Kas kingitused ja annetused on maksuvabad?

//Kas kingitused ja annetused on maksuvabad?

1. Kingitused

Kingitus on saaja jaoks rahalise väärtusega ja saaja midagi vastu ei anna. Kingitus võib olla nii raha, kaup kui ka tasuta osutatav teenus. Reeglina on kingitus maksustatav 20/80*100% tulumaksuga. Oma töötajatele tehtud kingitused maksustatakse erisoodustusena.

Kingitus ei ole ja vastavalt seda ei maksustata:

– ettevõtja poolt tavaliselt müüdava kauba näidis,
– reklaamkingitus, mille väärtus jääb alla 10 euro (ainult asja enda maksumus koos käibemaksuga (käibemaksukohustuslasest ettevõtjal ilma käibemaksuta), nt logo pealetrükkimine kruusile või pakendi maksumus ei lisandu kruusi hinnale);
– lootusetu nõude või varastatud kauba mahakandmine,
– sponsorlus, kui eesmärgiks on ettevõtte reklaamimine –  nõuab tõendamist.
– antud allahindlused.

Antud allahindlus ei ole maksustatav, isegi kui allahindlust antakse 99% ulatuses (100% allahindlust anda ei saa, siis liigitub kingituseks). Maksuamet saab nõuda makse turuhinna ja madala müügihinna vahelt ainult siis, kui saajaks on seotud osapool (töötaja või juhatuse liige või nende lähikondsed, samuti samasse kontserni kuuluvad juriidilised isikud). Allahindlus ei pea olema kõigile võrdselt kättesaadav, võid vabalt teha allahindlust näiteks kohalikule lasteaiale või naabrinaisele.

Tulumaksusoodustusega MTÜ-del on kingituste ja annetuste kohta omad erireeglid.

2. Annetused

Annetus on seotud heategevusliku eesmärgiga. Maksustamine sõltub annetuse saaja isikust.

Kui annetatakse MTÜ-le või SA-le, kes on kantud tulumaksusoodustuse nimekirja, saab annetuse teha maksuvabalt järgmistes piirides:

3% palgafondist (palgafond ei sisalda sotsiaalmaksu ega tööandja töötuskindlustust, samuti ei arvestata antud juhul tööandja makstavat haigushüvitise osa).
või
10% eelmise kalendriaasta kasumist.

Ühel kalendriaastal saab kasutada ainult ühte piirmäära ja kui see piir ületatakse, tuleb ülejäänud osalt tulumaks maksta.

Tulumaksusoodustusega ühingute nimekiri asub siin ja seda uuendatakse kaks korda aastas, seega tasuks alati eelnevalt üle kontrollida. Kui annetusi kogub vahendaja ja annab need täies ulatuses edasi nimekirjas olevale ühingule, siis teatud juhtudel saab kasutada maksuvabastust. Kui see on teemaks, uuri lähemalt siit. Muud annetused maksustatakse täies ulatuses tulumaksuga. Deklareerima peab annetust igal juhul, ka siis kui ei kuulu maksustamisele.

PS. Vaata ka teisi postitusi samast seeriast.

| muudetud 6.07 2017 |

Ettevõtja ABC. Ellujäämise kursus alustavale ettevõtjale
Telli TASUTA 5-osaline kursus
- |2017-07-06T19:39:24+00:0017. juuli 2013|maksud|7 kommentaari

7 kommentaari

 1. Ave 27. november 2014 at 08:08 - Reply

  Tere,

  Küsimus maksuvaba kingituse piirmäära kohta. Artiklis: “reklaamkingitus, mille väärtus jääb alla 10 euro (… KOOS käibemaksuga)”. Tulumaksuseadus § 49: “Tulumaksuga ei maksustata reklaami eesmärgil üle antud kaupa ega osutatud teenust, mille väärtus ILMA käibemaksuta on kuni 10 eurot.”
  Ehk et kuidas sellest 10 eurost ikka õigesti aru saada?

  Ette tänades,
  Ave

 2. Krista Teearu 27. november 2014 at 08:18 - Reply

  Tere Ave,

  Lisasin juurde täpsustuse, et kui ettevõtja on käibemaksukohustuslane, siis ikka ilma käibemaksuta summast 🙂 Eelmine sõnastus oli ebatäpne, suur aitäh tähelepanu juhtimast!

 3. Tiit 4. detsember 2014 at 18:31 - Reply

  Tere.

  Tuli hullumeelne idee koguda annetustena 1. milj. eurot uue farmi ehituseks. Seda nii Eestist kui ka välismaalt. Küsimus-kas pean siis kogutud rahalt maksma 21 %tulumaksu? Kui ja siis kas mingeid teisi makse ei lisandu?
  Tänan.

 4. Krista 8. detsember 2014 at 08:53 - Reply

  Tere Tiit,
  Saadud rahalt ei pea tulumaksu maksma.
  Eraisikust annetaja ei pea ka tulumaksu maksma – aga ei saa seda tulumaksu ka tagasi, kui raha saaja ei ole “nimekirjas” MTÜ.
  Ettevõtjast annetaja peab maksma tulumaksu makstud summadelt, kui saaja ei ole “nimekirjas” MTÜ.
  Krista

 5. Janar 15. juuni 2016 at 18:31 - Reply

  Kui keegi soovib teha pikaajalist annetust ntx iga kuu 100€, eraisikult eraisikule, kas seoses sellega on vaja midagi hiljem täita või mingeid makse maksta?

 6. Krista 15. juuni 2016 at 20:32 - Reply

  Eraisikult eraisikule kingitused ei ole maksustatavad ega deklareeritavad.

  • Janar 15. juuni 2016 at 22:34 - Reply

   Kas annetus ja kingitus on samamoodi? Mõtlen, et kui keegi tahab igakuiselt kedagi toetada ning teha makseülekande, siis mis oleks nö kindel panna selgitusse?

Kommenteeri

20 − seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arhiiv