Kingitus on saaja jaoks rahalise väärtusega ja saaja midagi vastu ei anna. Kingitus võib olla nii raha, kaup kui ka tasuta osutatav teenus. Reeglina on kingitus maksustatav 20/80*100% tulumaksuga. Oma töötajatele tehtud kingitused maksustatakse erisoodustusena.
Kingitused
Kui soovid teha ettevõtte alt kingituse, siis seda peab suutma tõestada, et see ei ole mõnel teisel eesmärgil tehtud. Samuti ei kuulu kingituste alla järgnevad:
- ettevõtja poolt tavaliselt müüdava kauba näidis;
- reklaamkingitus, mille väärtus jääb alla 10 euro (ainult asja enda maksumus koos käibemaksuga (käibemaksukohustuslasest ettevõtjal ilma käibemaksuta), nt logo pealetrükkimine kruusile või pakendi maksumus ei lisandu kruusi hinnale);
- lootusetu nõude või varastatud kauba mahakandmine;
- sponsorlus, kui eesmärgiks on ettevõtte reklaamimine – nõuab tõendamist;
- antud allahindlused.
Allahindlused
Antud allahindlus ei ole maksustatav, isegi kui allahindlust antakse 99% ulatuses (100% allahindlust anda ei saa, siis liigitub kingituseks). Maksuamet saab nõuda makse turuhinna ja madala müügihinna vahelt ainult siis, kui saajaks on seotud osapool, kelleks on töötaja või juhatuse liige või nende lähikondsed, samuti samasse kontserni kuuluvad juriidilised isikud. Allahindlus ei pea olema kõigile võrdselt kättesaadav, võid vabalt teha allahindlust näiteks kohalikule lasteaiale või naabrile.
Tulumaksusoodustusega MTÜ-del on kingituste ja annetuste kohta omad erireeglid. Loe nendest lähemalt emta lehelt.
Annetused
Annetus on seotud heategevusliku eesmärgiga. Maksustamine sõltub annetuse saaja isikust.
Kui annetatakse MTÜ-le või SA-le, kes on kantud tulumaksusoodustuse nimekirja, saab annetuse teha maksuvabalt järgmistes piirides:
- 3% palgafondist (palgafond ei sisalda sotsiaalmaksu ega tööandja töötuskindlustust, samuti ei arvestata antud juhul tööandja makstavat haigushüvitise osa).
- või 10% eelmise kalendriaasta kasumist.
Ühel kalendriaastal saab kasutada ainult ühte piirmäära ja kui see piir ületatakse, tuleb ülejäänud osalt tulumaks maksta.
Tulumaksusoodustusega ühingute nimekiri asub siin ja seda uuendatakse igakuiselt, seega tasuks alati eelnevalt üle kontrollida. Kui annetusi kogub vahendaja ja annab need täies ulatuses edasi nimekirjas olevale ühingule, siis teatud juhtudel saab kasutada maksuvabastust. Kui see on teemaks, uuri lähemalt siit. Muud annetused maksustatakse täies ulatuses tulumaksuga. Deklareerima peab annetust igal juhul, ka siis kui ei kuulu maksustamisele.
| muudetud
|
Tere,
Küsimus maksuvaba kingituse piirmäära kohta. Artiklis: “reklaamkingitus, mille väärtus jääb alla 10 euro (… KOOS käibemaksuga)”. Tulumaksuseadus § 49: “Tulumaksuga ei maksustata reklaami eesmärgil üle antud kaupa ega osutatud teenust, mille väärtus ILMA käibemaksuta on kuni 10 eurot.”
Ehk et kuidas sellest 10 eurost ikka õigesti aru saada?
Ette tänades,
Ave
Tere Ave,
Lisasin juurde täpsustuse, et kui ettevõtja on käibemaksukohustuslane, siis ikka ilma käibemaksuta summast 🙂 Eelmine sõnastus oli ebatäpne, suur aitäh tähelepanu juhtimast!
Tere.
Tuli hullumeelne idee koguda annetustena 1. milj. eurot uue farmi ehituseks. Seda nii Eestist kui ka välismaalt. Küsimus-kas pean siis kogutud rahalt maksma 21 %tulumaksu? Kui ja siis kas mingeid teisi makse ei lisandu?
Tänan.
Tere Tiit,
Saadud rahalt ei pea tulumaksu maksma.
Eraisikust annetaja ei pea ka tulumaksu maksma – aga ei saa seda tulumaksu ka tagasi, kui raha saaja ei ole “nimekirjas” MTÜ.
Ettevõtjast annetaja peab maksma tulumaksu makstud summadelt, kui saaja ei ole “nimekirjas” MTÜ.
Krista
Kui keegi soovib teha pikaajalist annetust ntx iga kuu 100€, eraisikult eraisikule, kas seoses sellega on vaja midagi hiljem täita või mingeid makse maksta?
Eraisikult eraisikule kingitused ei ole maksustatavad ega deklareeritavad.
Kas annetus ja kingitus on samamoodi? Mõtlen, et kui keegi tahab igakuiselt kedagi toetada ning teha makseülekande, siis mis oleks nö kindel panna selgitusse?
Kas maksustatava kingituse sisendkäibemaksu võib tagasi küsida või läheb ettevõtte kuludesse summa koos käibemaksuga (nagu esinduskulude puhul) ning kas tulumaksuga maksustatakse kingituse väärtus koos või ilma käibemaksuta?
Tere, Merilyn! Kui üleantava kingituse väärtus deklareeritakse käibedeklaratsioonis ning maksustatakse käibemaksuga, siis on õigus sisendkäibemaksu maha arvata. Kui käibemaksu ei maksta kingitusena üleandmisel, siis ei saa maha arvata sisendkäibemaksu ja läheb ettevõtte kuludesse koos käibemaksuga. Tulumaksuga maksustatakse väärtus koos käibemaksuga.
Tere! Kas ettevõte saab toetada noort ülikooli õppemaksuga ja kas selle pealt peab ka tulumaksu tasuma? Aitäh
Tere, minu on küsimus et kuidas on annetusega välismaale ? Soovin annetada firma kaudu MTÜ-le kes tegutseb USA-s
Tere
Kui kingitus maksab näiteks 25 eur, siis kas sellelt tulumaksu arvestamiseks lahutan kõigepealt 10 eur väärtuse maha või mitte?
Tere! Kui ettevõte saadab klientidele tasuta näidiseid (turundusmaterjal), siis kas sisendkäibemaksu toodete ostul võin maha arvata?
Link on vananenud