Osaühing on kõige levinum väike-ettevõtluse tegevusvorm ja selle asutamine on tehtud Eestis ülimalt lihtsaks. Kui oled põhilised ettevõtte alustamisega seonduvad küsimused selgeks teinud, saad ID-kaardiga ettevõtjaportaalis saab asutatud vähem kui ööpäevaga. See on enamuse teiste riikidega võrreldes ikka väga kiire ja lihtne protseduur.
Osaühingu asutamine ettevõtjaportaalis
1) Mida on vaja teha enne osaühingu loomist?
- Vali oma ettevõttele nimi, kontrolli selle sobivust äriregistri portaalis.
- Kontrolli, kas selle nimega saad registreerida omale .ee domeeni, juhul kui tahad omale kodulehte teha, tõenäoliselt ju tahad …
- Raha on sul vaja: ettevõtte asutamise riigilõivuks 265 eurot ja osakapitali sissemakseks 2500 eurot (mitterahalist sissemakset kiirmenetluses kasutada ei saa). NB! kontrolli, kas su pangas määratud ülekandelimiidid on piisavad, kui mitte, tuleb vahepeal pangakontorisse joosta. Lubatud on asutada osaühing ka ilma sissemakseta, sellest on juttu täpsemalt veidi allpool.
- Uuri välja oma valitud tegevusala EMTAK kood.
- Uuri enne riskide kohta. Palgatöölt OÜ-tajaks võib kaasa tuua soovimatuid makse.
2) asutamine ettevõtjaportaalis
Ja siis võtadki kätte ja logid end e-äriregistrisse (endine ettevõtjaportaal) sisse ID-kaardiga ja teed selle asutamisprotsessi läbi. Kõik on väga puust ja punaseks ette tehtud ja kulgeb lihtsalt ja kiirelt. Asutamisprotsessi käigus avad endale oma kodupangas ka ettevõtte stardikonto.
Osaühingu põhikiri
Osaühingu põhikiri koostatakse kiirmenetluse korras asutamisel Äriregistri poolt etteantud valikute baasil, ise midagi eelnevalt valmis kirjutama ei pea.
Äriregister annab ette standardteksti, aga mõnes kohas saab teha valikuid, kus on rea lõpus kirjas „MUUDA“. Alternatiividest tasuks valida variandid „asutamiskulud kannab ettevõte“ ja „kohustuslikku reservkapitali ei pea olema“. Muidu sobivad reeglina etteantud esimesed valikud.
Kui valida „asutamiskulud kannab ettevõte“, siis saad makstud riigilõivu 265 eurot endale maksuvabalt tagasi kanda, ettevõtte poolt teenitud tuludest.
Kohustuslik reservkapital on 10% osakapitalist, mis hoiab lihtsalt osa raha omakapitalis kinni ja ei luba täies ulatuses teenitud kasumit dividendidena välja maksta. Aktsiaseltsidel siiani kohustuslik, osaühingule enam ammu mitte.
Äriregister tahab põhikirja koostamisel ka teada, millal sa plaanid sissemakse teha.
3.2 Osaühingu sissemakseta asutamise korral tasub osanik osa eest täielikult…
Variantidena pakutakse:
- Osaühingu sissemakseta asutamise korral tasub osanik osa eest täielikult aasta jooksul, kuid kõige hiljem äriseadustiku § 140¹ lõikes 2 või 3 nimetatud nõude esitamisel.
- Osaühingu sissemakseta asutamise korral tasub osanik osa eest täielikult tähtajaks, kuid kõige hiljem äriseadustiku § 140¹ lõikes 2 või 3 nimetatud nõude esitamisel.
- Osaühingu sissemakseta asutamise korral tasub osanik osa eest täielikult juhatuse poolt määratud ajaks, kuid kõige hiljem äriseadustiku § 140¹ lõikes 2 või 3 nimetatud nõude esitamisel.
- Osaühingu sissemakseta asutamise korral tasub osanik osa eest täielikult osanike otsusega määratud ajaks, kuid kõige hiljem äriseadustiku § 140¹ lõikes 2 või 3 nimetatud nõude esitamisel.
- Osaühingu sissemakseta asutamise korral tasub osanik osa eest täielikult äriseadustiku § 140¹ lõikes 2 või 3 sätestatud nõude esitamisel.
Viide äriseadustikule tähendab seda, et kuni sissemakse tasumiseni vastutab osanik osaühingu kohustuste eest tasumata sissemakse ulatuses, kui osaühingu kohustust ei ole võimalik täita osaühingu vara arvel.
Kui tegemist on tavalise enda tarbeks asutatava ettevõttega ja 2500 euro sissemaksmiseks hetkel vajadus puudub, siis võiks vast valida variant 3, kõige mugavam.
Tehtud valikutest sõltub ka kuidas osaühingu algbilanss kujuneb.
Kui sissemakseks on tähtaeg märgitud ja ettevõttel on õigus osanikult raha sisse nõuda (variant 1 ja 2) on bilanss järgmine:
Aktiva: nõue osanikule 2500
Passiva: osakapital 2500.
Kui tähtaegset nõuet ei ole (variandid 3, 4 ja 5), on bilanss järgmine:
Aktiva: 0
Passiva: osakapital 2500
Sissemaksmata osakapital -2500
Passiva kokku: 0
Ja põhimõtteliselt ongi kõik – praktiliselt ühe tööpäevaga on toimiv firma olemas!
Mida tuleb teha peale ettevõtte registreerimist?
- Pangakonto on vaja avada. Kui su meilipostkasti on järgmisel tööpäeval saabunud teade äriregistrilt, et ettevõte on registreeritud – võta see teade kaasa ja käi ära pangas, kus saad stardikonto ümber vormistada tavaliseks pangakontoks ning vormistada omale internetipanga lepingu.
- Üksikutel tegevusaladel on vaja registreerimist majandustegevuse registris ning erilubasid, loe selle kohta täpsemalt siit.
- Kui sa vajad endale ravikindlustust või palkad töötajaid, tuleb kanda andmed töötamise registrisse.
Osaühingu asutamine ilma sissemakseta
Osaühingut on võimalik asutada ka ilma osakapitali sissemakset tegemata, tuleb tasuda vaid riigilõiv 265 eurot.
Äriseadustikus räägib sellest variandist §140-1 ja lubatud on see juba 2011.aastast.
Äriregistris on ettevõtte põhiandmete juures toodud vastav märkus, mis näitab võlausaldajatele, et ettevõtjal ei olnud raha sissemakse tegemiseks. Veidi „ebasoliidne“ see ju paistab, aga pisiettevõtja korral olulist vahet ei ole.
See on hea võimalus alustada ettevõtlusega kohe osaühingu formaadis ka siis, kui kohe 2500 eurot välja panna ei ole. Eriti kui tegevusega alustamiseks reaalselt seda raha vaja polegi.
Kuni sissemakse on tegemata, vastutab omanik täielikult maksmata osa ulatuses ettevõtte kohustuste eest ja dividende maksta ei tohi. Töötasu võib omanikule maksta.
Osakapitali hilisem sissemakse
Selle kohta saad lugeda lähemalt artiklist Osakapitali sissemakse peale asutamist
Osakapital tasuks mingi aja jooksul siiski sisse maksta. See jätab ettevõttest veidi soliidsema mulje ja samuti on siis võimalik endale dividende maksta. Siis on ehk osaühingu asutamisest suurem kasu ka :). Märkuse kustutamiseks tuleb Äriregistrile esitada avaldus ettevõtte andmete muutmise kohta. Avalduse esitamiseks tuleb ID-kaardiga sisse logida e-äriregistrisse ja liikuda edasi vastavalt etteantud protseduurile. Vahepeal suunatakse väikese riigilõivu tasumisele.
| muudetud
|
Igaks juhuks mainin ka, et Swedbank´i internetipangas nähtavad deebetkaardi limiidid ei ole need, mida siseriikliku makse (osakapital+riigilõiv) tegemiseks vaja läheb. Internetipanga limiidipiiri saad teada kontorist ning neid limiite saab muuta ka ainult kontoris.
Kodupank – mis see on? Kõikides pankades, näiteks Nordes ei saa avada stardikontot online… 😉
*Nordeas
Nordea on väga vähestele kodupangaks 🙂
Kas Swedbank lubab onlines teha stardikontot või selleks on vaja minna kontorisse?
Sissemakse saab teha online, asutamise ajal. “Päris” pangakonto avamiseks tuleb ikka kontorisse minna, peale seda kui ettevõte registrisse kantud on.
Kui ma tegin OÜ ja riigilõivu kohta märkisin “asutamiskulud katab äriühing” siis kas ma praegu oü arvelt võin endale selle rahab lihtasalt tagasi kanda? Ja mis ma pean selgitusse panema ?
Tänan
[…] Sa saad alustada väga väikeste investeeringutega. OÜ asutamiseks on vaja vaid tasuda riigilõiv 185 eurot. Nõutud omakapital on võimalik sisse maksta juba […]
[…] väärt lingi otsa. Üks peen ja abistav veebikeskkond esmase infoga OÜ asutamise kohta on siin https://pilvebyroo.ee/osauhingu-asutamine/. Praegu veel ootan seda lubatud Ettevõtja ABC raamatut, mis peaks meililistiga liitujale tasuta […]
[…] väärt lingi otsa. Üks peen ja abistav veebikeskkond esmase infoga OÜ asutamise kohta on siin https://pilvebyroo.ee/osauhingu-asutamine/. Praegu veel ootan seda lubatud Ettevõtja ABC raamatut, mis peaks meililistiga liitujale tasuta […]
Ma olen seda meelt, et parem rumal küsimus, kui küsimata küsimus. Aga korraks tekitas errori see asutamiskulude kandmine OÜ poolt – maksan sisse 2500 + 190 ehk osakapital pluss riigilõiv. Nüüd 190 tasun lõivuks ja jääb 2500 omakapital alles. Omakapitalist kannan endale 190 lõivu tasaarveldusena tagasi ja osakapital jääb 190 euro võrra miinusesse? Ma teen kuskil rämeda loogikavea aga ei saa ise aru, et kus. Häbi nägu peas küsin siin seda…
Või ootan esimese(d) sissetulnud arved ja võtan sellest ehk nüüd juba 2500 eurot ületavast summast maksuvabalt 190 eurot tagasi tasaarveldusena ja osakapital jääb nõutult 2500 eurot?
Tänan!
Küsimata küsimus ongi ainus rumal küsimus 🙂
Ei ole loogikaviga. Mõtle sedapidi, et sissemakstud raha ei ole enam omakapitaliga seotud. Peale sissemakse tegemist on tegemist täiesti tavalise ettevõtte rahaga. Ei pea ootama, kuni tulusid tekib.
Omakapital peab olema 2500 sul alles 31.12.2016 seisuga, selleks ajaks oleks kena tulusid teenida vähemalt samapalju kui on kulusid. Varem ei huvita see kedagi.
Mulle ei tulnud kahjuks märget, et olen vastuse saanud, sellest tulenevalt ka hiline tänukiri siia – tänan!
[…] ära ja siis otsustan. Sest äkki oleks FIE olla millegipärast mugavam, ma ju ei tea. Osaühingu asutamine pidavat olema läbi neti mugavalt ja lihtsalt tehtav. Ja isegi kui ma ei taha kohe maksta 2500 […]
Tervist,
Punkt 5. Milleks on see avaldus vajalik? Kas mitte sama asi ei tehta läbi Ettevõtjaportaalis?
Tere,
kus ja kuidas saan teha oü stardikonto, mitte ei leia seda kohta.
Oü asutatud ilma sissemakseta ja nüüd oleks soov sissemakse ära teha.
See pole enam stardikonto .. loe siit: https://pilvebyroo.ee/osakapitali-sissemaksmine/ 🙂
Tere,
Sooviks teada, et kuidas täpselt raamatupidamises vormistada asutamiskulu ja selle tagasimakset omanikule? Valisin põhikirjas, et asutamiskulu kannab osaühing summas €190 ja maksin riigilõivu enda isikliku konto pealt (firma ainuomanik). Kuidas see nüüd raamatupidamises välja näeb? – mis kontodele kanded tulevad (deebet, kreedit)? Ja kuidas see omanikule tagasikanne vormistada (deebet, kreedit + päris pangakanne ja selle selgitus)?
Pikk küsimus, aga olen pikalt juba seda netist otsinud ja alati vastuse lõpp vajub ära ja ei saagi teada 🙂 Tänud.
Läbi “aruandva isiku” konto, ehk siis võlgnevus töötajale/juhatuse liikmele.
1) kulu: D muu ärikulu K võlgnevus aruandvale isikule
2) makse: D võlgnevus aruandvale isikule K pank
Tere
Kas hetkel on võimalik seda kannet teha ka kuidagi kasutades kontot asutamiskulud (konto nr 4200 Meritis)?
Maksete alt saab kajastada muud väljaminekud – asutamiskulud ja siis 190€. Aga kuidas peaks selle varasemalt üles võtma?
Tere, Maris!
Kanne tule siis: D 4200 asutamiskulud 190, K võlgnevus aruandvale isikule 190.
Selle asutamiskulu tasub igaljuhul eraisik, põhikirja järgi tal siis kas on õigus tagasi saada seda või mitte.
Esimesel juhul ülaltoodud kanne, teisel juhul raamatupidamises ei kajastugi, kui on omaniku kui eraisiku kanda.
Suur tänu kiire ja adekvaatse vastuse eest!
Küsimus veel asutamiskulu kohta. Kas ma pean oma (eraisiku) tehtud asutamiskulu maskekorralduse ka arvena raamatupidamisse sisestama asutamiskuupäevaga? Ja kui siis vahendite olemasolul endale tagasi kannan, kas pean ka arve koostama?
Tere! Müügiarvet koostama ei pea, ei tohikski. Maksekorraldus oleks vaja säilitada küll, aga ostuarvena seda sisestada pole vaja, piisab käsikandest 🙂
Vabandan võhikluse pärast, aga mis on “käsikanne”? Tavaline pangaülekanne firmalt eraisikule ja mis ma selgitusse panen? “Võla tagastus omanikule”?
Vabandan võhikluse pärast, aga mis on “käsikanne”? Tavaline pangaülekanne firmalt eraisikule ja mis ma selgitusse panen? “Võla tagastus omanikule”?
Tere! 🙂 Ei ole midagi võhiklikku. Käsikanne tähendab seda, et tehakse lihtsalt kanne, mitte ei sisestata ostuarve või müügiarvena (tavaliselt programmides mingi koht nimega “kanded” vmt). Raha liigutamine jah lihtsa pangaülekandega. Mida täpsemalt on selgitus kirjas seda parem. Näiteks: “Asutamise kulude tagastus: Riigiloiv, asut.nr xxxxxxx, Xxxxx OU”
Millistes punktides erineb protsess OÜ asutamisel mitterahalise osakapitali sissemaksd korral?
Tere Raul!
Äriregister on seisukohal, et mitterahalise sissemaksega asutamine on võimalik vaid tavamenetlusena notaris.
Ettevõtjaportaalis asutatakse OÜ-d ainult kiirmenetlusena.
Tehniliselt on võimalik portaalist esitada muutmiskandeavaldusi nii põhikirja kui ka sissemakse muutmiseks koos lisadokumentidega. Seega peaks olema võimalik variant, et e-äriregistris kiirmenetluse käigus põhikirja koostades tuleb vaid valida “asutatakse sissemakseta”, mitte sissemaksega ja seejärel on vaja valida kui pika perioodi jooksul sissemakse tasutakse. Kõik muu on äriregistris tehes sama, sh asutamiskulude jm määramine. Avalduse kinnitamisel tuleb tasuda 190eur riigilõiv. Erinevalt sissemaksega alustamisest ei tule ajutisele kontole kanda osakapitali. Kui registreerimine tehtud ja äriregistrilt teade asutamise kohta olemas, tuleb teha muutmiskande avaldus ja edastada Äriregistrile dokumendid (avaldus, juhatuse otsus koos hindamisaktiga) mitterahalise sissemakse jaoks.
Tere,
Kas kindlasti enam ei pea tööinspektsiooni teavitama ettevõtte tegevuse alustamisest? Millal see ära muudeti? Kodulehel neil ikka üleval, et justkui peab teavitama…
Tere! Ettevõtte tegevuse alustamisest enamasti ei pea tööinspektsiooni teavitama. Erandiks on olukord, kui tegutsed erinõuetega tegevusaladel, siis tuleb ettevõte registreerida majandustegevuse registris (MTR). Enne seda peab erinõudega tegevusalal tegutsemiseks taotlema tegevusluba või registreeringut. Alates juulist 2014 valdaval enamusel väikeettevõtjatel enam majandustegevuse registriga asja ei ole. Ettevõtte tegevuse alustamisest tuleb teavitada ka Tööinspektsiooni, mis valvab töötervishoidu ja tööohutust reguleerivate õigusaktide täitmise üle, juhul kui tegemist on mõne erinõuetega tegevusalaga (näiteks esmakordne töö alustamine bioloogiliste ohutegurite ning kantserogeensete ja mutageensete ainetega või ehitustööde ja asbestitööde alustamisega).
Muul juhul ise teavitamine on pigem vabatahtlik. Tööinspektsiooni peamised tegevusvaldkonnad on riiklik järelevalve, töövaidluste lahendamine töövaidluskomisjonis ning nõustamine ja teavitamine (nõustamise osas teevad nad väga aktiivselt tööd, näiteks on võimalik tellida infokirju jmt). Alates 2015. aastast saavad tööandjad kutsuda ettevõttesse Tööinspektsiooni konsultandi, kes soovitab, kuidas luua töötervishoiu ja tööohutuse juhtimise süsteemi või muuta olemasolevat paremaks. Kui leitakse mõni probleem, ei too see kaasa karistust, vaid tööandja saab nõu ja aega vigade parandamiseks. Seega kui kahtled, kas peaksid neid teavitama, siis tasub kindlasti nende käest otse üle küsida.
Tere!
Mul selline küsimus, et kui ettevõtte on asutatud ilma sissemakseta ning riigilõivu maksis osanik oma pangakontolt, kas ma pean seda kuidagi vormistama või algsaldod võivad lihtsalt 0 olla?
Tere! Kui omanik seda kulu ettevõttelt tagasi ei taha ja ka asutamisel ei märgitud asutamise kulusid ettevõtte kanda, siis ei pea midagi vormistama ja algsaldod võivad olla nullid. Kui aga sai märgitud, et asutamise kulud kannab ettevõte ja omanik soovib isiklikult kontolt tasutud riigilõivu ettevõttelt tagasi saada, siis on vaja vastav kohustus ettevõttes üles võtta (D kulu, K võlg omanikule). Alles tuleks jätta ka maksekorraldus, mis tõestab, et omanik tegi vastava kulu. Hiljem saab selle raha omanikule tagasi kanda (D võlg, K pank).
Aitäh teile! Äärmiselt kasulik lehekülg! 🙂
Tere!
Asutasin OÜ ja kandsin osakapitali sissemaksu kohtu deposiitkontole. Kuidas aga nüüd sealt see ettevõtte pangakontole kanda?
Kui äriregistris kanne tehtud, võta väljavõte kaasa ja mine pangakontorisse, seal saab ära tehtud 🙂
Käisin pangakontoris, aga suunati edasi rahandusministeeriumisse. Helistasin neile, suunati edasi riigikassase ja sealt riigikohtusse, kuhu pole veel jõudnud helistada. Kas tõesti on nii keeruline see raha ettevõtte kontole saada?
Ah, mida?? Seda ei oska enam küll kommenteerida 🙁
tere kui tahan alustada äritegevust näiteks korterite lammutamisega ja lisaks juurde pakkuda ka koristusteenust nt trepikodadele jne kas siis peab olema lammutuse jaoks eraldi tegevusluba?
NB. mõtlesin nagu kaht teenust eraldi lammutust ja koristust mitte peale lammutust koristamine.
Tänud.
ja kas tohib üldse pakkuda ühe ettevõtte alt kaht erinevat teenust mis pole sama tegevusalaga seotud?
Ehituses on tegevusload olemas küll, täpsemat infot saab Majandustegevuse registrist uurida.
Koristusteenuse jaoks ei pea kindlasti tegevusluba olema ja mitu teenust võib ühes ettevõttes olla küll 🙂
Tere,
Kas kiirmenetluse korras saab ettevõtet asutada ka mitme osanikuga? Tuleb koostada ja lisada asutamisleping?
Tere!
Kas see on tähtis, mis kontolt osakapitali sissemakse tehakse? Saan aru, et üldiselt peaks ülekanne asutajate isiklikult pangakontolt tulema, kuid kas sissemakse võib teha ka teine ettvõte? Või sellisel juhul tähendaks see seda, et ettevõte (juriidiline isik) peab olema firma asutajaks ja füüsiliste isikute asutatud OÜ puhul peab see makse ka nende kontolt tulema.
Tere! Kelle kontolt on toimunud osakapitali sissemakse ei ole kande tegemisel oluline. Kuid oluline on, et äriregistrile esitamiseks ei piisa tavalisest pangakonto väljavõttest vaid tuleb pöörduda panka, kes väljastab tõendi osakapitali sissemakse kohta. Iseasi on, kui makse teinud ettevõte ei hakka omanikuks, siis millise kuluna või kuidas kajastatakse seda sissemakset selles ettevõttes?
Tere! Küsimus järgnev – kas e-maksuameti leping tuleks sõlmida igal juhul? OÜ regristreeritud värskelt ja tegu võrdlemisi tagasihoidliku ettevõtmisega – töötajaid ei ole; dividende ei maksa ning käibemaksukohustlase piiri ei jõua. Peamiselt siis erinevad kõrvaltööd vabakutselisena ja esialgu jätaks raha ettevõtte sisse selle arendamiseks.
Tere! Ei pea igaljuhul. Seda lepingut saab sõlmida igal ajal, kohe kui vajadus tekib.
Tervitus,
Värskelt võetud ette ettevõtluse teekond ning tekkis paar küsimust. Nimelt oli asutamisel kavas üks tegevus ning valdkonnaks märgitud tegevusvaldkond X. Nüüd aga sooviksime põhitegevuse suunata teise valdkonda (märgitud põhuvaldkond jääb alles, aga väiksemas mahus). Selleks, et aga hakata tegelema valdkonnaga Y oleks tarvis vormistada OÜ-le KMKR number, vastasel juhul tasume käibemaksu välisriiki, sest plaan osta kaupa sisse. Ilma KMKR numbrita vormistatakse meile aga arve koos kohaliku KM-ga. Ettevõtte vanuseks 1 nädal ning peale paari lepingu (telefoniteenus, veebimajutus) midagi muud toimun ei ole.
Kas MTA võtab üldse vastu avalduse, kus tegevusala üks, aga reaalne ettevõtte tulutooja hoopis teine tegevusala või peaksin hoopis 190 eurot tuulde viskama ning avama uue põhitegevusalaga ettevõtte?
Aitäh.
Võtab ikka, ära muretse 🙂
Leidsin õige postituse üles, saan nüüd lisainfot jagada.
Avalduse täitsime ära ning MTA vastuseks tuli “ootame Teiega kohtumist”. Tööajal väga keeruline aega põhitöö kõrvalt leida, seega vaatame, kas meili teel suhtlemisega annab olukorda lahendada või mitte. MTA teenindaja kusjuures on väga viisakas ning positiivne. Loodan, et kõik laabub.
Tere! Hoia meid kursis, kuidas asi laabus 🙂 Teistel ka õpetlik lugeda.
Tere! Olen alustav ettevõtja ja tekkisid küsimused seoses ettevõtte nime valikuga. Vaatasin et soovitud nimega osaühingut pole. Aga e-poe ( ja poe) soovin luua hoopis teise nimega. Kas osaühingu nimi registreeritakse firma loomisel ja e-poe nimi registreeritakse domeeni ostmisega? Kas e-pood tuleb lisaks kuskil registreerida?
Ja kas sellest tekib probleem, et mu soovitud e-poe nimega on kellegi osaühing juba registreeritud?
Tere
Minu küsimus osaühingu algbilansi kujunemise kohta. OÜ on asutatud 2016a kevadel. Asutamisleping näeb ette, et asutajad asutavad sissemakseid tegemata ning kohustuvad rahalised sissemaksed tegema hiljemalt kolme aasta pärast. Tänaseks sissemakseid veel tehtud pole. Kas nõude osaniku vastu peaks üles võtma pikaajalisena? 2018a siis liigitaks ümber lühiajaliseks?
Tere Krista ja meeskond
Minul tekkisid mõned küsimused seoses kirjetega ja arvutustega osaühingu asutamisel sissemakseid tegemata.
Ja nimelt on ettevõtte põhikirjas kirjutatud nii:
Osaühingu sissemakseta asutamise korral tasub osanik osa eest täielikult 6 aasta jooksul, kuid kõige hiljem äriseadustiku § 140´ lõikes 2 või 3 nimetatud nõude esitamisel.
Ehk siis sellega on ettevõtte näinud juba ette punkti 2 (2. Osaühingu sissemakseta asutamise korral tasub osanik osa eest täielikult tähtajaks, kuid kõige hiljem äriseadustiku § 140¹ lõikes 2 või 3 nimetatud nõude esitamisel). OLEN MA ÕIGESTI ARU SAANUD? Võtsin seepeale lahti RTJ 3 ja seal öeldakse, et …Kuna osaühingul on lepinguline õigus nõuda osanikult tasumata osakapitali tasumist, siis kajastab osaühing oma bilansis nõuet osaniku vastu, diskonteerides selle nüüdisväärtusesse.
Küsimus:
1. kust ma leiaksin diskonteerimismäära? Millega võiksin selle võrdsustada? Inflatsiooniga? ca 2% aastas?
2. kas sisuliselt on kanne algbilansis selline (kui võtta, et diskonteerimismäär on 2%:
D: nõue osaniku vastu 2200€
D: registreerimata osakapital 300€
K: osakapital nimiväärtuses 2500€
3. Nõudelt osaniku vastu kajastatakse kasumiaruandes intressitulusid kuni nõude tasumiseni ütleb RTJ3 … kas see tähendab, et sisuliselt peaks ettevõtja maksma intressi ettevõttele, mille omanikuks ta on, kuna ei ole veel sissemakseid teinud aga omab ettevõtet? Kas sellisel juhul peab laenuintress olema vähemalt „kahekordne võlaõigusseaduse § 94 lõike 2 kohaselt viimati avaldatud intressimäär.“ e 0,00% aastas (võlasuhete intressimäär Eesti Panga kodulehelt) e minimaalselt 0,1% aastas? Kajastamist leiab järgmiselt: D: pank/kassa K: intressitulu või?
Tänan ette! 🙂
Tere
Enne ettevõtte loomist said soetatud tööriistad ja mõningad materjalid. Kuidas seda raamatupidsmides kajastada ning juhatuse liikmele antud summad hüvitada?
Tänan
Tere, K! Eraisik võib soetatud tööriistad ja materjalid näiteks ettevõttele müüa. Raamatupidamises siis ostu-müügi lepingu alusel kajastataksegi ost. Eraisikule tasutakse nagu ikka müügikorral.
[…] pöörduma mõne maksu-juristi või raamatupidaja poole. Selle kohta, kuidas ettevõte asutada, soovitan lugeda siit. Samuti soovitan lugeda investeeringute raamatupidamise teooria […]
Tänan, paar linki (EMTAK koodid ja EMTA lepingu sõlmimise juhend) on artiklis küll aegunud, kuid sõnum on tähtis!
Tere. Leidsin siin varasemast commentist, et asutamiskulu jaoks tuleb teha kanded: D 4200 asutamiskulud 190, K võlgnevus aruandvale isikule 190. Tegutsen Meritis, aga hetkel ei leia selliseid kandeid. Kas otsin valest kohast või midagi muudetud? Otsisin ülevalt menüüst Maksed alt.
Tere, Merle! Kuna ettevõte ei ole seda makset teinud, siis ei saa seda Meritis ilmselt maksete alt teha. Saad selle teha käsikandena: Finants > Pearaamatu kanded > Uus pearaamatu kanne
Tere! Soovin asutada firmat äriregistris elektrooniliselt kiirmenetluse korras. Tahaksin, et firma asutamise kuupäevaks oleks kindel kuupäev. Kas keegi oskab öelda, kas selleks kuupäevaks saab olema see kuupäev, millal mina äriregistrisse avalduse esitan või see, millal äriregister registreeringu kinnitab?
Tere! Asutamiskuupäevaks jääb seekupäev, millal ettevõte Äriregistris registreeritakse. Seni on see olnud ikka see kuupäev kui avaldus esitatakse (mitte see kui kinnitatakse, kuigi kinnitus käib kähku). Igaks juhuks lisan, et Majandusaasta alguskuupäeva saab muuta (enamasti 01.01-31.12). Majandusaasta ei pea algama registreerimise kuupäeval.
Tere! Kas on kogemusi Äriregistri ettevõtjaportaali e-arveldajaga? Küsimus samuti ettevõtte asutamis kulu 190eurot sisse kandmises, mis jäi ettevõtte kanda ja mille ma pärast ettevõte arvelt omale tagasi maksin. Ma ei suuda seal küll aru saada kuhu ma selle kanda saan.
Kui eeldatavaks kuluks on valitud vähem, kui riigilõiv on, kuidas siis tohib hüvitada? Näiteks põhikirjas on, et kõik Osaühingu eeldatavad asutamiskulud on 0.02 eurot, sealjuures katab kõik asutamiskulud osaühing. Kas nüüd on nii, et hüvitada tohib ainult 2 senti?
Tohib ikka, oluline on see, et põhikirjas on valitud variant – kulud hüvitab osaühing.