Kaupade vahendamine ehk dropshipping

//Kaupade vahendamine ehk dropshipping

Ostad füüsilisi kaupu hulgimüüjalt ja müüd edasi jaemüüjale või tarbijale. Hulgimüüja saadab kaubad otse ostjale, sinuni kaubad ei jõuagi.

Raamatupidamislikult – laoarvestuse vajalikkus sõltub sellest, millal vahetub kaupade omandiõigus. Kui jaemüüja ostab kohe sinu kaubad välja, siis ongi tehing kohe tehtud. Kui kaubad jäävad jaemüüja juurde müüki, kuni lõpptarbijale müügini, on kaubad senikaua sul laos. Laoarvestuse põhiloogikat vaata eelmisest postitusest.

Maksunduslikult

Kõigi eelnevate variantidega võrreldes kõige riskantsem ja keerulisem äri.

1. Käibemaks

Siin on kaks eraldi tehingut: hulgimüüja müüb sulle kauba ning sina müüd kauba ostjale.

Kaup liigub otse hulgimüüjalt ostjale. Esimese tehingu käibemaksustamine on hulgimüüja vastutus, sina pead õigesti maksustama teise tehingu.

Käibemaksuga maksustamine sõltub osapooltest ja käibe toimumise kohast. Erinevad kombinatsioonid.

1) Kõik kolm osapoolt asuvad Eestis – kauba käive toimub Eestis, nii ostu- kui müügitehing on maksustatud Eesti käibemaksuga;

2) Kõik kolm osapoolt asuvad erinevates EL riikides ja kõik on käibemaksukohustuslased –seda erandjuhtumit nimetatakse kolmnurktehinguks ning keskmise, kauba vahendaja, jaoks on tegemist käibemaksu mõistes „mitte-käibega“, millelt käibemaksu ei maksta ega käivet ei deklareerita. Ainult VD-aruandes tuleb tehing ära märkida;

3) Hulgimüüja asub teises EL-riigis (ja p.2 erand ei kehti, st ostjateks on EL eraisikud või asuvad hulgimüüja ja ostja samas riigis, või on ostjad väljaspool EL-i) – tehingu maksustamine toimub selles teises EL riigis. Otsi endale sellest riigist sobiv raamatupidamisteenuse pakkuja, ilmselt pead end seal käibemaksukohustuslaseks vormistama, hakkama deklaratsioone koostama ja käibemaksu maksma;

4) Hulgimüüja asub väljaspool EL-i – kõige keerulisem. Riike on palju ja reeglid igas erinevad.

a) Ostjaks on jaemüüja – uuri hulgimüüja riigi reegleid. Võimalik, et ettevõtete vahelist käivet ei maksustata (nt USA-s) ja kui kaup riigist ei välju, siis võimalik, et sa ei peagi midagi maksma.Suhtle selleteemalistes foorumites ja uuri teiste kogemusi vastava maaga;
b) Ostjaks on tarbijad – suure tõenäosusega tuleb sul selles riigis hakata müügimaksu maksma, uuri kohalikke reegleid ja otsi omale kohalik raamatupidaja.

2. Tulumaks

Kui sa ise viibid endiselt Eestis, siis püsiv tegevuskoht teises riigis koos kohustusega teises riigis tulumaksu maksta saab tekkida vaid siis, kui sul on teises riigis oma müügiesindaja, kel on õigus sinu nimel lepinguid sõlmida või isegi lepingutingimusi läbi rääkida. Väikefirmal enamasti pole teemaks, aga igaks juhuks mainin seda riski. Sõltumatu esindaja (nt jaemüüja) kasutamine ega kauba ladustamine püsivat tegevuskohta ei tekita. Kindlasti tasuks üle kontrollida ka see, kas Eestil on olemas teise riigiga topeltmaksustamise vältimise leping. Kehtivate lepingute loetelu vaata näiteks siit.

Kui lepingut ei ole (nt Venemaaga), kehtivad vastava riigi siseriiklikud maksuseadused.

Tootevastutus

Kui müüd tarbijatele, pead vajadusel tegelema garantiidega ja teadma, et internetiostudest on tarbijal 14 päeva jooksul õigus taganeda. Loe nt siit.

Dropshippingu plussid ja miinused

+ kui oled marketingis osav, on tegemist stabiilse hea äriga;
+ ei pea ise tegelema tootmise korraldamisega.

–  keerulised maksuküsimused ja maksuriskid, eriti võõramates riikides ja otse lõpptarbijatele müügil;
–  lõpptarbijatega seotud probleemid (tootegarantiid, ostudest taganemise õigus).

PS. Vaata ka teisi postitusi samast seeriast.

Ettevõtja ABC. Ellujäämise kursus alustavale ettevõtjale
Telli TASUTA 5-osaline kursus
- |2016-11-15T11:51:21+00:0026. juuni 2014|ettevõtlus|4 kommentaari

4 kommentaari

 1. Kati 24. märts 2015 at 06:42 - Reply

  Väga hea informatsioon. Mul on aga üks küsimus. Kui on internetiäri, mis põhinebki dropshippingul ning kolmnurktehingutel (mina ja kodukontor Eestis, kauba tootja Hispaanias ja klient Soomes) ehk kaup kunagi füüsiliselt üle Eesti piiri ei tule, mis moel saab taodelda luba alkoholi müügiks? Majandusteabearuanne tuleb küll täita, aga e-kaubanduses alkoholi müümisel nõutakse ettevõttelt kaupluse, müügipinna olemasolu. Minule öeldi, et isegi ladu ei sobi, vaid ainult kauplus/müügipind. Siit ka arusaamatus, et milleks üürida või omada pinda, mis seisab alati tühjana, sest kaup mul liigub alati tootjalt otse kliendile. Klientuur on mul alati väljaspool Eestit ehk käive Eestis ei teki. Võib-olla olen täitsa valesti aru saanud, aga mida rohkem sellest üritan aru saada, jooksevad mõtted lihtsalt kokku.

 2. Krista 24. märts 2015 at 06:56 - Reply

  Sa ei müü ju Eestis alkoholi?
  Ma ei ole väga kursis selle valdkonna reeglitega, aga Eesti ametnikke ei tohiks huvitada see, mis toimub väljaspool Eesti piire..

  • Kati 24. märts 2015 at 07:07 - Reply

   Tere Krista,

   Tänan vastuse eest. Mainisin ka seda, et Eestis ma ju ei müü, aga vastati, et pean ikka majandusteabearuandes teada andma, et tegelen alkoholiga. Ma ei ole üldse kindel, et kas need ametnikud seal ministeeriumis dropshippingu skeemist aru saavad. Ma kahtlen.

 3. Krista 24. märts 2015 at 07:12 - Reply

  Ilmselt ei saagi 🙂

Kommenteeri

14 − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arhiiv