Affiliate fee ehk vahendustasu

//Affiliate fee ehk vahendustasu

Reklaamid internetis teise ettevõtte kaupu või teenuseid ja selle eest makstakse sulle teatud tingimustel affiliate fee’d ehk vahendustasu.

Näiteks – pead blogi, analüüsid erinevaid tooteid ja kasutad toodetele viidates affiliate linke. Kui keegi liigub selle lingi kaudu sinu blogist müüja kodulehele ning ostab vastava toote, märgitakse seal ostja sinu kaudu tulnuks ning sina saad vastava protsendi.

Suure osa affiliate programmidest moodustavad elektroonsed teenused ja tooted – veebiteemad, pluginad, veebimajutused, infotooted. Eestis pole nagu kuulnud, et selliseid programme pakutaks.

Näiteid affiliate programmidest:

http://www.studiopress.com/affiliates
https://www.bluehost.com/cgi/partner
https://affiliate-program.amazon.com/
http://www.clickbank.com/

Kuidas affiliate fee tulu raamatupidamislikult kajastatakse ja maksustatakse?

Alljärgnev jutt on eeldusel, et oled oma tegevuse mõistlikult juba oma ettevõttesse vormistanud.

Eraisiku tulu on hoopis teine teema.

Raamatupidamislikult on tegemist sinu ettevõtte poolt osutatava turundusteenusega teisele ettevõtjale.

Kui vaja, tuleb sul oma tegevuse kohta arve väljastada, aga tihti on kasutusel selline variant, et ostja koostab ise oma statistika alusel arve ning tasub sulle selle alusel. Sellisel juhul topeltarvet sa väljastama ei pea, saadud arve tuleb raamatupidamises kajastada müügiarvena. Korrektne maksuarvestus on igal juhul sinu kui ettevõtja kohustus ja vastutus.

Maksunduslikult on teemasid kaks – käibemaks ja ettevõtte tulumaks.

1. Käibemaks

Käibemaks müükidelt muutub teemaks siis, kui sinu kalendriaasta müügikäive hakkab liginema 40 000 eurole või kui tahad ise mõnel põhjusel end käibemaksukohustuslaseks vormistada.

Kui käive on väiksem, võib internetiostude tõttu ähvardada kohustus vormistada end piiratud käibemaksukohustuslaseks. Kui sinu kliendid on eraisikud või Eesti pisifirmad ja sinu käive väike, siis võib olla kasulikum selle variandiga leppimine. Kui sinu kliendid on käibemaksukohustuslasest ettevõtjad või müüd oma teenuseid väljapoole Eestit, võib olla kasulikum end tavaliseks käibemaksukohustuslaseks vormistada. Sellisel juhul käibemaksu ostudelt maksma ei pea.

Tuleme tagasi affiliate fee käibemaksustamise juurde.

Kui sinu teenust ostev ettevõtja asub:

a) Eestis – tegemist on tavalise Eesti-sisese 20% maksustatava müügiga;
b) Euroopa Liidus – tegemist on EL sisese teenuse müügiga. Kindlasti tuleb kontrollida, kas teenuse ostja on käibemaksukohustuslane, vaid sellisel juhul on käibemaksumääraks 0%. EL sisene müük tuleb ka eraldi deklareerida käibemaksudeklaratsiooni lisas VD.
c) EL-st väljas – tegemist on teenuse ekspordiga, 0%.

EL riikidesse „virtuaalset“ teenust müües toimub EL reeglite kohaselt käive (käibemaksukohustuslasest) ostja riigis, müüja rakendab 0% määra ja ostja arvestab ostult pöördkäibemaksu. Teistes EL riikides midagi deklareerima ei pea.

Kui ostja asub väljaspool EL, siis reaalselt suudab internetiäri mingil määral kontrollida ja maksustada vaid USA ning seal ettevõtete vahelist käivet ei maksustata. Lõpptarbijatele suunatud müükidelt tuleb kohati müügimaksu tasuda ja need reeglid on osariigiti erinevad. Seega väga ei muretseks. Kui mingi riigi affiliate programmide maksustamisega peaks probleeme tekkima, siis see info levib foorumites kiiresti. Ja kui sa selle teemaga tegeled, siis väga suure tõenäosusega mõningates foorumites sa ka osaled.

2. Tulumaks

Kuna tegemist on „virtuaalse“ teenusega, siis sinu ettevõtte tulu maksustamise õigus on Eestil ja Eesti maksustab ainult dividende.

Teistes riikides püsivat tegevuskohta ega tulumaksu maksmise kohustust ei teki.

Üks aspekt mida võiks igaks juhuks jälgida – kui elad ise pikemalt mõnes teises riigis, kuigi su firma on Eestis registreeritud, võib sellel riigil halbade asjaolude kokkulangemise tulemusena tekkida huvi sinu ettevõtte maksustamise vastu. Loe residentsuse määramisest pikemalt siit. Internetiäri korral selline tõenäosus muidugi eriti suur ei ole.

Affiliate fee internetiäri plussid ja miinused:

+ sinu klientideks on teised ettevõtjad, sina ei vastuta lõpptarbijatele müüdud toodete ja teenuste sisu eest;
+ alustamiseks vajalikud investeeringud on väikesed;

– alustamiseks vajalikud investeeringud on väikesed, seetõttu on konkurents väga tihe;
– korraliku tulu teenimiseks peab väga tõsiselt internetiturundusega tegelema.

Internetiturundus on täiesti omaette maailm ja mitte selle blogi teema, seega panen vaid mõned lingid.

Eesti keeles:
http://internetmarketing.ee/

Inglise keeles:
http://en.wikipedia.org/wiki/Affiliate_marketing
http://www.smartpassiveincome.com/
http://conversionxl.com/

Kõik kommentaarid ja küsimused affiliate fee kajastamise ja maksustamise kohta on väga teretulnud!

Ettevõtja ABC. Ellujäämise kursus alustavale ettevõtjale
Telli TASUTA 5-osaline kursus
- |2018-05-31T12:10:45+00:0029. mai 2014|ettevõtlus|10 kommentaari

10 kommentaari

 1. Mari 29. mai 2014 at 20:18 - Reply

  Suur tänu ja kolm kniksu väärt artikli eest! 🙂

 2. Krista 30. mai 2014 at 04:47 - Reply

  Aitäh, Mari!

 3. Mario 9. juuni 2014 at 15:31 - Reply

  Eestis on tõesti vähe affiliate networke, põhjus ka lihtne, Eesti küll kõrgel tasemel IT poolest, aga inimesed ei mõista, et antud alal võib tõesti teenida ja teenida KÕVASTI.

  Kuna me oleme olnud juba pikemat aega tegelenud affiliate marketinguga ja võime kategoorias tutvustada ennast, kui ”super affiliate”(kuu revenued 300-500k), siis võin kahe sõrme peal lugeda üles, kui mitu eestlasest suuremat publisheri(päevased revenued 6-12k) antud mängus leidub.

  Kogu artikkel vastab täiesti tõele ja üks meie firmadest asetseb ka Eestis.

  • Peedu 19. jaanuar 2015 at 20:18 - Reply

   Mnjaa, tean 2-3e inimest Tallinnast, kes tõmbavad samuti väga suuri summasid läbi affiliate marketingu (100k+) kuus.

 4. ott 9. detsember 2014 at 11:45 - Reply

  “Eraisiku tulu on hoopis teine teema.”

  Mul ongi olukord kus tegelen affiliate marketingis eraisikuna. Network Usast maksab välja virtuaalsesse rahakotti euroopas(mitte eestis), mille pangakaardiga elan eestis (võtan raha välja, maksan ostude eest jne). Eestis ühtegi panakontot ei oma ja pole ka ligi 10 aastat täitnud tuludeklaratsiooni (sest pole ühegi eesti ettevõtte all tööl olnud).

  Mis ohud mind varitsevad? Miks ma peaksin ettevõtteks ümber registreerima?

 5. Krista 9. detsember 2014 at 12:04 - Reply

  Eesti maksumaksja peab deklareerima Eesti tuludeklaratsioonis “kogu maailmatulu”, sh ka need USA maksed. Ja 21% tulumaksu ära maksma, ühtegi kulu maha arvata ei saa.
  Kui Eesti maksuamet peaks saama kuidagi sinu tegevusele jälile, siis tuleb tagantjärgi tulumaks ära maksta, + trahv + viivised.
  Tõenäosust ei oska hinnata 🙂
  Aga järjest enam peavad USA ettevõtted ja maksete vahendajad (sh Paypal, teisi ei tea) andma IRS-ile infot suurte summade kohta, mis on nende kaudu liikunud ka 3.riikide kodanikele. Teoreetiliselt võib see info siis USA maksuametist ka Eesti maksuametisse jõuda. Lisaks on Eesti maksuametil õigus uurida, millise raha eest oled sa ostnud omale villa ja sportauto 🙂

  • ott 10. detsember 2014 at 15:36 - Reply

   Tänud vastuse eest!

   Nüüd ongi küsimus, mis teeb minust eesti maksumaksja? Kui näiteks olen eestis 180 päeva aastas ja ülejäänud aja reisin ringi? Minu loogika ütleb, et kui ma kuhugi maksu maksma peaksin siis sinna riiki kuhu mu tulu reaalset laekub, või ei?

   Ja villad ning sportautod on kolmandate osapoolte nimel, kellele on välismaalt laekunud kingituseks tsekk vara soetamiseks 😉

 6. L 20. september 2017 at 12:25 - Reply

  Tere!

  Tekkis küsimus affiliate fee kulu maksustamise kohta. Kui KM-kohustuslasest Eesti ettevõte ühelt poolt saab affiliate fee tulu, kuid omakorda maksab väiksematele affiliatidele välja ka affiliate fee’d, siis kuidas oleks sellisel puhul korrektne kajastamine raamatupidamises ja maksuarvestus? Kuna affiliate’d ise arveid meile ei väljasta, peaksime makes tegemiseks ise tõenäoliselt kreeditarve väljastama neile? Minu loogika kohaselt tuleks seda kajastada müügitulu vähendamisena. Kas saan ka õigesti aru, et neilt tehingutelt toimub käibemaksuarvestus tavatingimustel? Kuid kuidas käituda juhul, kui makes saaja on Eesti ettevõtte, kuid mitte KM-kohustuslane? Paraku ei suuda selliste teemade kohta praktiliselt üldse informatsiooni leida.

 7. Krista Teearu 20. september 2017 at 16:49 - Reply

  Vastus L-le.
  1) sina osutad US ettevõttele turundusteenust
  2) teised isikud osutavad sinu ettevõttele turundusteenust.
  Ma ei tea sinu täpset ärimudelit, aga tulu ja kulu neto näitamine on väga harv juhus, ainult kui sa mitte midagi vahepeal ei tee, ei koordineeri ega midagi. Nt 1 korteri kommunaalkulude edasi esitamine üürnikule ..
  Seega peaks 2 olema sulle tavaline kulu.
  Kulu kohta peab olema alusdokument, selleks võib olla nt leping+aruanne.
  Soovitan otsida omale hea raamatupidaja ..

 8. Karl 16. märts 2018 at 12:15 - Reply

  Tere!

  Tekkis küsimus eraisikuna affiliate fee tulu maksustamise osas. Samal teemal on ka 2014. aasta kommentaar ning tekkiski küsimus, kas endiselt tuleb tasuda 21% tulumaks või on see protsent tõusnud/kahanenud ning kuidas seda tasuda?(nt kas emta leheküljel kuskil avaldus olemas)

Kommenteeri

12 + ten =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arhiiv