Internetiäri telgitagused

//Internetiäri telgitagused

Edukas internetiäri on unistuste elustiil – teenimisvõimalused on praktiliselt piiramatud, töökoht ja tööaeg on enda määrata. Tööta suvel Hiiumaa suvilas ja talvel Tenerifel, vaja on vaid head internetiühendust ja töökindlat arvutit.

Rahuliku une ja puhta südametunnistuse huvides tasuks aga ka teada, millised maksud ja riskid internetiäri mudelitega kaasnevad ning algusest peale oma tegemised mõistlikult planeerida.

Proovin järgnevas seerias teha ülevaate, kuidas erinevaid internetiäri mudeleid raamatupidamises kajastatakse ja kuidas maksustatakse.

NB! Palun siinkohal teie abi – nii eestikeelsete nimetuste kasutamisel kui ka toodete ja teenuste liikide lisamisel. Ja muidugi praktikute kommentaare, kes ise mõne konkreetse mudeliga tegelenud. Kui lugejate hulgas juhtub olema vastava kogemusega jurist, siis väga oodatud on ka sinu kommentaar võimalike täiendavate riskide kohta (nt toote vastavus ohutusnõuetele või garantiiga seonduvad teemad).

Internetiäri mudelid

Kui sa tahad luua omale internetiäri, mida saaks juhtida asukohast sõltumatult, siis laias laastus on selleks kaks võimalust:

 1. Müü oma toodet – loo toode või teenus, mida inimesed soovivad osta ja müü seda neile.
 2. Müü teiste toodet – leia kellegi teise loodud toode või teenus, mida inimesed soovivad osta ja müü seda neile.

Liigitaks neid järgnevalt:

  Tulu oma asja müügist Tulu teiste asjade vahendamisest
Materiaalne toode käsitöö (nt Etsy, Dawanda, Ebay…) Dropshipping, affiliate fee
Elektroonsed teenused (ja tooted) e-raamat
mobiiliäpp
elektroonne koolitus
reklaamibännerid
Affiliate fee
Professionaalne teenus raamatupidamine 🙂
veebilehtede loomine
õigusabi
virtuaalne assistent
coaching
programmeerimine
Affiliate fee

Lisaks sõltub maksustamine sinu klientide asukohast, aga see ajaks tabeli juba väga keeruliseks, vaatame neid edaspidi ükshaaval.

Küsimused teile:

 1. Mis siit tabelist veel puudu on?
 2. Kas „affiliate fee“ võiks tõlkida kui „vahendustasu“?
 3. Kuidas tõlkida „dropshipping“? Kaubavahendus?
Ettevõtja ABC. Ellujäämise kursus alustavale ettevõtjale
Telli TASUTA 5-osaline kursus
- |2017-07-06T18:35:27+00:0021. mai 2014|ettevõtlus|9 kommentaari

9 kommentaari

 1. Mari 22. mai 2014 at 19:53 - Reply

  Tere

  Annan lihtsalt ühe haakuva teemamõtte – kuidas korraldada raamatupidamist nö affiliate linkide korral? Kui on Amazoni affiliate, siis kuidas see raamatupidamises vormistada ja mida peaks sellest eelnevalt teadma?

  Parimatega
  Mari

 2. Krista Teearu 23. mai 2014 at 03:51 - Reply

  Ahaa, sul on õigus, ka füüsiliste toodete korral on affiliate fee olemas, tänud, parandan 🙂
  Tuleb jutuks igatahes 🙂

 3. Katrin 11. jaanuar 2015 at 12:30 - Reply

  Küsimus alustavalt netipoodnikult – kas selline variant ei ole mõeldav: netipoodnik ostab otse tootjalt endale lattu ja müüb oma laost edasi tarbijale? Selline oleks enda planeeritud äriidee.

  Lugupidamisega
  Katrin

 4. Krista 11. jaanuar 2015 at 12:40 - Reply

  Ikka on, aga siis peab hoolega jälgima igasuguseid import-eksport reegleid 🙂 See on tavaline netiäri, kus tuleb reaalse kaubaga tegeleda.

  Ülaltoodud jutt oli sellest eeskätt, kuidas ainult arvutiga toimetada 🙂

  • Anonüümne 12. jaanuar 2015 at 10:00 - Reply

   Aitäh vastuse eest! Kui tohin edasi küsida, milliste import-eksport reeglitega võiks tegemist olla ja kas juhiseid saab Maksuameti kaudu? Taustaks, toodete import ja jaemüük kliendile oleks EU sisene (tootjad EU registreeritud firmad, k.a. Inglismaa) ja kuna tegemist alustava ettevõttega ning toodete hinnatase ei ole kõrge, siis arvatav aasta käive (vähemalt alguses) jääb alla 50 000 euro (puhtalt hüpoteetiline, täpsemat prognoosi tehtud pole, pisut vaid võrreldud analoogsete firmade majandustulemusi).

 5. Krista Teearu 12. jaanuar 2015 at 10:24 - Reply

  EL- sisese ostu korral on lihtsam, pole tolliprobleeme 🙂
  Maksuametist võib uurida ikka, jah.
  Kindlasti ütleks niipalju, et
  * kauba liikumine Eestisse peab olema kindlasti dokumenteeritud, saatedokumendid peab alles hoidma.
  * Tarneklauslid peab endale selgeks tegema, kes milliste kulude eest vastutab ja kes kannab kaubaga seotud riske.
  * Kui olete registreerinud käibemaksukohustuslaseks, saavad müüjad müüa teile ilma käibemaksuta.
  * Tarbijalemüügi korral on eraldi reeglid – selle kohta peaks saama infot tarbijakaitseametist. Veebilehel peavad teatud andmed olema, garantii- ja tagastustingimused jne.

  • Katrin 12. jaanuar 2015 at 11:55 - Reply

   Suured tänud ülevaatliku vastuse eest! Omalt poolt lisan veel täienduseks (kui neid kommentaare loevad teisedki alustavad netiäriettevõtjad), et on olemas Eesti e-kaubanduse liit, kus võib saada infot ning nende kodulehel on avalikult kätte saadavad ka Tarbijakaitseametiga kooskõlastatud näidismüügitingimused.

 6. Rait 19. juuli 2016 at 23:08 - Reply

  Tere!

  Kas teil on kogemust, kuidas on õige käibemaksu mõttes käituda, kui nt müün oma tooteid Etsy vahendusel üle kogu maailma käibemaksukohuslasest ettevõtte alt. Tehingud toimuvad läbi Etsy, kliendid kannavad raha Etsy kontole ja Etsy kannab seejärel minu kasutajakontole kogunenud raha mulle. Kas maksumõttes toimub tehing Etsyga ja käibemaksu tasuma ei pea?

  Huvitavaks teeb selle asjaolu, et kui ma olen õigesti aru saanud, siis Etsyst ei ole võimalik alla laadida korralikku dokumenti, kus on peal nende nimi, aadress ja käibemaksukohuslase number ei tasude kohta, mida sa neile maksad ega ülekannete kohta, mida nemad sulle kannavad.

  • Rait 20. juuli 2016 at 10:58 - Reply

   Maksuameti infotelefonilt öeldi, et taolisel puhul on Etsy siiski vahendaja ja tehing toimub minu ja ostja vahel, mis tähendab, et ma pean käibemaksu õigesti deklareerima. Selleks on tarvis teada, kes ostis, mis riigist ostis ja kas ostja on eraisik või firma. Ehk siis raamatupidamises tuleks iga tehingu kohta eraldi kanded teha? See tundub natuke veider, sest EU müüjaid, kes müüvad Etsy kaudu tuhandeid tooteid on palju. Ma ei tahaks uskuda, et nad iga tehingut eraldi kajastavad ja erinevalt deklareerivad.

Kommenteeri

3 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arhiiv