Suvine intervjuude seeria – vestleme Eesti edukate asukohavaba äri omanikega.

Tänaseks vestluspartneriks on Karl Kangur, kes tegeleb internetiturundusega Vietnamis.

Milles sinu äri täpsemalt seisneb?

Tänaseks päevaks on minu äriks kujunenud internetiturunduse teenuste pakkumine – teen ettevõtetele Facebookis reklaame, haldan nende sotsiaalmeediat ja Google AdWordsi kontot, SEO-d, tegelen uudiskirjade, blogide ja muu säärasega.

Läbi aegade on aga päris palju internetiärisid läbi proovitud ja neid tuleb kindlasti ka juurde. Olen edasimüünud Amazoni tooteid (affiliatena) ning sealt protsente vahelt võtnud, omanud reklaame täis blogisid ja palju muud.

Kogu selle asja juures on alati olnud üks märksõna – turundus.

Ka aastaid tagasi sai freelancerina turundusteenuseid pakutud ning alates 2014 tegin koostööd Eestis üsna tundud digiagentuuriga, Lavii. Sel aastal sai otsus vastuvõetud ning enda ettevõte alustatud. Sündis Result Compass ja nagu nimi vihjab, eesmärgiks on aidata ettevõtetel jõuda mõõdetavate tulemusteni turunduses.

Räägi natuke endast. Kui kaua sa oled sel alal tegutsenud? Millega sa varem tegelesid?

Nimeks Karl, vanust 19 ja elukohaks on hetkel Ho Chi Minh City, Vietnam. August 23, 2015 möödub viis aastat sellest, kui internetis esimesed kroonid sai teenitud. Sellest hetkest saati on kogu minu maailm ümber selle tiirelnud. Kõlab küll ulmeliselt, kuid nii ta välja kukkus – olen õnnelik, et leidsin enda kire varakult.

Enne seda olin tavaline kooliõpilane ja oli plaan nagu igal teisel. Ülikooli, hea “turvaline” töökoht, maja Sauel ja maakodu Saaremaal, korra aastas Egiptusesse ja elu on “lill”. Õnneks nii ei läinud.

Kuidas sinu elu praegu välja näeb? Oled sa rahul? Reisid sa palju? Mis on lahedaim koht, kus sa töötanud oled?

Minu elustiil on väga kõikuv, kõige paremini kirjeldab seda minu arust väljend “entrepreneurial rollercoaster” (ettevõtja Ameerika mäed?). On perioode, kus istun kontoris 15 tundi päevas, iga päev ja fookuses on ainult töö. On perioode, kus produktiivsed töötunde tuleb üks või kaks. Ülejäänud aja veedan sõpradega, käin erinevatel üritustel ja üritan kohata võimalikult palju uusi inimesi ning saada uusi kogemusi.

Hetkel olen ma oma eluga ülimalt rahul – kõik “tükid” on paika loksutatud ja pusle tundub hetkel koos olevat. Suur osa minust tahaks öelda, et asi ei ole ainult selles, et elan troopilises kliimas, vaid paigas peab olema ka enda mõtlemine, tänulikkus, rahulolu enda töötegemiste ja isikliku eluga, kuid minu jaoks tuli tõesti rahulolu Vietnami kolimisega. Keskkond mängib meie elus kriitilist rolli.

Reisimine on mul hetkel lausa kohustuslik. Vietnami viisa on mul kolm kuud ning kõige praktilisem viis seda pikendada on riigist lahkuda. Õnneks on mul kiviviske kaugusel palju hämmastavaid kohti – Tai, Kamboodža, Laos, Indoneesia, Malaisia, Taiwan ja palju muud. Põhiliselt olen hetkel Vietnami siseselt reisinud ja seda jätkub veel pikaks ajaks. Eelistan teha mini-puhkuseid ühes riigis ning aeg-ajalt midagi suuremat ette võtta.

Kuigi iga nädal uut riiki külastada on vinge, teeb see äri kasvatamise oluliselt keerulisemaks ning see on hetkel minu põhieesmärk.

Lahedaid kohti, kust töötanud olen, on palju. Mainiksin kahte kohta. Vietnamis Phu Quoc saarel ühes rannas – iga digiränduri unelm. Tegelikkuses on sama kõrgel kohal minu jaoks “tavaline” kontor Ho Chi Minh City kesklinnas, sest seal on teisi minusuguseid veel. Hea seltskonnaga on iga koht tore 🙂

Miks just Vietnam?

Välismaal elamine sai kinnisideeks siis, kui nägin pakkumist ühelt kuulsalt blogijalt – tööta meie jaoks täiskohaga, õpetame Sulle kõik mida teame, lennutame Su meie Filipiinide villasse elama ja maksame korralikku palka ka veel. Pakkumine oli ahvatlev ja sai ka ise kandideeritud – olin üsna enesekindel ja hakkasin usinalt Filipiinide kohta uurima, selle asemel, et eriti vinge pakkumine neile teha.

Kohta ma ei saanud, kuid sain tuttavaks selle koha saanud noormehega. Aasta või kaks hiljem olin juba korra välismaal elanud (Montenegros) ning Filipiinide idee tundus endiselt ahvatlev. Otsustasin, et lähen ja võtsin selle sama noormehega ühendust, et aitaks mul korterit leida või soovitusi anda.

Tema soovitus oli, et jäta Filipiinide plaan katki ning vali kas Chiang Mai, Tais või Ho Chi Minh City, Vietnam. Kaalutlesin pikalt ning valisin Chiang Mai. Paraku sai otsust vastu võetud veebruarist ning sel ajal on Chian Mais põletamishooaeg – põllud pannakse põlema ja kaks kuud on linn suitsu ja vingu täis.

Valisin Vietnami ning lubasin endale, et iga kuu või kahe tagant liigun järgmisesse riiki edasi, kuni kogu Kagu-Aasia läbi käidud on. Vietnamist leidsin aga kõik, mis mind õnnelikuks teeb ja pole soovi ega vajadust edasi liikuda kuhugi.

Mõned plussid/miinused:

+ Suhteliselt odav elada

+ Võimalik väga kõrge elukvaliteet saada

+ Inimesed on rõõmsad ja sõbralikud

+ Kliima on minu jaoks ideaalne

+ Riigis on üle 100,000 välismaalase ja tuhandetes minusuguseid ettevõtjaid

+ Suurlinnas võid leida ükstapuha mida, kuid võid igal hetkel ka troopilisele saarele või mereranda põgeneda

+ Palju ägedaid riike ümberringi, kuhu puhkusele minna

– Teed on sama jubedad kui Tallinnas

– Internet võib vahel aeglane olla või ära kaduda

– Vihmane hooaeg võib vahel ära tüütada

– Vietnami keel on vähe keerulisem, kui seni õpitud keeled

Miks see on hea valik inimesele, kes tahab luua oma asukohavaba äri?

Hea valik on see, mis Sul hästi välja tuleb ning mis Sulle reaalselt korda läheb. Kui Sa suudad vabatahtlikult lugematuid tunde millegi õppimisele ja praktikasse panemisele kulutada – see on Sinu jaoks hea valik asukohavaba äri loomiseks. Minu puhul juhtus selleks olema just turundus.

Julgen väita, et absoluutselt iga hobi/kirg on potentsiaalne allikas passiivseks tuluks või asukohavabaks äriks – Sina pead lihtsalt välja nuputama kuidas see ellu viia. Olgu selleks siis e-raamat, kursus, teenus, toode…

Kui palju sellel alal võib teenida? Kuidas sa enda teenistusega rahul oled?

Usun siiralt, et internetiturunduses ei ole mingeid piire. Kõik on Sinu enda kätes ja peas.

Rahulolekut on raske kommenteerida. Osalt olen rahul ja õnnelik, et nii kaugele on jõutud. Samas tean, et potentsiaali ja kasvuruumi on veel drastiliselt. Minu jaoks on oluline pidev areng ning hetkel on see olemas.

Mis on parim nõuanne, mis sulle kunagi antud on?

Peaaegu kohe, kui siia valdkonda sisenesin, sain aru, et meie kaks kõige väärtuslikumat ressurssi on aeg ja teadmised. Just seetõttu olen muutnud oma seltskonda oluliselt ja üritanud pidevalt liikuda seltskonnas, kus väärtustatakse teadmisi ning kus on minust targemad inimesed. Seetõttu on keeruline ühte spetsiifilist nõuannet välja tuua.

Loon aga lühikese nimekirja nõuannetest, mida ise jälginud olen ja oluliseks pean.

  1. Loo alati maksimaalselt väärtust – ära hoia tagasi.
  2. Ära põleta ühtegi silda.
  3. Õnne (luck) ei eksisteeri (ka lotovõitja tõusis diivanilt püsti ning ostis pileti)
  4. Kuigi kõik situatsioonid ei ole Sinu kontrolli all, Sina otsustad, milline on Sinu reaktsioon sellele.
  5. Esemed ei tee Sind õnnelikuks – kogemused teevad.
  6. Eesmärgid ei ole kivist. Neid võib (ja tihti peab) aeg-ajalt korrigeerima.
  7. Tee asju mis Sind hirmutavad, pidevalt.
  8. Hoia fookust ühel-kahel asjal.
  9. Alati tee rohkem, kui oled lubanud.
  10. Küsi endalt pidevalt, miks Sa midagi teed ja kas see aitab Sinu eesmärkidele kaasa või mitte.
  11. Vali hoolikalt inimesi kes Sinu ümber on.

10 küsimust edukale internetiturundajale

Kuidas sa ise alustasid, kust õppisid? Millised on vajalikud oskused sel alal tegutsemiseks? Soovita mõnda kursust/foorumit/raamatut/…?

Aastal 2015 peaks iga inimese parim sõber olema Google. Samamoodi alustasin ka mina. Oli eesmärk ja hunnik järgmiseid samme. Iga järgneva sammu jaoks Google lahti ja lahendusi otsima. Kõik mida Sina teada tahad on kellegi peast juba läbi käinud, seda on kuskil foorumis arutatud või sellest on lausa raamat kirjutatud.

Isiklikult ei ole ma ühtegi turundusteemalist koolitust või kursust ostnud – kõik on internetis olemas kui Sul on aega ja huvi seda otsida.

Kindlasti soovitaksin ma lugeda võimalikult palju raamatuid Sind huvitaval teemal. Olin täiesti raamatute vastu väga pikalt, just kooli tõttu. Olin sunnitud lugema “teoseid”, mis mulle korda ei läinud ning mingit praktilist väärtust ei loonud. Ma ei teadnud, et on olemas ka kasulikke raamatuid.

Lugemine ei ole endiselt mu lemmiktegevus – eelistan heli. Õnneks on olemas selline vinge teenus nagu Audible, kust Sul on võimalik peaaegu iga raamat saada heliformaadis ning kuulata seda näiteks tööle/kooli sõites, koera jalutades või millal iganes.

Siin on nimekiri blogidest mida ise üritan aktiivselt jälgida. Osad neist on turundusest, osad spetsiifilisemad, osad isiklikust arengust.

http://www.smartpassiveincome.com/
http://fourhourworkweek.com/blog/
http://matthewwoodward.co.uk/
http://backlinko.com/
http://www.chrisducker.com/
http://robcubbon.com/
http://leavingworkbehind.com/
http://conversionxl.com/
http://selfstairway.com/
http://www.demondemon.com/
http://socialtriggers.com/
http://www.quicksprout.com/blog/
http://ryanholiday.net/
http://www.nichepursuits.com/
http://www.copyblogger.com/blog/

Millist nõu sa annaksid veel inimesele, kes tahaks selles valdkonnas tegevust alustada?

Enne alustamist, mõtle sellele, kas Sa oled valmis sellega “lõpuni välja minema”. Kas see on asi, mida Sa tõeliselt teha tahad? Uut oskust, hobi või mida iganes ei ole mõtet alustada, kui sa kuue kuu pärast asja katki jätad.

Eesmärk peaks olema olla ekspert mingis vallas mis Sulle reaalselt korda läheb. Kui Sa ei kavatse korralikku “taset” saavutada, ei ole minu silmis mõtet seda asja enamjaolt ette võtta.

Sellel teemal on kirjutatud ka üks väga vinge raamat – Seth Godin “The Dip”. Minu jaoks on see raamat nii võimas olnud, et loetud on teda vähemalt 15 korda ning raamatust sai ka poster välja prinditud ning kontorisse riputatud.

Kuidas saan mina Sind aidata?

Kui Sul on olemas huvi siia valdkonda siseneda, tahad tagasisidet oma ideele või internetiäri mudelile, lobiseda turundusest või müügist, võta julgelt ühendust! Leiad mind siit:

Facebook: fb.com/kangurkarl

Skype: kangurkarl