Ettevõtja sotsiaalkindlustus

/, maksud/Ettevõtja sotsiaalkindlustus

Ettevõtjal on suurem vabadus oma sotsiaalkindlustuse taset valida ja vastavalt ka vastutus neid valikuid teha. Töötaja eest on need valikud teinud riik.

Sotsiaalkindlustus on süsteem, mis tagab inimese toimetuleku sissetulekute vähenemise korral, kas haiguse, töövõimetuse, töökaotuse, vanaduse vms tõttu. Sõna „kindlustus“ viitab juba sellele, et kõik maksavad pikema aja jooksul natuke ja saavad vajadusel abi.

Erinevate tulude maksustamise võrdlus:

 

Tulumaks

Sotsiaalmaks

Kogumispension

Töötuskindlustus

Töötaja töötasu

Jah

Jah

Kui on liitunud

Jah

Töövõtuleping

Jah

Jah

Kui on liitunud

Jah

Juhatuse liikme töötasu

Jah

Jah

Kui on liitunud

Ei

Dividendid

Jah

Ei

Ei

Ei

 

Tulumaks läheb üldisesse riigieelarve katlasse; sotsiaalmaks, kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmaks on sihtotstarbelised.

Sotsiaalmaks – maksab ettevõte, 33% lisaks töötaja brutotöötasult ja jaguneb järgnevalt:

1) 13% liigub Haigekassale ja selle eest saad sa ravikindlustuse. Loe ravikindlustuse teemadest pikemalt ühest varasemast artiklist;

2) 16% arvelt makstakse praegustele pensionäridele pensione;

3) 4% – kui oled liitunud 2.sambaga, siis liigub see sinu isiklikule pensionikontole, kui mitte – läheb ka see raha praegustele pensionäridele. (Erand- osade töötajate sotsiaalmaks jaguneb aastatel 2014-2017a jaotusega 14% ja 6%, neil kes jätkasid masu ajal sissemaksete tegemist või kes tegid omapoolse makse suurendamise avalduse.)

Kogumispensioni makse – kogumispensioni süsteemiga liitunutelt arvestatakse brutotöötasust maha 2%, mis makstakse koos teiste maksudega Maksuametile ja sealt kantakse töötaja väärtpaberikontole. Kogumispensionimakse pole sisuliselt maks, aga kuna see palgast kinni peetakse, siis märkisin selle ka siia ülevaatesse.

Pensionisüsteemist loe pikemalt ühest varasemast artiklist.

Töötuskindlustus – töötaja töötasust peetakse kinni 1,6%, tööandja maksab lisaks brutopalgalt juurde 0,8%. Selle eest saab töötaja Töötukassalt koondamise korral hüvitist 6-12 kuud, kuni poole senise palga ulatuses, kuid mitte rohkem kui 1,5 eesti keskmisest töötasust.

Juhatuse liige vastutab ise omale töö ja sissetuleku leidmise eest, juhatuse liikmele makstud tasult töötuskindlustust ei pea maksma ja töötuskindlustushüvitist ta Töötukassalt ka ei saa.

Alates 1. maist 2014 hakkamas kehtima seadusemuudatus, mille alusel ei võeta enam töötuna arvele palgatöölt koondatud töötajat, kes on mõnes teises firmas juhatuse liige. Ka siis, kui ta juhatuse liikme tasu ei saa (erand: MTÜ juhatuse liikmed). Lisainfo töötukassa lehel

Kui töötu staatus on ühel või teisel põhjusel vajalik, siis tuleb koondamisteate saamisel leida võimalus oma väikefirma juhatuse liikme kohast loobumiseks, kellegagi ikka kokkuleppele saad. Omanikuks olek töötukassat ei huvita, oluline on see, kes on Äriregistris kirjas juhatuse liikmena.

PS. Loe ka teisi postitusi samast seeriast

| muudetud 21.02 2017 |

Ettevõtja ABC. Ellujäämise kursus alustavale ettevõtjale
Telli TASUTA 5-osaline kursus
- |2017-02-21T18:14:41+00:0022. aprill 2014|ettevõtlus, maksud|4 kommentaari

4 kommentaari

 1. Aigar 25. jaanuar 2015 at 16:38 - Reply

  Tere!
  Kui juhatuse liikme tasult on makstud töötuskindlustust makseid ja töö lõppedes on juhatuse kohast loobutud, kas siis on võimalik töötuks registreerita ja töötukassa hüvitist saada?

 2. Krista 26. jaanuar 2015 at 07:36 - Reply

  Niipalju kui ma aru sain nende kodulehelt, siis õigust kindlasti ei ole koondamishüvitisele ja töötuskindlustushüvitisele, nende eelduseks on töötamine töölepinguga ja mittevabatahtlik lahkumine.

  Pisikesele töötutoetusele peaks olema õigus. Aga see ei tohiks sõltuda töötuskindlustusmakse tasumisest.

  Ma ei ole reaalselt eriti töötukassa praktikaga kokku puutunud, igaks juhuks võiks üle helistada.

 3. Lily 29. jaanuar 2015 at 19:43 - Reply

  Tere!
  Küsimus OÜ sotsiaalmaksu kohta. Kui kasvatan alla 3-aastast last ja ravikindlustust ei vaja, kas olen vabastatud kogu sotsiaalmaksust või ainult 13%st?
  Aitäh!

 4. Krista 29. jaanuar 2015 at 19:55 - Reply

  Ainus soodustus on see, et ei pea maksma sotsiaalmaksu (33%) miinimummääralt, vaid tegelikult arvestatud tasult.
  Mingit vabastust kui sellist ei ole ..

Kommenteeri

4 + fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arhiiv