Suvine intervjuude seeria – vestleme Eesti edukate asukohavaba äri omanikega.

Tänaseks vestluspartneriks on noormees, kes müüb kaupu Amazoni veebipoes.

Milles sinu äri täpsemalt seisneb?

Lühidalt: Müün tooteid Amazoni internetipoes.

Lähemalt seisneb minu äri füüsiliste toodete müümisel interneti vahendusel. Olen loonud oma brändi tooteid, mida valmistavad mulle erinevad tehased/tootjad, kellega koostööd teen. Turustan USA turule ja hetkel keskendun Amazoni müügikanalile, ehk siis müün läbi Amazon.com veebilehe.

Räägi natuke endast. Kui kaua sa oled sel alal tegutsenud? Millega sa varem tegelesid?

Umbes 2011. aasta lõpupoole leidsin ennast olukorras, kus ma polnud üldse rahul sellega, mida ma teen. Nagu Steve Jobs ütles, et vaatab iga päev peeglisse ja küsib endalt – kui see oleks minu viimane päev planeedil, kas ma siis teeks seda mida ma täna teha plaanin? Kui väga mitu päeva on selleks vastuseks “ei”, siis tuleb midagi muuta.

Mul oli neid päevi juba päris mitu kogunenud.

Millega tegelesin? Tarkvara arendaja. Amet on loomulikult väga hea neile, kellele see tõesti sobib ja on asja fännid. Minul sai see eriala valitud pigem palga järgi, mitte selle järgi, mida ma tõeliselt teha tahaksin.

Tehes kõike elus nö õigesti (kõrgharidus, hea töö jne), polnud ma üldse rahul. Midagi oli nagu puudu või valesti.

Mõistsin, et midagi peab muutuma ja tegin 180-kraadilise pöörde ja lahkusin töölt. Sellele järgnes mitu aastat väga pingelist õppimist ja vaevanägemist, kuid samas pole ma rohkem õnnelikum vist kunagi varem olnud. Ikkagi enda jaoks vaeva näha on hoopis teine tera, kui kusagil kontoris kellegi teise jaoks vireleda.

Kuidas sinu elu praegu välja näeb? Oled sa rahul? Reisid sa palju? Mis on lahedaim koht, kus sa töötanud oled?

Elu näeb praegu välja selline, et viimased ligi 9 kuud olen mööda maailma ringi reisinud. Olen elanud ja töötanud selle aja sees Filipiinidel, Austraalias, Indoneesias (Balil) ja hetkel kirjutan seda teksti Vietnamis Nha Trang’is.

Üks suur motivaator üldse oma asja ajama hakata oligi vabadus ja sellega kaasnevad võimalused: reisida, elu nautida ja eelkõige teha seda, mis mulle päriselt meeldib.

Kõige lahedamat kohta on väga raske välja tuua. Iga riik ja koht on omamoodi lahe ja huvitav.

Miks see on hea valik inimesele, kes tahab luua oma asukohavaba äri?

Internetis müümine võimaldab täiesti asukohavaba äri luua, eeldades, et ka lao- ja pakendamisteenus on korraldatud kellegi kolmanda poolt. Internetis müües, kuid samal ajal olles kohustatud ise pakke postitama, pole väga lihtne samal ajal Taimaal rannas jalgu leotada.

Amazon on hea valik sellepärast, et kõige keerulisemad probleemid on juba sinu eest ära lahendatud. Kõik etapid alustades klientide leidmisest kuni toote väljasaatmiseni on kaetud.

Kui palju sellel alal võib teenida? Kuidas sa enda teenistusega rahul oled?

Teenida on võimalik korralikult. Internetist ostetakse iga päeva rohkem ja rohkem kaupa. Seega täna on võimalik rohkem teenida kui eile ja homme on võimalik rohkem teenida kui täna.

Õige ettevõtja ei ole kunagi rahul. Alati võib rohkem ja parem olla.

Teenistus võimaldab üle maailma reisida ja elada peaaegu ükskõik kuskohas ma parasjagu soovin.

Ei kurda, aga eesmärgid ja sihid on kõrged.

Kuidas sa ise alustasid, kust õppisid? Millised on vajalikud oskused sel alal tegutsemiseks? Soovita mõnda kursust/foorumit/raamatut/…?

Varem juba internetiturundusega tegeledes käis kusagilt läbi, et tegelikult umbes 40% Amazoni kogumüügist tuleb just paljudest erinevatest müüjatest nende platvormil, mitte neilt endilt.

See arv oli minu jaoks väga huvitav. See näitas, et väga väga suur osa müügist toimub kolmandate osapoole poolt. Amazon ise neid tooteid ei oma, vaid võtab protsendi igast müügist.

Põhimõtteliselt on Sul võimalus oma toode panna maailma suurima poe letile. Eriti suur boonus on veel see, et Amazon pakub ka ladustamise ja väljasaatmise teenust.

Selle peale läksid mul peaks väga mitmed tulukesed korraga põlema.

Enamus inimesi müüb Amazonis kellegi teise kaupa (ostab hulgi odavamalt ja müüb seal siis täishinnaga), kuid ma lõin koos oma partneriga täiesti oma brändi oma tootega (nüüd on tooteid juba mitu). Sealt see pall veerema hakkas.

Kõige olulisem oskus on võime õppida ja probleeme lahendada. Järgmine sellest on oskus turgu analüüsida ja leida toode, mis müüb.

Ühtegi kursust või raamatut soovitada ei oska. Nagu alati, õpib tehes kõige rohkem. Kõige suurem sõber on Google – kirjuta sisse “how to sell on Amazon” ja nii lähebki.

Millist nõu sa annaksid veel inimesele, kes tahaks selles valdkonnas tegevust alustada?

Enne toote valimist leia turg – kellele müüa. Enne toode valmis mõelda ja alles siis otsida, kas üldse keegi seda osta tahaks, on väga vale lähenemine.

Ja mõtle pigem brändi peale, mitte lihtsalt ühe toote peale. Hiljem on brändil ka mingi väärtus ja selle saab näiteks maha müüa.

Siinkohal võib juba väga pikalt ärifilosoofiast rääkida, kuid põhiline on see, et Amazon on super hüppelaud. Nad lahendavad sinu jaoks kõige tähtsama probleemi – klientide saamise. Väga lihtsa vaevaga on oma toode võimalik miljonite inimeste ette tuua.

Ettevõtja ABC. Ellujäämise kursus alustavale ettevõtjale
Telli TASUTA 5-osaline kursus