Kinnisvara üürimine ja sellega kaasnevate maksude reeglid

Kinnisvara üürimine on oma enda seadustega reguleeritud ala, kus maksude arvestamine käib tavalisest veidi erinevamalt. See väike ülevaade on mõeldud üürikorterite ja AirBnB-ga tegelevatele inimestele. Kinnisvara temaatika üldiselt on märksa laiem.

Käibemaks korteri üürimisel ja müügil

Uue korteri müük, enne kasutusele võtmist, on käibemaksuga maksustatav. Seega, kui sa ostad endale väljaüürimiseks uue korteri, näed sa lepingus käibemaksuga summat.

Korteri kui eluruumi üürileandmine on maksuvaba käive. Vastavalt ei tohi käibemaksu tagasi arvestada ka kõigilt üürileandmisega seotud kuludelt (remont, mööbel). Eluruumi edasine müük on samuti maksuvaba käive. Järelikult, kui sinu ettevõtte ainus tegevus on ühe või mõne korteri väljaüürimine eluruumina (st keegi elab seal pidevalt sees), siis ei ole ettevõtet mõtet käibemaksukohustuslaseks registreeridagi. Kui ettevõte tegeleb ka mingi muu tegevusalaga, mille tulemusena on muutunud käibemaksukohustuslaseks, siis on arvestus veidi keerukam. Tuleb arvestada käibemaksu tagasi kas kõigilt kuludelt osaliselt või ainult muu tegevusalaga seotud kuludelt.

Üks riskantne teema on olukord, kui korteri omanik läbi oma ettevõtte annab eluruumina arvel oleva korteri üürile teisele ettevõttele, kes kasutab korterit äripinnana ja maksustab seda müügitulu käibemaksuga. Rahandusministeerium asus üllatuslikult seisukohale, et sellisel juhul on tegemist samuti maksuvaba käibega, kuna sisuliselt on tegemist eluruumiga. Loe nt seda artiklit.

AirBnB ehk majutusteenused

Käibemaks

Kui korterit antakse üürile mitte eluruumina, vaid majutusteenusena (sh ka AirBnB ja analoogid), on majutusteenuse tulu maksustatud alandatud käibemaksumääraga (9%). Muuhulgas tähendab see aga ka seda, et kõigilt seotud kuludelt saab käibemaksu samuti tagasi küsida, sh ka korteri soetamise käibemaksu. Korteri müügile siiski käibemaksu lisada ei tohi. Kui ostul on käibemaks tagasi küsitud ja müüakse ilma käibemaksuta, tuleb hakata proportsiooni arvestama.

Muud täiendavad reeglid

Majutusteenuse osutamine ei nõua enam tegevusluba, aga turismiseaduse nõudeid peab ikka täitma.

Kui korter antakse tervikuna mõneks päevaks üürile, on tegemist külaliskorteriga. Kui üürilisi majutatakse oma majas/korteris asuvas ühes toas, on tegemist kodumajutusega. Turismiseadus nõuab andmete kogumist külastajate kohta (vt turismiseadus §24).

Nõuded majutusteenuse osutajatele on sätestatud määruses.

Kui on teemaks, trüki välja ja märgi täpselt ära, mis on asjakohased nõuded. Peamiselt on nõuded sisustusele – a la peegel ja käterätikud ning turvalisusele – a la võtmed ja tulekustuti. Kodumajutuse nõuded on madalamad kui külaliskorteril. Midagi väga absurdset silma ei jäänud.

Korteri eluruumina üürileandmisel selliseid reegleid ei ole, turismiseadus ja majutusteenuse reeglid kehtivad ainult ajutisel majutamisel.

Ettevõtte alt üürimine

Isiklikus omandis olev korter

Maksuamet on avalikult kuulutanud, et üüritulu maksustamine on nüüd tema huviorbiidis. Sellest tulenevalt on paljud otsustanud lõpuks oma üüritulu legaliseerida, aga mitte maksustamise vaid ettevõttele üleandmise kaudu. Korteri saab ettevõttele üle anda tavalise tasuta kasutamise lepingu kaudu, kui üüritulu kohe endale kasutusse võtta vaja ei ole. Soovi korral saab lepingu teha ka muidugi tasulise, näiteks pool üüritulust. Maksustamine on üüritulul ja dividendidel sama, erinevuseks see, et üüritulu võid rahulikult endale igakuiselt maksta. Enda ja oma ettevõtte vahel tehtud lepingud võivad olla lihtsad, peamine, et kõik oluline on kirjas.

Pane tähele, et kuna seda korterit ei ole sa kasutanud oma eluruumina, pead korteri müügil tasuma saadud kasumilt tulumaksu. Muidugi on alati võimalus ka ise mõneks ajaks sinna korterisse elama kolida, kui müük kavas.

Uue korteri ostmine

Kui soovid ettevõtte nimele soetada korterit, mida plaanid hakata välja üürima, siis võib tekkida küsimus, kas tegemist on kinnisvarainvesteeringuga või materiaalse põhivaraga (põhivara kohta saad lähemalt lugeda siit). Siinkohal on tegemist kindlasti kinnisvarainvesteeringuga, sest kuigi materiaalse põhivara üks kasutamise eesmärk võib olla rendile ja üürile andmiseks, laenamiseks või kasutamiseks muudel alustel, siis siinkohal on kinnisvara puhul erand. Üürile/rendile antav kinnisvara (maa ja ehitised) materiaalse põhivara hulka ei kuulu, kuigi näiteks samal eesmärgil kasutatavad ehitusmehhanismid ja sõiduautod kuuluvad.

Ettevõtte kulud

Kindlasti võib korteri üürileandmisel ettevõtte arvelt kanda järgmised kulud (muidugi eeldusel, et korralikud algdokumendid on olemas):

  • Remondimaterjalid;
  • Töömeeste teenustasu või töötasu. Kui töömehed töötavad läbi oma firma, siis esitavad lihtsalt arve, kui arvet esitada ei suuda – siis pead neile maksma töötasuna, sh registreerima töötamise registris ja tasuma kõik riigimaksud;
  • Mööbel ja muu sisustus;
  • Üürniku poolt maksmata jäänud üüriarved;
  • Muud ettevõtlusega seotud kulud, nt üürikoolitus, raamatud.

Kui tahad täpsemalt aru saada kulude mahaarvamise loogikast, võid lugeda mu raamatut 🙂

Kuna kinnisvarateema on keeruline, eriti kinnisvara üürimine, siis kõik küsimused ja arvamused on igati oodatud. Proovime veidi selgemaks saada seda segast valdkonda 🙂

| muudetud 26.01 2023 |