Kõik töölepingu alusel töötavad inimesed, käsundus- ja töövõtulepinguga (loe lepingute erinevuse kohta) töötavad inimesed ning tasu saavad juhatuse liikmed tuleb registreerida Maksuameti töötamise registris (lisaks veel mõned vähemlevinud variandid).
Töötajate registrisse registreerimine vajalikkus
Töötamise registri andmeid kasutavad erinevad riigiasutused – Haigekassa ravikindlustuse määramiseks, Töötukassa hüvitiste arvestamiseks, Maksuamet maksude kontrollimiseks jne.
Samuti saab töötaja ise sealt kontrollida, kas tema töötamine on registreeritud. Kahjuks ravikindlustuse kehtivust sealt ei näe, seda peab ikka eraldi uurima.
Kes tuleb registreerida?
Registreerida tuleb kõigi inimeste töötamine, kui selle tulemusena tekib maksukohustus. Lisaks ka äriühingutes vabatahtlik töö (erand: ei pea registreerima praktikantide tööd).
MTÜ-de vabatahtlikku tööd ei pea registreerima.
Tasu mittesaavat juhatuse liiget ei pea registreerima. Kui tasu saab, ka ebaregulaarselt, tuleb registreerida.
Millal peab registreerima?
Tuleb registreerida kohe töötamise alguses, enne tööle lubamist. Reaalne probleem (kust see töötajate register vist üldse alguse sai) oli seotud ehitajate ja toitlustusasutustega, kus kontrollimisel teatati revidendile, et „oh ta on meil esimest päeva tööl, seetõttu pole ei ravikindlustust ega makse makstud“.
Kes registreerib?
Maksuametis kehtivad volitused töötajaid registreerida on automaatselt olemas juhatuse liikmel ja raamatupidajal, kes saab maksudeklaratsioone esitada. Saab teha vajadusel ka eraldi volituse, nt personalitöötajale või sekretärile, kes sellisel juhul töötajate palgaandmeid ei näe.
Kuidas registreerida
Töötamise register asub e-maksuameti keskkonnas. Viide töötamise registrile on näha kohe avalehe tumesinisel menüüribal, kus teisteks valikuteks on deklaratsioonid, nõuded ja kohustused jms.
Sisestamiseks vajalik info:
- inimese isikukood – selle järgi otsib andmebaas ise nime;
- töötamise algus;
Töötamise alguseks loetakse töölepingu ja vabatahtlikkuse alusel töötaja tööle asumine kuupäev, võlaõigusliku lepingu korral lepingu jõustumise kuupäev; - töötamise lõpp;
- lepingu liik:
- – juhtimis-, kontrollorgani liige – juhatuse liige, nõukogu liige, ravikindlustust ei vaja ja miinimummääralt sotsiaalmaksu maksma ei pea;
- – juhtimis-, kontrollorgani liige, tasudes kuumääralt SM – juhatuse või nõukogu liige, kellel on ravikindlustus ettevõtte kaudu ja makstakse igakuiselt sotsiaalmaksu vähemalt miinimummääralt;
- – tööleping;
- – tööleping TM kohustusega Eestis, SM kohustusega välisriigis;
- – VÕS leping – töövõtulepingu või käsunduslepingu alusel töötaja, ravikindlustust ei vaja ja miinimummääralt sotsiaalmaksu maksma ei pea;
- – VÕS leping tasudes kuumääralt SM
- – töövõtulepingu või käsunduslepinguga töötaja, kellel on ravikindlustus ettevõtte kaudu ja makstakse igakuiselt sotsiaalmaksu vähemalt miinimummääralt;
- – vabatahtlik töö – tööd teeb äriühingu heaks, aga palka ei saa.
Lisaks on valikus ka avaliku sektori spetsiifilised valikud, nagu abikaasatasu, avalik teenistus, kõrgem riigiteenija ja omavalitsuse valitud või nimetatud isikud.
Lepingu peatamine
Samuti tuleb töötamise registris registreerida lepingu peatumine (nt lapsehoolduspuhkuse ajaks).
Lõpetamisel tuleb märkida lõpetamise alus. Oluline on see eeskätt töölepinguga töötajate korral, sest sellest sõltuvad töötukassa hüvitised.
Töökoormus, ametinimetus ja töötamise koht
Töötamise registrisse tuleb sisestada ka tööajamäär ehk töökoormus (0.01-1). Enne 2019. aastat oli see vaja esitada TSD-sse. Seda ainult osade lepingute korral (peamiselt tööleping ja avalik teenistus, vt loetelu allpool), VÕS lepingute korral (sh juhatuse liikme lepingul) ei ole nõutud.
Samuti tuleb uue registreerida uue töötaja amaetinimetus ja töötamise koht.
Tööajamäär, töökoha aadress ja ametinimetus tuleb töötamise registrisse märkida töölepingu alusel töötajatele ja avalikele teenistujatele (lisaks mõned vähemlevinud variandid). Juhatuse liikme lepingu alusel töötajad, töövõtu- ja käsunduslepingu alusel töötavad isikud – neile ei tule.
Töökoha aadressiks on enamasti tööandja tegutsemiskoht (nt kontor, kauplus), kus töötaja reaalselt töötab. Tööandjal võib tegutsemiskohti olla mitu.
Kui töötaja töötab mitmes kohas (nt kahes kaupluses), siis märgitakse tema töökoha aadressiks see, kust teda juhitakse (kus asub tema otsene ülemus). Sama kehtib juhul kui töötaja töötab kodukontorist.
Ametinimetus tuleb määrata statistikaameti klassifikaatorist lähtuvalt. Õige koodi valimisel tuleb arvestada ettevõtte valdkonda, kas tegemist on juhi töökohaga ning millist kvalifikatsiooni töö eeldab. Juhid liigituvad ettevõtte tegevusala järgi, osakonnajuhatajad osakonna tegevusala järgi.
Lisainfo
Maksuameti pikk ja põhjalik infomaterjal sel teemal.
| muudetud
|
Proovisin ennast kui oma ettevõtja juhatuse liiget registreerida töötajate registris, et seejärel hakata igakuist sots maksu maksma.
Valik – juhtimis-, kontrollorgani liige, tasudes kuumääralt SM ……
Tuli punane kiri, et “endale ei saa töötamist määrata”. Kes mind siis peab registreerima??? Mul ei ole muud töökohta, kui olen iseenda tööandja oma ettevõttes (käsitöö).
Tere, Ettevõtja! Mulle pakub huvi, kuidas see olukord lahenes? Olen peatselt samas olukorras.
Ma mäletan, et keegi sai sedakaudu lahendatud, et andis endale raamatupidaja õigused 😀
Näiteks kui ettevõtte ainuomanik ja ainuke juhatuse liige, mis iganes tasu ei saa aga töötab nt. autojuhina, raamatupidajana, programmeerijana, juuksurina, jne. Ta teenib endale kui osanikule ettevõttega kasumit ja majandusaasta aruande põhjal maksab ainuosaniku otsusega osaühing välja talle dividendid Kas sellisel juhul peab ta ennast selles nõmedas T.Ö.R is registreerima.
Kui juhatuse liige ravikindlustust ei vaja ja endale tasu ei maksa, siis ei pea registreerima. Dividendide pärast ei pea.
Tõstataksin küsimuse uuesti, kuna sooviksin siiski registreerida end töötajaks ettevõttes, kus olen ainuomanik, kuid endale ka raamatupidaja õigusi volitades, ütleb süsteem ikkagi “endale ei saa töötamist määrata”. Administreerimisvolitusi firmaga seotud lähedasele inimesele andes, sai tema mind registreerida, kuid läks siis automaatselt ühtlasi kirja ka kui minu tööandja. Eeldan, et see ei saa siiski õige olla. Kuidas olukorda lahendada? Oleksin igasugusele abile tänulik.
Tere! Soovitaksin pöörduda MTA poole, nemad kui selle süsteemi loojad/haldajad oskavad ehk kõige paremini viga leida. Mäletan, et mul oli ka esimene kord mingi jama, kirjutasin-joonistasin neile ja siis sai korda. Praegu igaks juhuks proovisin analoogses juhtumis, omaenda firmas, kus ma olen ainuomanik, töölepingut endaga sõlmida ja ei tekkinud mingeid probleeme, seega peab saama.
Miskipärast ei ilmu mul ärikliendi vaatesse töötamise registreerimise menüünuppu. Vaatasin, et õigustega justkui kõik korras, kenasti “vaataja” ja “muutja” on olemas minu enda nime taga.
Mul on hoopis küsimus artikli autorile. Artikli lõpus on viide Pilvebüroo kogumikule “Töötasu ja muud tasuliigid”. Kas antud raamatu tiraaž on läbi müüdud – küsin sest viitele klikkides annab teate: “Page not found” ?
Tere, kahjuks see kogumik läks veidi liiga laiaks ja seda oli juba keeruline korrektsena hoida.
Praegu on olemas Palgaarvestuse õpik, mis käsitleb töötasu arvestuse erinevaid reegleid.