Suvine intervjuude seeria – vestleme Eesti edukate asukohavaba äri omanikega.

Tänaseks vestluspartneriks on 20ndates noormees, kes teenib affiliate alal mitmekümnekordset Eesti keskmist palka.

Milles sinu äri täpsemalt seisneb?

Äri nimetuseks on “affiliate marketing” ehk kaasturundus. See seisneb teiste firmade/ettevõtete toodete ja teenuste müümisest kolmandatele isikutele (enamasti inimestele USA-s, UK-s jne). Põhimõtteliselt olen ma reklaami/kliendivahendaja, kes saab selle eest komisjonitasu (affiliate commission).

Iga toote/teenuse pealt saan ma teatud summa või protsendi.

Tegutsen kõige raskemates niche’des nagu loans (laenud), web hosting (veebimajutus) ja insurance (kindlustus). Seal makstakse iga uue kliendi pealt $100 kuni $200.

Inimesed suunan toodete ja teenusteni läbi blogide ja veebilehtede, mis olen ise valmis teinud. Trafficut (veebiliiklust) saan läbi SEO (Search Engine Optimization) ja PPC (Google Adwords).

Räägi natuke endast. Kui kaua sa oled sel alal tegutsenud? Millega sa varem tegelesid?

Olen hetkel 20ndates noormees Tallinnast, kuid hakkasin esimest korda selle ala vastu huvi tundma 18 aastaselt. Käisin siis veel gümnaasiumis ja kui hakkasin valmistuma ülikooli minekuks, siis sain aru, et kellegi alluvuses ma töötada ei tahaks. Enne seda olin ainult korra elus tööl käinud (laos). See oli tore kogemus just selles suhtes, et ma sain täpselt aru, millist tööd ma elus rohkem teha ei tahaks :).

Esimesed 2 aastat ei läinud väga kergelt, tegelesin selle alaga pidevalt, kuid sissetulekud olid väga väikesed – paarsada dollarit kuus. Sellegi poolest huvi ja motivatsioon oli laes. Toimus pidev enesearendamine, õppimine ja katsetamine. Arvuti taga sai veedetud iga päev 6 – 9 tundi.

Ülikoolis läksid sissetulekud juba päris suureks ja see sundis mind selle pooleli jätma ning keskenduma täielikult oma internetiärile. See otsus ei tulnud kergelt, kuid hetkel olen rahul.

Kuidas sinu elu praegu välja näeb? Oled sa rahul? Reisid sa palju? Mis on lahedaim koht, kus sa töötanud oled?

Elu on hetkel suhteliselt rahulik. Paiknen Tallinnas, kuid üritan ka reisimas käia. Siiamaani olen käinud välismaal puhkamas 3-4x aastas, rohkemaks pole lihtsalt aega. Iga päev on vaja kellegagi meilitsi suhelda ja liiga suurt pausi sisse jätta ei saa. Samas kui puhkama lähen, siis tahan ennast arvutist võimalikult palju välja lülitada.

Mingi hetk on plaanis proovida elamist ka mõnes teises riigis, kus elu on väga odav (näiteks Tai).

Tänasel päeval töötan ühes Tallinna kontoris, kus on peale minu veel 2 töötajat. Lisaks ostan teenust sisse (igakuiselt) veel 10-15 inimeselt üle maailma.

Miks see on hea valik inimesele, kes tahab luua oma asukohavaba äri?

Sest sul on vaja ainult internetiühendust ja laptopi. Sa ei pea füüsiliselt kellegagi kokku saama, kõik saab teha Skype vahendusel. Tooted ja teenused on samuti 99% ajast virtuaalsed.

Kui palju sellel alal võib teenida? Kuidas sa enda teenistusega rahul oled?

99,9% inimestest, kes alustavad internetiturundusega või internetiäriga ebaõnnestuvad. Samas sellel alal võib VÄGA palju teenida. Suhtlen igakuiselt mõne väga eduka tegelasega Skypes, kelle sissetulekud ulatuvad $500k / kuus. Need on pigem erandid, aga on ka sellised. Enamik inimesi, kes on tänu sellele jätnud pooleli oma töö, teenivad $2k – $10k.

Enda summadest rääkida ei taha, kuid võin niipalju öelda, et need ületavad mitmekümnekordselt Eesti keskmise kuupalga. See sundis mind tegema OÜ ja tekitas palju lisakohustusi.

Töökoormus ja töötajate leidmine?

Alguses alustades olin nö. “one man army”. Tegin kõike – veebiehitust, conversion optimization’it, genereerisin veebiliiklust jne. Alguses tulekski oma kulud võimalikult nullilähedale hoida ja baasteadmised endale selgeks teha – see on ülimalt tähtis.

Kui sa ei tea veebiehitusest midagi ja keegi teeb sulle veebilehe X summa eest, siis sa ei saa ka ise kindel olla, kas see ikka on oma raha väärt.

Kui keegi lubab su veebilehe X summa eest Google’s esimeseks tõsta ja kui sul pole baasteadmisi, siis sa ei tea, kas ta kasutab selleks legitiimseid meetodeid või mitte.

Ma olen kulutanud tuhandeid dollareid inimeste palkamise peale, mille olen lõppkokkuvõttes pidanud maha kandma. Outsource’da selliseid freelancereid, kes on tõesti HEAD ja oskavad oma tööd hästi on VÄGA raske. Nad on enamasti liiga hõivatud või küsivad väga suuri summasid. See on juba omaette kunst, mida peaks õppima, kui tahad vaikselt töökoormust oma õlgadelt mujale suunata. Aga mingil hetkel on see lihtsalt vajalik, muidu töötad sa ennast lihtsalt üle.

Ma teenin raha küll “passiivselt”, st magades ja ka siis, kui ma midagi ei tee, kuid ikka tuleb pidevalt kohaneda uutele Google ja Adwords algoritmidele, oma meetodeid ja veebilehti tweakida. Olla ühenduses affiliate manager’idega, jälgida Google analyticsit (veebiliiklust) ja minna uutesse nichedesse.

Kui stabiilne on internetiäri?

Tähtis on siinkohal mainida, et internetiturundus/äri ei ole sugugi stabiilne. Minu ärimudel on üles ehitatud Google’le. Kui Google kaoks homme, siis ka minu sissetulekud kaoksid.

Mõni inimene ehitab oma äri üles Amazonile, mõni Facebookile. Kõik need platvormid ja veebikeskonnad võivad ühel hetkel kaduda. Selles suhtes võib see sind väga närviliseks muuta ja kindlasti ei ole see nii kindel kui töö mõnes riigiasutuses. Enne, kui sa oma töö pooleli jätad, siis peaksid olema kindel ja veendunud, et suudad sellist summat teenida ka aasta või kahe pärast.

Soovitan kõigile, kes on suutnud endale sobiva sissetuleku genereerida, õppida ära mõned uued meetodid või keskenduda pigem brändi/toote loomisele.

Kuidas saavutada edu?

Kõik informatsioon on internetis olemas. Sul tuleb see lihtsalt üles leida ja tööle rakendada. Ma pole elujooksul mitte ühtegi internetiturundusega seotud raamatut/kursust/toodet ostnud. Ava Google ja hakka oma küsimustele ise vastuseid otsima.

Sa peaksid olema laser-focused: Üks meetod, üks strateegia, üks veebileht, üks toode jne. Internetis on võimalik teenida raha tuhandet erinevat moodust kasutades, kuid sa peaksid keskenduma esialgu vaid ühele.

0 – $1k on väga kerge minna. Kui suudad ennast tööle motiveerida ja tunde arvuti taga istuda, siis usun, et see on kõigil võimalik umbes aasta ajaga, mõnel võib-olla 6 kuuga. Kui oled leidnud süsteemi/meetodi, mis töötab ja raha sisse toob tuleb ainult “scaleda”, st investeeri enamik oma tulust kohe edasi.

Tähtis on seada järkjärgult endale uued eesmärgid: näiteks Y kuu pärast teenin ma X summa.

Samuti on tähtis ennast välja lülitada igasugusest sotsiaalmeediast ja muudest segavatest faktoritest. Hea on, kui elad üksi ja sul pole mingeid muid kohustusi, tegevusi. Ideaalne oleks, kui suudaksid ennast lukustada kuskile keldrisse mõneks kuuks :-D. Kui sul on juba päevatöö olemas, siis tuleks internetiäriga hakata peale tööd tegelema – iga päev 2-4 tundi. Samas, kui sul on pere kodus olemas, siis on see ilmselt väga keeruline.

Üks hea nipp, mida ma olen kasutanud, on konkurentide jälgimine. Alati ei pea leiutama välja midagi uut, piisab sellest, kui sa lahendad mõne probleemi ja suudad olla edukam kui su konkurendid.

Kuidas sa ise alustasid, kust õppisid? Millised on vajalikud oskused sel alal tegutsemiseks? Soovita mõnda kursust/foorumit/raamatut/…?

Nagu varem mainitud, siis kogu informatsiooni ammutasin ma foorumitest, blogidest ja Google’st. Soovitan hakata inimestel jälgima Twitteris nö. eksperte, kes on been there done that. Need inimesed jagavad väga häid artikleid, õpetusi, case-studysid jne.

Abistavad lehed/õpetused:

SEO: backlinko.com, moz.com, searchengineland.com, inbound.org, seroundtable.com, clambr.com

PPC: ppchero.com, affilorama.com/pay-per-click/

Affiliate marketing: smartpassiveincome.com, warriorforum.com, sugarrae.com/affiliate-marketing

Conversion optimization: conversionxl.com, ubounce.com/blog

Millist nõu sa annaksid veel inimesele, kes tahaks selles valdkonnas tegevust alustada?

Tuleb endasse uskuda ja peab olema piisavalt püsivust. Soovitaksin esialgu 2-3 kuud harida ja siis ennast tööle rakendada. Pole mõtet liiga suuri ootusi endale seada, esimene eesmärk peaks olema $1. Sealt on juba palju kergem edasi minna.