Reklaamid internetis teise ettevõtte kaupu või teenuseid ja selle eest makstakse sulle teatud tingimustel affiliate fee’d ehk vahendustasu.

Näiteks – pead blogi, analüüsid erinevaid tooteid ja kasutad toodetele viidates affiliate linke. Kui keegi liigub selle lingi kaudu sinu blogist müüja kodulehele ning ostab vastava toote, märgitakse seal ostja sinu kaudu tulnuks ning sina saad vastava protsendi.

Suure osa affiliate programmidest moodustavad elektroonsed teenused ja tooted – veebiteemad, pluginad, veebimajutused, infotooted. Eestis pole nagu kuulnud, et selliseid programme pakutaks.

Näiteid affiliate programmidest:

http://www.studiopress.com/affiliates
https://www.bluehost.com/cgi/partner
https://affiliate-program.amazon.com/
http://www.clickbank.com/

Kuidas affiliate fee tulu raamatupidamislikult kajastatakse ja maksustatakse?

Alljärgnev jutt on eeldusel, et oled oma tegevuse mõistlikult juba oma ettevõttesse vormistanud.

Eraisiku tulu on hoopis teine teema.

Raamatupidamislikult on tegemist sinu ettevõtte poolt osutatava turundusteenusega teisele ettevõtjale.

Kui vaja, tuleb sul oma tegevuse kohta arve väljastada, aga tihti on kasutusel selline variant, et ostja koostab ise oma statistika alusel arve ning tasub sulle selle alusel. Sellisel juhul topeltarvet sa väljastama ei pea, saadud arve tuleb raamatupidamises kajastada müügiarvena. Korrektne maksuarvestus on igal juhul sinu kui ettevõtja kohustus ja vastutus.

Maksunduslikult on teemasid kaks – käibemaks ja ettevõtte tulumaks.

1. Käibemaks

Käibemaks müükidelt muutub teemaks siis, kui sinu kalendriaasta müügikäive hakkab liginema 40 000 eurole või kui tahad ise mõnel põhjusel end käibemaksukohustuslaseks vormistada.

Kui käive on väiksem, võib internetiostude tõttu ähvardada kohustus vormistada end piiratud käibemaksukohustuslaseks. Kui sinu kliendid on eraisikud või Eesti pisifirmad ja sinu käive väike, siis võib olla kasulikum selle variandiga leppimine. Kui sinu kliendid on käibemaksukohustuslasest ettevõtjad või müüd oma teenuseid väljapoole Eestit, võib olla kasulikum end tavaliseks käibemaksukohustuslaseks vormistada. Sellisel juhul käibemaksu ostudelt maksma ei pea.

Tuleme tagasi affiliate fee käibemaksustamise juurde.

Kui sinu teenust ostev ettevõtja asub:

a) Eestis – tegemist on tavalise Eesti-sisese 20% maksustatava müügiga;
b) Euroopa Liidus – tegemist on EL sisese teenuse müügiga. Kindlasti tuleb kontrollida, kas teenuse ostja on käibemaksukohustuslane, vaid sellisel juhul on käibemaksumääraks 0%. EL sisene müük tuleb ka eraldi deklareerida käibemaksudeklaratsiooni lisas VD.
c) EL-st väljas – tegemist on teenuse ekspordiga, 0%.

EL riikidesse „virtuaalset“ teenust müües toimub EL reeglite kohaselt käive (käibemaksukohustuslasest) ostja riigis, müüja rakendab 0% määra ja ostja arvestab ostult pöördkäibemaksu. Teistes EL riikides midagi deklareerima ei pea.

Kui ostja asub väljaspool EL, siis reaalselt suudab internetiäri mingil määral kontrollida ja maksustada vaid USA ning seal ettevõtete vahelist käivet ei maksustata. Lõpptarbijatele suunatud müükidelt tuleb kohati müügimaksu tasuda ja need reeglid on osariigiti erinevad. Seega väga ei muretseks. Kui mingi riigi affiliate programmide maksustamisega peaks probleeme tekkima, siis see info levib foorumites kiiresti. Ja kui sa selle teemaga tegeled, siis väga suure tõenäosusega mõningates foorumites sa ka osaled.

2. Tulumaks

Kuna tegemist on „virtuaalse“ teenusega, siis sinu ettevõtte tulu maksustamise õigus on Eestil ja Eesti maksustab ainult dividende.

Teistes riikides püsivat tegevuskohta ega tulumaksu maksmise kohustust ei teki.

Üks aspekt mida võiks igaks juhuks jälgida – kui elad ise pikemalt mõnes teises riigis, kuigi su firma on Eestis registreeritud, võib sellel riigil halbade asjaolude kokkulangemise tulemusena tekkida huvi sinu ettevõtte maksustamise vastu. Loe residentsuse määramisest pikemalt siit. Internetiäri korral selline tõenäosus muidugi eriti suur ei ole.

Affiliate fee internetiäri plussid ja miinused:

+ sinu klientideks on teised ettevõtjad, sina ei vastuta lõpptarbijatele müüdud toodete ja teenuste sisu eest;
+ alustamiseks vajalikud investeeringud on väikesed;

– alustamiseks vajalikud investeeringud on väikesed, seetõttu on konkurents väga tihe;
– korraliku tulu teenimiseks peab väga tõsiselt internetiturundusega tegelema.

Internetiturundus on täiesti omaette maailm ja mitte selle blogi teema, seega panen vaid mõned lingid.

Eesti keeles:
http://internetmarketing.ee/

Inglise keeles:
http://en.wikipedia.org/wiki/Affiliate_marketing
http://www.smartpassiveincome.com/
http://conversionxl.com/

Kõik kommentaarid ja küsimused affiliate fee kajastamise ja maksustamise kohta on väga teretulnud!

Ettevõtja ABC. Ellujäämise kursus alustavale ettevõtjale
Telli TASUTA 5-osaline kursus