25 põhjust oma ettevõtte rajamiseks

//25 põhjust oma ettevõtte rajamiseks

Miks sa peaksid looma oma ettevõtte ja hakkama põhitöö kõrvalt tegelema  oma äriga? 25 põhjust

1. Väike lisasissetulek kulub alati ära. Saad koguda lisatööga raha reisiks või uue eluaseme ostmiseks.

2. Tegele sellega, mida sa oskad ja finantseeri selle arvelt uute oskuste õppimist ja hobide arendamist. Üks firma võib tegeleda vabalt kolme tegevusalaga, millest üks on kasumlik ja kaks kahjumlikud.

3. Isiklik väikefirma toimib turvavõrguna, vähendab su sõltuvust tööandjast ja vähendab hirmu töötuks jääda. Nagu ütleb vanasõna, ära hoia kõiki mune ühes korvis. Kümme tööandjat on turvalisem valik kui üks tööandja.

4. Kuna sa ei sõltu enam 100% tööandjast, oled ka põhitööl julgem oma arvamust avaldama ja paremaid töötingimusi ja suuremat palka küsima.

5. Õpid palju uusi oskusi, mis edaspidises elus võivad kasuks tulla. Paljud töökohad ei paku erilisi arenguvõimalusi, aga oma ettevõtte arendamise käigus õpid sa väga palju, alates raamatupidamise põhitõdedest kuni turunduse ja veebihalduseni. Need oskused suurendavad sinu konkurentsivõimet tööjõuturul.

6. Lisatöö õpetab sind efektiivselt oma aega planeerima. Samuti eluks väga kasulik oskus.

7. Saad tituleerida soovi korral end oma ettevõtte juhatajaks või direktoriks.

8. Võimaldab testida oma äriideed ilma suurema riskita. Saad arendada oma ettevõtet samal ajal kui põhitöö tagab endiselt sissetuleku.

9. Saad alustada väikeselt ja kasvatada oma äri orgaaniliselt tasapisi, ei pea võtma pangalaenu kiireks kasvuks.

10. Saad maksueelse sissetuleku pikaajaliselt investeerida. Kogud oma ettevõtte arvele raha ja ostad aktsiaid või kinnisvara, mis hakkab omakorda tulu teenima.

11. Tänu internetile on oma ettevõtte asutamine ja haldamine väga lihtne. Asutamine võtab aega loetud minutid, pangaarve avamine samuti napi pooltunni. Võimalus on tellida online raamatupidamine, mida saab korraldada läbi interneti ja aega kulub minimaalselt. Lihtsa veebilehe tegemine on tänapäeval imelihtne ja väga odav.

12. Saad kanda hulk kulutusi oma ettevõtte arvelt maksude-eelsest rahast – näiteks saad end firma arvelt koolitada või eriti edeva telefoni osta. Mõistagi peavad kulutused olema põhjendatavad, samas kui sul on ettevõtluseks arvutit tarvis, ei pea sa sugugi kõige odavamat varianti valima. Kui firmal läheb hästi, saad ka auto firma arvele osta ning kõik kulutused katta, makstes riigile maksu vaid erasõitudelt.

13. See on lõbus. Saad tegeleda oma hobiga ja sellega raha teenida. Näiteks kui sa oled harrastusfotograaf, siis osuta oma ettevõtte kaudu pildistamisteenust, müü oma pilte interneti pildipankade kaudu ja kasuta seda raha suurepärase uue varustuse ostmiseks.
Tegele sellega, mida sulle meeldib teha. Täida oma lapsepõlveunistusi.

14. Saad proovida uut karjääri. Võibolla oled unistanud fotograafiks saamisest, aga pole veel päris kindel, kuidas see sulle sobib? Saad riskivabalt väikeses mahus katsetada, osta endale vajalikud koolitused ja tehnika.

15. Oma ettevõtte arendamise käigus kohtud sa uute ja põnevate inimestega. Sinu suhtlusoskus areneb kindlasti oluliselt edasi, leiad endale uusi sõpru ja tuttavaid.

16. Kui tegeled alaga, mis sulle tõelist huvi pakub, siis omandad uusi teadmisi väga kiirelt. Ja targalt toimetades ning oma teadmisi teistega jagades omandad oma ala eksperdi staatuse. See omakorda võimaldab sul leida uusi teenimisvõimalusi, nii palgatööl kui oma väikefirmas.

17. Sa saad alustada väga väikeste investeeringutega. OÜ asutamiseks on vaja vaid tasuda riigilõiv 190 eurot. Nõutud omakapital on võimalik sisse maksta juba teenitud kasumi arvelt. Vähemlevinud ettevõtlusvormid nagu FIE, TÜ, UÜ on veelgi odavamad alustamiseks, kuigi neil on ka omad miinused.

18. Keskealisel inimesel, kes on jõudnud tavapärasel töökarjääril oma laeni või on kontorirutiinist tüdinud, on samuti mõistlik hakata vaikselt oma äri kõrvalt arendama. Kui su äri on jõudnud piisavalt suure mahuni, saad põhitööst loobuda. Samuti on alati võimalus jätkata põhitööl või teise tööandja juures osalise töökoormusega või pakkuda end ajutiselt renditöötajaks.

19. Keegi ei diskrimineeri sind vanuse, välimuse või soo tõttu. Head tööd vajatakse alati.

20. Teised ettevõtted vajavad tihti juhuslikke väikesemahulisi teenuseid, näiteks tõlkimine või toimetamine ning alati eelistatakse sellist teenusepakkujat, kel on võimalik arve esitada. Muidugi on võimalik maksta ka töövõtulepingu alusel, aga sellisel juhul läheb pea pool rahast maksuametile. Kui saad esitada arve, saad kogu summa oma ettevõtte käsutusse.

21. Kui alustad oma kõrvaläri juba varases nooruses, enne pere loomist, saad väikeste laste kõrvalt edaspidi paindlikult töötada. Täiskoormusega palgatöö väikeste laste kõrvalt on naistele päris ränk koorem ja osalise ajaga töökohta on keeruline leida. Kui sul on selleks ajaks juba olemas oma toimiv väikefirma, saad töötada paindliku graafikuga ja vähema koormusega ja ikkagi omada väikest sõltumatut sissetulekut.

22. Tänased noored ja nooremad keskealised ei saa kindlasti pensionile jääda enne 70ndat eluaastat. Ja siis ka vaid sellisel juhul, kui oled endale piisavalt investeeringuid kogunud. Kui sa ei kujuta end ette veel mitukümmend aastat töötamas praeguses ametis, vaid tahaksid 50+ vanuses töötada väiksema koormusega, omas rütmis ja asukohavabana, saad praegu seda võimalust hakata ette valmistama, rajades oma ettevõtte.

23. Sinu identiteet ei ole enam nii selgelt seotud su ametiga. Tööst loobumine kas koondamise või pensionilejäämise tõttu annab tõelise hoobi su enesehinnangule. Senini olid tähtis riigiametnik, nüüd töötu või pensionär, keda keegi ei kutsu enam konverentsidele ega vastuvõttudele. Oma ettevõtte kaudu tegutsemine võimaldab aktiivset elu jätkata.

24. Oma äriga tegelemine suurendab tunduvalt su enesekindlust. Edukas müügitehing või projekti elluviimine annab saavutustunde, tõstab su enesehinnangut ning mõjub positiivselt ka põhitööl töötamisele.

25. Sinu ettevõtlikkus on positiivseks eeskujuks sinu perele, sõpradele ja lähedastele ning innustab ka neid sama teed ette võtma.

Milline oli sinu peamine põhjus ettevõttega alustamiseks või mis on sind siiani tagasi hoidnud?

PS. Loe ka teisi postitusi samast seeriast

Ettevõtja ABC. Ellujäämise kursus alustavale ettevõtjale
Telli TASUTA 5-osaline kursus
- |2016-11-15T11:51:24+00:008. september 2013|ettevõtlus|4 kommentaari

4 kommentaari

 1. Meeli 9. september 2013 at 06:40 - Reply

  Väga huvitav lugemine. Mõni mõte ka, mis peas keerlema hakkas.
  Näiteks puntk 6 – mitte ainult lisatöö ei õpeta sind oma aega planeerima, seda teevad ka su lapsed. Julgen väita, et peremad (-isad) on vägagi paljus just selle punkti all käivad, ainult et nemad on õppinud seda tänu oma laste kooli- ja trenniaegade tõttu, mis tuleb sobitada oma põhitöö juurde.
  Punkt 7 on huumorinurgakesse kuuluv 🙂
  Kui nüüd punkt 3 ja 21 panna ühte patta, siis põhitööd (8-tunnine tööpäev ja kellast kellani) tegev pereema, kes peab ka oma firmat, tõmbab enda ribadeks. Isegi siis, kui see firma on varem alustatud. Aga eks on ka üliinimesi. Isiklikult nende hulka ei kuulu.
  Tegelikult on siin kõik väga head põhjendused, lihtsalt statistiliselt on elanikkonnas ainult 10% ettevõtlike, ülejäänud kuuluvad palgatööliste hulka. Kuhu mina kuulun? Seda peab veel mõtlema 🙂

 2. Krista 9. september 2013 at 07:08 - Reply

  Aitäh, Meeli!
  p.7 on muidugi huumor, samas võib ka see aspekt kellelegi oluline olla. Näiteks kui oled pikemat aega vaevelnud tunnustuse puudumise all oma põhitööl, siis on ju kena vaadata oma visiitkaardilt juhataja tiitlit 🙂

  Väikeste laste ja põhitöö kõrvalt on tõesti ebatõenäoline veel midagi arendada, täiesti nõus.
  p.3 ja 21 mõte oligi, et enne pere loomist saad oma pisifirma toimima ja pärast palgatööle ei naasegi..

  See 10% kehtib ehk nende kohta, kes korralikku suurt ettevõtet suudavad rajada? Ma olen täiesti kindel, et pisikest “oma-töökoha-ettevõtet” suudaksid küll enamadhallata. Ja kui sa juba kahtled, siis ilmselt suudad sinagi.

 3. […] Ilmus algselt Pilvebyroo blogis: Oma ettevõte […]

 4. van Kohv 5. veebruar 2017 at 16:12 - Reply

  Tere. Seoses 10. punktiga tekkis küsimus. Kuna see natukene hall ala veel, siis kas ettevõtte alt investeerides oleks OK järgmine variant?

  Kuna ettevõttes hetkel piisavalt vabasid vahendeid ei ole, siis mina kui ettevõte ainus osanik ja juhatuse liige annan füüsilise isikuna ettevõttele laenu, mille ma ettevõtte alt omakorda välisbörsile investeerin. Investeeringutelt laekuvatest dividendidest maksan endale ettevõtte alt jooksvalt tagasi laenukohustust, kuni see tasutud.

Kommenteeri

three × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arhiiv