Töötajate register

/, maksud/Töötajate register

Alates juuli algusest tuleb kõik töötajad registreerida töötamise registris.

Kes neid andmeid kasutavad?

Töötamise registri andmeid kasutavad erinevad riigiasutused – Haigekassa ravikindlustuse määramiseks, Töötukassa hüvitiste arvestamiseks, Maksuamet maksude kontrollimiseks jne.

Samuti saab töötaja ise sealt kontrollida, kas tema töötamine on registreeritud. Kahjuks ravikindlustuse kehtivust sealt ei näe, seda peab ikka eraldi uurima.

Kes tuleb registreerida?

Registreerida tuleb kõigi inimeste töötamine, kui selle tulemusena tekib maksukohustus. Lisaks ka äriühingutes vabatahtlik töö (erand: ei pea registreerima praktikantide tööd).

MTÜ-de vabatahtlikku tööd ei pea registreerima.

Tasu mittesaavat juhatuse liiget ei pea registreerima. Kui tasu saab, ka ebaregulaarselt, tuleb registreerida.

Millal?

Olemasolevad töötajad tuleb kiiresti ära registreerida, kui seda juba tehtud ei ole (alates juuli algusest sai registreerima hakata). Edaspidi tuleb registreerida kohe töötamise alguses, enne tööle lubamist. Reaalne probleem (kust see töötajate register vist üldse alguse sai) oli seotud ehitajate ja toitlustusasutustega, kus kontrollimisel teatati revidendile, et „oh ta on meil esimest päeva tööl, seetõttu pole ei ravikindlustust ega makse makstud“.

Kes?

Maksuametis kehtivad volitused töötajaid registreerida on automaatselt olemas juhatuse liikmel ja raamatupidajal, kes saab maksudeklaratsioone esitada. Saab teha vajadusel ka eraldi volituse, nt personalitöötajale või sekretärile, kes sellisel juhul töötajate palgaandmeid ei näe.

Kus ja kuidas?

Töötamise register asub e-maksuameti keskkonnas. Viide töötamise registrile on näha kohe avalehe tumesinisel menüüribal, kus teisteks valikuteks on deklaratsioonid, nõuded ja kohustused jms.

30.06 seisuga toodi Haigekassa andmed maksuameti andmebaasi üle, aga üle tasuks andmed igal juhul kontrollida. Kas kõik töötajad on registreeritud, kas pole jäänud Haigekassa andmetesse ammu töölt lahkunud inimesi, kas lepinguliigid on õiged jne.

Kindlasti puuduvad algul registrist need, kellel ei olnud ettevõtte kaudu ravikindlustust, need tuleb lisada.

Vaja on sisestada:

 1. inimese isikukood – selle järgi otsib andmebaas ise nime;
 2. töötamise algus;
  Töötamise alguseks loetakse töölepingu ja vabatahtlikkuse alusel töötaja tööle asumine kuupäev, võlaõigusliku lepingu korral lepingu jõustumise kuupäev (enne 01.07.2014 jõustunud võlaõiguslike lepingute puhul tuleks märkida 01.07.2014).
 3. töötamise lõpp;
 4. lepingu liik;
  – juhtimis-, kontrollorgani liige – juhatuse liige, nõukogu liige, ravikindlustust ei vaja ja miinimummääralt sotsiaalmaksu maksma ei pea;
  – juhtimis-, kontrollorgani liige, tasudes kuumääralt SM – juhatuse või nõukogu liige, kellel on ravikindlustus ettevõtte kaudu ja makstakse igakuiselt sotsiaalmaksu vähemalt miinimummääralt;
  – tööleping;
  – tööleping TM kohustusega Eestis, SM kohustusega välisriigis;
  – VÕS leping – töövõtulepingu või käsunduslepingu alusel töötaja, ravikindlustust ei vaja ja miinimummääralt sotsiaalmaksu maksma ei pea;
  – VÕS leping tasudes kuumääralt SM – töövõtulepingu või käsunduslepinguga töötaja, kellel on ravikindlustus ettevõtte kaudu ja makstakse igakuiselt sotsiaalmaksu vähemalt miinimummääralt;
  – vabatahtlik töö – tööd teeb äriühingu heaks, aga palka ei saa.

Lisaks on valikus ka avaliku sektori spetsiifilised valikud, nagu abikaasatasu, avalik teenistus, kõrgem riigiteenija ja omavalitsuse valitud või nimetatud isikud.

Samuti tuleb töötamise registris registreerida lepingu peatumine (nt lapsehoolduspuhkuse ajaks).

Lõpetamisel tuleb märkida lõpetamise alus. Oluline on see eeskätt töölepinguga töötajate korral, sest sellest sõltuvad töötukassa hüvitised.

Lisainfo

Maksuameti pikk ja põhjalik infomaterjal sel teemal.

PS. Loe ka teisi postitusi samast seeriast.

Ettevõtja ABC. Ellujäämise kursus alustavale ettevõtjale
Telli TASUTA 5-osaline kursus
- |2017-07-06T19:32:17+00:0010. juuli 2014|ettevõtlus, maksud|8 kommentaari

8 kommentaari

 1. Ettevõtja 7. november 2014 at 10:16 - Reply

  Proovisin ennast kui oma ettevõtja juhatuse liiget registreerida töötajate registris, et seejärel hakata igakuist sots maksu maksma.
  Valik – juhtimis-, kontrollorgani liige, tasudes kuumääralt SM ……

  Tuli punane kiri, et “endale ei saa töötamist määrata”. Kes mind siis peab registreerima??? Mul ei ole muud töökohta, kui olen iseenda tööandja oma ettevõttes (käsitöö).

 2. Mari-Liis 12. veebruar 2016 at 12:33 - Reply

  Tere, Ettevõtja! Mulle pakub huvi, kuidas see olukord lahenes? Olen peatselt samas olukorras.

 3. Krista 12. veebruar 2016 at 13:51 - Reply

  Ma mäletan, et keegi sai sedakaudu lahendatud, et andis endale raamatupidaja õigused 😀

 4. nimi 20. aprill 2016 at 20:05 - Reply

  Näiteks kui ettevõtte ainuomanik ja ainuke juhatuse liige, mis iganes tasu ei saa aga töötab nt. autojuhina, raamatupidajana, programmeerijana, juuksurina, jne. Ta teenib endale kui osanikule ettevõttega kasumit ja majandusaasta aruande põhjal maksab ainuosaniku otsusega osaühing välja talle dividendid Kas sellisel juhul peab ta ennast selles nõmedas T.Ö.R is registreerima.

 5. Krista 20. aprill 2016 at 23:28 - Reply

  Kui juhatuse liige ravikindlustust ei vaja ja endale tasu ei maksa, siis ei pea registreerima. Dividendide pärast ei pea.

 6. Sigrid 11. november 2016 at 18:16 - Reply

  Tõstataksin küsimuse uuesti, kuna sooviksin siiski registreerida end töötajaks ettevõttes, kus olen ainuomanik, kuid endale ka raamatupidaja õigusi volitades, ütleb süsteem ikkagi “endale ei saa töötamist määrata”. Administreerimisvolitusi firmaga seotud lähedasele inimesele andes, sai tema mind registreerida, kuid läks siis automaatselt ühtlasi kirja ka kui minu tööandja. Eeldan, et see ei saa siiski õige olla. Kuidas olukorda lahendada? Oleksin igasugusele abile tänulik.

  • Anna-Liisa 11. november 2016 at 23:58 - Reply

   Tere! Soovitaksin pöörduda MTA poole, nemad kui selle süsteemi loojad/haldajad oskavad ehk kõige paremini viga leida. Mäletan, et mul oli ka esimene kord mingi jama, kirjutasin-joonistasin neile ja siis sai korda. Praegu igaks juhuks proovisin analoogses juhtumis, omaenda firmas, kus ma olen ainuomanik, töölepingut endaga sõlmida ja ei tekkinud mingeid probleeme, seega peab saama.

 7. Maris 16. juuni 2018 at 00:49 - Reply

  Miskipärast ei ilmu mul ärikliendi vaatesse töötamise registreerimise menüünuppu. Vaatasin, et õigustega justkui kõik korras, kenasti “vaataja” ja “muutja” on olemas minu enda nime taga.

Kommenteeri

four × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arhiiv