Paypal ja raamatupidamine

/, raamatupidamine/Paypal ja raamatupidamine

Paypal on levinud, aktsepteeritud ja suhteliselt mugav lahendus nii ostjale kui müüjale. Paypal loodi aastal 2000, ja alates 2002.a. kuulub Paypal Ebay-le. Kasutusel praktiliselt ülemaailmselt, v.a üksikud riigid.

Ostja

Registreerid end Paypali kodulehel, sisestad oma krediitkaardinumbri ja saad kohe hakata ostma, Ebayst ja Etsyst ja erinevatest veebipoodidest. Paypal saab raha sinu krediitkaardilt, võtab oma protsendi vahelt ja edastab raha müüjale. Sinu krediitkaardiandmed hoiab Paypal hoolikalt ainult enda teada, müüjale neid ei edastata.

Ostudeks saab kasutada ka Paypali kontole laekunud raha, kui oled ise midagi müünud, samuti saad ka ise raha Paypali kontole kanda, kui krediitkaarti mingil põhjusel kasutada ei soovi. Eesti pangad pakuvad ka väga mugavat deebet-krediitkaarti, mida saad kasutada internetimakseteks tavalises korras, aga ainult olemasoleva raha piires, pangalt laenu võtma ei pea.

Miks ostjale kasulik?

 • internetis on pea kõikjal võimalik Paypali abiga maksta, universaalne lahendus;
 • Paypal on turvalisem valik võrreldes krediitkaardiga, sa ei pea oma krediitkaardiandmeid suvalistele müüjatele andma;
 • Paypalil on olemas tehingu vaidlustamise süsteem, mis võimaldab probleemide korral müüjalt raha tagasi saada. 45 päeva jooksul on võimalik teatud tingimustel Paypali kaudu protest avaldada. Kehtib ainult füüsiliste asjade korral, kui ei ole kaupa kätte saanud või ei vasta müügitingimustele. Loe lähemalt siit;
 • Ostjale on Paypali kasutamine tasuta.

Müüja

Müüja maksab Paypalile väikese tasu (enamasti 3,9% tehingu summast + 0.30 USD, vt lähemalt Paypali kodulehelt).

Paypali kontole laekunud raha on võimalik kasutada ostude sooritamiseks või üle kanda ka oma arveldusarvele.

Miks müüjale kasulik?

 • ostjad on harjunud Paypali kasutama, enamusel potentsiaalsetel klientidel on Paypali konto olemas;
 • sa ei pea tegelema ostjate krediitkaardiandmete turvalise säilitamisega, ei pea endale seda vastutust võtma;
 • Paypal pakub ka müüjale täiendavat kindlustunnet, võrreldes krediitkaardiga maksmisega. Krediitkaardimakset on ostjal kergem vaidlustada kui Paypali makset.

Kuidas kajastada Paypali tehinguid ettevõtte raamatupidamises?

Paypali kontot tuleb käsitleda sama loogika järgi kui pangaarvet. Raamatupidamises on alati iga pangaarve jaoks oma konto, samamoodi tuleks teha ka Paypaliga. Paypali kontol olev rahajääk on samaväärne pangakontol oleva rahaga. Raha liikumine Paypali ja pangaarve vahel kajastatakse samamoodi nagu oleks kandnud raha ühelt pangaarvelt teisele.

Hoia ettevõtte Paypali konto ja isiklik konto eraldi, samamoodi nagu hoiad eraldi oma isikliku pangaarve ja ettevõtte pangaarve. Vähem segadusi 🙂

Paypali teenustasude kohta Paypalist arvet ei saa, nii nagu ei väljasta Eesti pangad sulle teenustasude kohta arvet. Samas ei ole see ka mingi oluline probleem, teenustasude kulu on Paypali väljavõtte järgi üheselt identifitseeritav.

Paypal võtab laekumiselt oma teenustasu kohe maha, aga raamatupidamises tuleb kajastada müügina siiski summa enne teenustasu ning teenustasu eraldi kuluna. Müügisumma korrektne kajastamine on oluline nii raamatupidamise õigsuse tarbeks kui ka jälgimaks, et käive ei ületaks käibemaksukohustuslaseks registreerimise piiri.

Käibemaks on juba keerulisem teema. Käibemaksukohuslasest ettevõtja peab online kaubanduses hoolega jälgima, millise riigi kliendile tuleb lisada käibemaks ja millisele mitte. Loe täpsemalt siit artiklist.

Raamatupidaja kannab Paypali liikumised läbi samamoodi nagu pangaliikumised – tulud, kulud ja teenustasud. Teenustasud võib kajastada ükshaaval või kuu lõpus ühe koondkandega.

Kui on palju teises valuutas toimuvaid väikeseid tehinguid, võib teha ka koonddokumendi, kus sarnased tehingud kokku liita ning raamatupidamisprogrammis kajastada ühe kandega eurodes kuu lõpus. Kindlasti tuleb koonddokumendi juurde lisada ka esialgne Paypali aruanne, kus on tehingud ükshaaval näha. Võtad Paypali aruande Excelisse, aruandeid on erinevaid – vali sobiv, kus on tehingud ükshaaval selgelt näha (mu mäletamist mööda History andis normaalse tulemuse) ja töötled tabeli arusaadavaks. Kindlasti tuleb kontrollida, et alg- ja lõppsaldod klapiksid.

Üks nipp, mille seda artiklit kirjutades internetist leidsin – tee oma firmale kaks eraldi Paypali kontot laekumiste ja maksete jaoks.

Kui maksad Paypaliga, siis kontrollib Paypal kõigepealt, kas su kontol on raha. Kui jah, kasutab kontol olevat raha, kui ei – siis võtab raha kontoga seotud krediitkaardilt. Kui raha on, aga mitte piisavalt, siis kasutab kõigepealt ära kontol oleva raha ja puudujäägi võtab krediitkaardilt. Mõne tehingu korral kuus pole probleemi, aga paljude tehingute korral on klaarimine päris keeruline. Ja sinu raamatupidaja peavalu kajastub igal juhul varem või hiljem su teenusarve suuruses 🙂

Kui veel mõned aastad tagasi oli online äri Eesti maksuameti jaoks täiesti tundmatu maailm, siis praegu ei maksa sellele enam küll loota. Kui su tegevus on ikka regulaarne, siis vormista end ettevõtjaks ja hakka korralikku arvestust pidama, rahulik uni omab ka väärtust.

Alates 2011. a on Paypal USA-s registreeritud ettevõttena kohustatud väljastama USA maksuametile infot suuremamahuliste müüjate kohta.

Läveks on müük üle $20000 JA üle 200 tehingu aastas. USA mitteresidendid peavad hakkama tõestama oma mitteresidentsust ja lisaks jõuab see info tõenäoliselt ka Eesti maksuametini, eri riikide maksuametid suhtlevad omavahel järjest enam.

Ettevõtja ABC. Ellujäämise kursus alustavale ettevõtjale
Telli TASUTA 5-osaline kursus
- |2017-07-06T18:43:46+00:0022. oktoober 2014|ettevõtlus, raamatupidamine|4 kommentaari

4 kommentaari

 1. Kaja 25. märts 2014 at 11:20 - Reply

  Tere,

  Selline küsimus vajaks kinnitamist või siis ümber lükkamist, et:

  Kui (väike)ettevõtte müüdud toodete eest laekub tulu tema PayPal veebikontole, siis kas pearaamatus on vaja eraldi ka ära näidata selle konto sisse/välja tehingud (n.ö tekitada pearaamatusse eraldi veebikonto veerg, kui pearaamat on Excelis)? Ma arvan, et jah, peab, aga… Kuna ostu-müügitehinguid ühes kuus on keskmiselt 200 (a la 4-10 eur/ tehing), ja need kõik peamiselt dollarites, aga pearaamatut peetakse ikka eurodes, siis olen kimbatuses kuidas seda kõike omavahel vastavusse viia…. Samuti võtab ju PayPal iga tehingu toimumise pealt oma tasu…

  Ette tänades, kui siit vastuse leian 🙂
  Kaja

  • Krista Teearu 4. aprill 2014 at 16:42 - Reply

   Ma olen käsitlenud eurodes Paypali kontot sama loogika alusel nagu pangakontot – kõik tehingud viin sisse ükshaaval ja teenustasud kajastan nagu pangateenustasusid..

   Kui on internetimüük ja müügihetk langeb kokku laekumisega, siis olen küll lihtsustamise ja kiiruse mõttes kandnud sisse “kassapõhiselt”,
   ehk mitte korrektselt läbi reskontro, kahe kandega, vaid ühega: D Paypal K müük ja teisele reale kohe K Paypal D pangateenustasu.
   Kui sama hinnaga müük, siis on ainult copy-paste, copy-paste.

   Alternatiiv, mis vast USD korral mugavam lahendus – teed endale “koonddokumendi”, eraldi Paypali tabeli ühe kuu kohta, ja sisestad oma
   põhiexcelisse ühe kandena kuu lõpus. Jäta kindlasti alles ka pdf-s originaalne Paypali aruanne, see on tõestuseks vajadusel maksuametile.

   Võtad aluseks Paypali konto väljavõtte, tõmbad excelisse, – kui ma õigesti mäletan, siis “history” andis täiesti talutava tabeli.
   Sordid ära ja töötled tabelit, nii et tuleb kokku rida kandeid – ühes veerus tulud, teises veerus teenustasud, mille saad siis alla kokku liita.
   Kontrollid ära, kas algsaldo+tulud-kulud=lõppsaldo. Ja USD->EUR konverteerid kuulõpu kursiga, vt nt Eesti Panga kodulehelt.

 2. Margus Veisveer 30. oktoober 2014 at 17:16 - Reply

  Maksmiseks ei ole ju vaja kanda raha eraldi Paypal kontole, piisab ju sellest, kui sisestada kaardiandmed ja Paypal on vaid abivahend tehingu sooritamiseks, mitte raha hoidmiseks Paypali kontol. Näiteks, kui teil on isegi Eesti klient, siis ka tema ei pea kandma raha enne oma Paypal arvele, vaid saab maksta otse virtuaalkaardiga, mida väljastavad nii SEB kui Swedbank. Mis on igati turvaline, kuna on ühekordne krediitkaart. Kaart ühekordseks tehinguks, on super hea! Samal viisil saate ise osta, kasutades virtuaalkaarte, teha ühekordsed tehingud virtuaalkaardi abil, kasvõi Paypali kaudu kui vaja, aga VISA sobib ka mujal kasutada. Lihtsalt Paypal kontol tehingu juurde sisestate uue VISA kaardi andmed. Reaalajas, väga kiire ja mugav. Näiteks kui teil lõppsumma ei ole ette teada, siis võite pangast soetada koheselt, sama aegselt või kõrval oleva akna abil virtuaalkaardi, millega saate viivitamatult ka arveldada. See kehtib kohe. Nii ostja kui müüja puhul igati kiire ja mugav lahendus, eriti Eestis. Samuti ei pea laekunud summat hoidma Paypali kontol, vaid saate kohe oma ettevõtte pangaarvele üle kanda. Lihtsalt sisestate oma konto numbri ja läks, raha muidugi kohe ei laeku, aga paari päevaga tehakse tehing pangast ja selle eest eraldi tasu enam maksma ei pea. Ehk see on pankade nö omaasi. Tegelikult saab kõiki tehinguid kajastada samal viisil nagu kõiki teisi tulu või kuluarveid ilma nn Paypali konto arvestuseta ja seda pidamata. Reaalselt toimib. Oleme ise internetist pidevalt teenuste ostjad ja seetõttu võime kinnitada, et ainus lisakulu, mis sellega kaasneb on tegelikult virtuaalkaardi tasu, SEB puhul nt 0,6€/1 kaart. Selles mõttes Paypal on hea kui vahenduskeskond, tehingu vormistamiseks, kuid mille kontol ei pea ilmtingimata raha hoidma. Sarnaselt saate kasutada oma teenuste tasumiseks nt kasvõi 2checkout lahendust, vahendit, kus annate kliendile lihtsalt kätte makselehe viite, internetiaadressi, kus ta saab sisestada andmed (nt krediitkaart, st ka virtuaalkaart) ja kohe ära tasuda ilma Paypal kontota, kuid selle puhul on valikus ka Paypali kasutamise valik, kui keegi soovib. Paypali miinuseks on maximum summale piirangud, suurte summade puhul ei sobi, samuti on slles tehingu nö tagasipööramise võimalus, mis paneb raha kinni 90 päevaks (ei pea olema erilist põhjustki) ja natuke soolane teenustasu, sest üle 3,5% maksta summalt, on ikkagi kuidagi paljuvõitu, mida suurem summa, seda krõbedamalt mõjub. Igatahes on täna internetis palju erinevaid lahendusi nii ostmiseks kui ka müümiseks ja tasub proovida, mis enda äri huvides sobivam on. Igal juhu aitäh Krista, et selle teema üles võtsid, see on paljudele vajalik. Parimat kõigile! Terv, Margus Veisveer, Internetiturundus OÜ.

 3. Urmas 2. märts 2018 at 21:49 - Reply

  Tere

  Tegin endale business paypali konto. Identifitseerisin ettevõtte pangakaardi jm. vastavalt paypali nõuetele. Kui hakkasin raha peale kandma, mis käis läbi Trusly turva-keskkonna, siis selgus, et saan kanda raha paypali kontole ainult oma isiklikult pangakontolt. Kirjutasin Trustly supporti ja sain vastuse, et nemad ei toetagi ettevõtte pangakaarte. Kuidas raamatupidamise seisukohalt oleks kõige õigem toimida? Hetkel näen ainult seda varanti,et kannan raha ettevõtte kontolt oma erakontole, sealt paypali, siis tarnija pagakontole. Kas pean kusagil kannetes viitama ka millegile, et pärast oleks asi kokku-veetav ?

Kommenteeri

2 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arhiiv