatahes just see kolmas, minu eesmärgiks on talvituda soojemas kliimas kui Eesti. Siirad vabandused kõigi suusatamist ja lund armastavate inimeste ees, aga mina eelistan sooja 🙂
Oma väikefirma omamine on põnev ja hariv kogemus, mis võimaldab lisasissetulekut teenida, maksukoormust vähendada ja enesekindlust suurendada.
Paljud väikeettevõtjad alustavad oma äri loomisega tasapisi põhitöö kõrvalt nagu minagi – selleks on vähemalt 25 head põhjust!
Mõni kasutab ka sellist skeemi, et hakkab töötama oma endise tööandja juures läbi oma ettevõtte, seda nimetatakse naljatamisi OÜ-tamiseks ja sellega kaasnevad mõningad riskid. Küll mitte suured, aga natuke tasuks nendega oma tegevuse korraldamisel arvestada.
Mida ma tahan?
Ettevõtlusega alustamisel on vaja teha üks põhimõtteline otsus – millist liiki ettevõtet sa luua tahad, mis on su eesmärgid? Kas sinu eesmärgiks on teenida võimalikult palju raha ja sa oled valmis selleks maksimaalselt tööd rabama – või soovid sa töötada võimalikult vähe, et mugavalt ära elada?
Alustavaid väikeettevõtteid võiks seega laias laastus jagada kaheks – startupid ja elustiiliettevõtted.
Kas internetiäri on erinev?
Kui sinu eesmärgiks on luua endale asukohavaba äri, siis loe kindlasti seda hästi pikka juttu internetiäri erireeglitest ja võimalikest ärimudelitest. See väga pikk ja põhjalik postitus räägib, kuidas internetis siis ikkagi raha teenitakse.
Hinda kindlasti, kas sinu äri korral on risk püsiva tegevuskoha tekkimiseks välisriigis ja uuri, kas seda on võimalik vältida.
Mõistlik on alati enne äriga alustamist läbi mõelda, millised riskid võivad tekkida ja uurida, kuidas neid maandada.
Kui sinu rahvusvaheline äri on vähegi keerulisem, hõlmab mitut riiki või on seotud kaupade keerulise logistikaga – tee see väike investeering ja konsulteeri hea rahvusvahelise maksude spetsialistiga. Näiteks Marko Saagi, Erki Uustalu või Aare Kuristiga.
Keskmine Eesti audiitor, raamatupidaja ega ka maksuametnik ei oska kahjuks sulle sellel teemal pädevat nõu anda, sest nad pole lihtsalt selliste teemadega varem kokku puutunud.
Otsus tehtud ja vaja ettevõte asutada?
Ettevõttele vaja nimi valida. Kui sul nimi valmis ei ole mõeldud, siis siit leiad nime valikuks soovitusi.
Ettevõtlusvorme on erinevaid, aga kõige levinum variant on osaühing. Osaühingu asutamine läbi interneti on väga kiire ja mugav ning riigilõiv on vaid 190 eurot.
Kui ettevõttel kohe raha tegutsemiseks vaja ei ole, siis on populaarseks valikuks asutada osaühing ilma rahalise sissemakseta.
Samas peab arvestama aga sellega, et dividende endale enne maksta ei saa, kui sissemakse on tehtud.
Teatud juhtudel võib olla sobiv ka FIE formaat, eriti väga väikeses ulatuses ettevõtlusega tegelemisel ja eriti käsitöölistele.
Ettevõttele antavate ja ettevõtte poolt antavate laenude reeglitest kirjutasin pikemalt siin artiklis.
Järgnevas osas räägin sellest, kuidas ettevõtet asutada ja asutamisele järgneva bürokraatiaga hakkama saada, milliseid andmeid riik sinult vajab ja veidi hinnakujundusest.