Paypal on levinud, aktsepteeritud ja suhteliselt mugav lahendus nii ostjale kui müüjale. Paypal loodi aastal 2000, ja alates 2002.a. kuulub Paypal Ebay-le. Kasutusel praktiliselt ülemaailmselt, v.a üksikud riigid.

Ostja

Registreerid end Paypali kodulehel, sisestad oma krediitkaardinumbri ja saad kohe hakata ostma, Ebayst ja Etsyst ja erinevatest veebipoodidest. Paypal saab raha sinu krediitkaardilt, võtab oma protsendi vahelt ja edastab raha müüjale. Sinu krediitkaardiandmed hoiab Paypal hoolikalt ainult enda teada, müüjale neid ei edastata.

Ostudeks saab kasutada ka Paypali kontole laekunud raha, kui oled ise midagi müünud, samuti saad ka ise raha Paypali kontole kanda, kui krediitkaarti mingil põhjusel kasutada ei soovi. Eesti pangad pakuvad ka väga mugavat deebet-krediitkaarti, mida saad kasutada internetimakseteks tavalises korras, aga ainult olemasoleva raha piires, pangalt laenu võtma ei pea.

Miks ostjale kasulik?

  • internetis on pea kõikjal võimalik Paypali abiga maksta, universaalne lahendus;
  • Paypal on turvalisem valik võrreldes krediitkaardiga, sa ei pea oma krediitkaardiandmeid suvalistele müüjatele andma;
  • Paypalil on olemas tehingu vaidlustamise süsteem, mis võimaldab probleemide korral müüjalt raha tagasi saada. 45 päeva jooksul on võimalik teatud tingimustel Paypali kaudu protest avaldada. Kehtib ainult füüsiliste asjade korral, kui ei ole kaupa kätte saanud või ei vasta müügitingimustele. Loe lähemalt siit;
  • Ostjale on Paypali kasutamine tasuta.

Müüja

Müüja maksab Paypalile väikese tasu (enamasti 3,9% tehingu summast + 0.30 USD, vt lähemalt Paypali kodulehelt).

Paypali kontole laekunud raha on võimalik kasutada ostude sooritamiseks või üle kanda ka oma arveldusarvele.

Miks müüjale kasulik?

  • ostjad on harjunud Paypali kasutama, enamusel potentsiaalsetel klientidel on Paypali konto olemas;
  • sa ei pea tegelema ostjate krediitkaardiandmete turvalise säilitamisega, ei pea endale seda vastutust võtma;
  • Paypal pakub ka müüjale täiendavat kindlustunnet, võrreldes krediitkaardiga maksmisega. Krediitkaardimakset on ostjal kergem vaidlustada kui Paypali makset.

Kuidas kajastada Paypali tehinguid ettevõtte raamatupidamises?

Paypali kontot tuleb käsitleda sama loogika järgi kui pangaarvet. Raamatupidamises on alati iga pangaarve jaoks oma konto, samamoodi tuleks teha ka Paypaliga. Paypali kontol olev rahajääk on samaväärne pangakontol oleva rahaga. Raha liikumine Paypali ja pangaarve vahel kajastatakse samamoodi nagu oleks kandnud raha ühelt pangaarvelt teisele.

Hoia ettevõtte Paypali konto ja isiklik konto eraldi, samamoodi nagu hoiad eraldi oma isikliku pangaarve ja ettevõtte pangaarve. Vähem segadusi 🙂

Paypali teenustasude kohta Paypalist arvet ei saa, nii nagu ei väljasta Eesti pangad sulle teenustasude kohta arvet. Samas ei ole see ka mingi oluline probleem, teenustasude kulu on Paypali väljavõtte järgi üheselt identifitseeritav.

Paypal võtab laekumiselt oma teenustasu kohe maha, aga raamatupidamises tuleb kajastada müügina siiski summa enne teenustasu ning teenustasu eraldi kuluna. Müügisumma korrektne kajastamine on oluline nii raamatupidamise õigsuse tarbeks kui ka jälgimaks, et käive ei ületaks käibemaksukohustuslaseks registreerimise piiri.

Käibemaks on juba keerulisem teema. Käibemaksukohuslasest ettevõtja peab online kaubanduses hoolega jälgima, millise riigi kliendile tuleb lisada käibemaks ja millisele mitte. Loe täpsemalt siit artiklist.

Raamatupidaja kannab Paypali liikumised läbi samamoodi nagu pangaliikumised – tulud, kulud ja teenustasud. Teenustasud võib kajastada ükshaaval või kuu lõpus ühe koondkandega.

Kui on palju teises valuutas toimuvaid väikeseid tehinguid, võib teha ka koonddokumendi, kus sarnased tehingud kokku liita ning raamatupidamisprogrammis kajastada ühe kandega eurodes kuu lõpus. Kindlasti tuleb koonddokumendi juurde lisada ka esialgne Paypali aruanne, kus on tehingud ükshaaval näha. Võtad Paypali aruande Excelisse, aruandeid on erinevaid – vali sobiv, kus on tehingud ükshaaval selgelt näha (mu mäletamist mööda History andis normaalse tulemuse) ja töötled tabeli arusaadavaks. Kindlasti tuleb kontrollida, et alg- ja lõppsaldod klapiksid.

Üks nipp, mille seda artiklit kirjutades internetist leidsin – tee oma firmale kaks eraldi Paypali kontot laekumiste ja maksete jaoks.

Kui maksad Paypaliga, siis kontrollib Paypal kõigepealt, kas su kontol on raha. Kui jah, kasutab kontol olevat raha, kui ei – siis võtab raha kontoga seotud krediitkaardilt. Kui raha on, aga mitte piisavalt, siis kasutab kõigepealt ära kontol oleva raha ja puudujäägi võtab krediitkaardilt. Mõne tehingu korral kuus pole probleemi, aga paljude tehingute korral on klaarimine päris keeruline. Ja sinu raamatupidaja peavalu kajastub igal juhul varem või hiljem su teenusarve suuruses 🙂

Kui veel mõned aastad tagasi oli online äri Eesti maksuameti jaoks täiesti tundmatu maailm, siis praegu ei maksa sellele enam küll loota. Kui su tegevus on ikka regulaarne, siis vormista end ettevõtjaks ja hakka korralikku arvestust pidama, rahulik uni omab ka väärtust.

Alates 2011. a on Paypal USA-s registreeritud ettevõttena kohustatud väljastama USA maksuametile infot suuremamahuliste müüjate kohta.

Läveks on müük üle $20000 JA üle 200 tehingu aastas. USA mitteresidendid peavad hakkama tõestama oma mitteresidentsust ja lisaks jõuab see info tõenäoliselt ka Eesti maksuametini, eri riikide maksuametid suhtlevad omavahel järjest enam.

Ettevõtja ABC. Ellujäämise kursus alustavale ettevõtjale
Telli TASUTA 5-osaline kursus