Suvine intervjuude seeria – vestleme Eesti edukate asukohavaba äri omanikega.

Tänaseks vestluspartneriks on elukutseline pokkerimängija.

Milles sinu äri täpsemalt seisneb?

Olen elukutseline pokkerimängija, mängin pokkeriturniire nii internetis kui laivis ehk siis kasiinodes. Pokkeriga teenimine seisneb väga mitmetes asjades, milles tuleb piisavalt suurest osast konkurentsist üle olla. Neid on palju, aga mõned neist: mängu matemaatiline osa; tehnilised aspektid. kuidas konkreetseid käsi konkreetsetes olukordades mängida; rahade haldamine (nagu investeerimisel portfelliteooria, mune ei saa ühte korvi panna); panustamismustritest seaduspärasuste leidmine ja optimaalsete vastukäikude tegemine; spordipsühholoogia. Paljudes asjades tuleb tugev olla. Nüüd teen juba üleminekut aktiivselt mängijakarjäärilt Turnapro nimelise pokkerivõistkonna loomise poole, proovin saavutada midagi sarnast nagu meeskonnamängudes on – kossus, jalkas. Püüan oma järelkasvu- ja profitiimiga, traditsioonide ja väärtustega võistkonda üles ehitada.

Räägi natuke endast. Kui kaua sa oled sel alal tegutsenud? Millega sa varem tegelesid?

Alustasin pokkeriga ca 2008 lõpp 2009 algus, kui olin just investeerimisega hävinud, ei osanud vähese kogemuse pealt ette näha nii suurt langust tol ajal ja tuli uusi variante uurida. Enne olin filosoofiat õppinud, aga see ei olnud minu ala ja ei hakanud lõpetamagi, pigem sobib mulle midagi matemaatilist. Pokkeriga algus polnud lihtne, eks ise ka kõige usinam õppija alguses polnud, krahhist üle saamine polnud lihtne. Aja jooksul aga sain ilusti käima enda mängu ja nüüdseks olen üks edukamaid kohalikke pokkerimängijaid.

Kuidas sinu elu praegu välja näeb? Oled sa rahul? Reisid sa palju? Mis on lahedaim koht, kus sa töötanud oled?

Investeerimise ajajärgul sai pool aastat Londonis elatud ja püütud oma vara kasvatada, mis küll 2008 aastal kukkus välja küll kahandamisena 😀 Nali naljaks, ikka olen reisinud ja reisidel tööd teinud. Kusjuures sellega on ka naljakas lugu, rahvusvaheline pokkerikarjäär sai alguse sellest, kui pohmas peaga sain online satelliitturniirilt peale Uus-Meremaal Queenstownis toimunud pokkeriturniirile. Lennureis sinna maksis ca sama palju kui turnapilet ise, olin kahevahel kas minna, aga otsustasin ikka kogemuse mõttes tripi ette võtta, jõudsin rahadesse ja pole pärast tagasi vaadanud. Väljaspool Euroopat olen käinud ainult Bahamal, seal läks väga hästi, Euroopas Praha, Barcelona, Monaco, London, Malta, Viin. EPT nimelisel turniirisarjal käin osalemas. Viimasel ajal olen neil reisidel ka muudes rollides – nagu mänedžer, orgunnin oma kuttidele majutust, pileteid, teen ülekannet, vahest teeme pidusid, mida vaja on saab tehtud. Olen rahul, vahepeal on tööd palju, aga mulle meeldib.

Räägi natuke Turnapro võistkonnast.

Peale Bahama hitti 2014. jaanuaris sai suur osa mu finantsilistest eesmärkidest kohe täidetud, otsisin teisi väljakutseid. Tulin mõttele, et võiks proovida teistele pokkerit õpetada, saigi esimesed õpilased vastu võetud ja see ettevõtmine on järjest kasvanud ja arenenud. Konkurents on tihedam ja õppida on vaja, seda organiseerin kuttidele, ise väga ei õpetagi enam. Meie tiim on ikkagi enamat: käime koos võistlustel, Eestis oleme ringi rännanud ja paar edasijõudnud õpilast on meiega juba välismaal ka käinud. Pokker on muidu selline üksik natuke üksluine töö, istud kodus oma arvuti taga ja reaalset suhtlust väga polegi, ma proovin just seda probleemi lahendada. Meil on selline edasiviiv punt tekkinud, areneme koos edasi, teeme pulli koos, skype gruppides melu, korra kuus käime laivturniiril, augustis Barcelonasse, septembris äkki Dublinisse või novembris Horvaatiasse, kes teab.

Miks see on hea valik inimesele, kes tahab luua oma asukohavaba äri?

Ma ei tea kui hea see on, kindlasti enam mitte nii lihtne kui omal ajal. Ülestöötamine on raskem, tuleb mõne sarnase pundiga liituda nagu minagi orgunnin. Tööd tuleb omajagu teha, aga samas teenistuse mõttes võib see ka väga tasuv olla. Meil paar õpilast on see aasta juba €15k kanti teeninud, mõned meie konsultantidest tipptegijad aga ligi €100k juba. Teisest küljest asja saab ca kolmandikust, keda vastu võtame. On vaja teatud sisemist sundi ja tahet areneda ja tööd sisse panna, osadel tuleb see kergemalt kui teistel ja võtab aega tööeetika paika saamine. Muidu aga on äge, reisime pundiga võistlustel, Maltal olime kevadel oma villas EPT’l, work hard – play hard! Pokkerit saab mängida igal pool, kus internet vähegi kannatab. Mõni teenib Kambodžas paari päevaga piisavalt, et ülejäänud kuu pidu panna, Eesti pokkerimängijaid on Tais mitmeid.

Kas pokker on sport või hasartmäng?

Pokkeril on päris palju spordile omaseid jooni ja osades riikides ongi see mäng spordina klassifitseeritud, ometi põhineb see suuresti ka õnnel ja seetõttu on loetakse enamasti hasartmänguks ja mängitakse seda suuresti kasiinodes. Pikemas perspektiivis loevad puhtalt oskused, aga mida lühem perspektiiv, seda suurem õnne osakaal. Jalgpallis võidab ka vahest Tammeka Levadiat, aga hooaja lõpus on esimesel olematu võimalus Levadiat edestada. Pokkeris on täpselt sama, aga miskipärast jalgpalli õnnemänguks ei peeta.

Kui palju sellel alal võib teenida? Kuidas sa enda teenistusega rahul oled?

Võimalik on teenida täpselt nii palju kui ise tööd sisse paned. Tippude teenistus enam päris see pole, edukaim eestlane on ca $500-600 000 aastaga teeninud, maailma tipud highstakes privaatmängudes tõenäoliselt ka kümneid miljoneid. Viimased 2-3 aastat on mäng on veidi kokku kuivamas, aga võimalusi on igal ajal. Kuna pokkeris teenistus vastab päris otseselt enda panusele veidigi pikemas perspektiivis, siis tuleb rahul olla – kes vähe teenib, see ei tööta piisavalt. Ütleme nii, et ma olen korralikult tunde ja pikki päevi sisse pannud 😀

Kuidas sa ise alustasid, kust õppisid? Millised on vajalikud oskused sel alal tegutsemiseks? Soovita mõnda kursust/foorumit/raamatut/…?

Tol ajal oli mäng lihtsam, kunagi päris buumi algusaastatel piisas ainult teadmisest, et top paar on hea ja võis meeletult printida, lugesin mõned raamatud läbi ja vaikselt tiksusin alguses. Tõsisemaks arenguks tuleks videosaitidelt õppevideoid vaadata, erinevate programmidega pokkeri matemaatikat ja statistikat selgeks teha, vaimse mängu kallal tõsist tööd teha ehk spordipsühholoogia põhimõtteliselt. Kõige tipus aitab aga ainult teiste tippudega arutamine. Osasid oskuseid sai juba varem mainitud, aga üks tähtsamaid on eneseanalüüsi võime ja oskus brutaalselt aus olla enda suhtes – tuleb leida enda lekked üles, need endale teadvustada ja siis välja juurida. Kes sellega hakkama ei saa, ei pea ka mängus vastu. Alustatakse foorumitest, Eestist www.pokkeriprod.com, www.abcpokker.ee ja rahvusvaheline oleks www.twoplustwo.com foorum, sealt üldiselt nüüd liigutakse õppepuntide ehk tallide kaudu edasi, Eestis ABCPokker cashgame’i õppimiseks ja minu Turnapro turniiride puhul, aga liitumiseks peaks põhi juba olemas olema.

Millist nõu sa annaksid veel inimesele, kes tahaks selles valdkonnas tegevust alustada?

Pokker pole siiski igaühele, see on suur töö ja ka kõik õigesti tehes võib halvimal juhul ka mitu kuud miinuses olla, kõikumised on suured. Lihtsalt arvuti taha lohistamise eest palka ei saa, see on puhtalt tulemustasuga tegevus. Ma ei saaks ühtegi sugulast pokkerisse soojale kohale sokutada isegi kui tahaks 😀 Ise tuleb välja teenida kõik! Kui oled nõus ise vastutust võtma, kõva tööd sisse panema, töötama siis, kui teised puhkavad (üldjuhul une või tööajal palju ei mängita), mitmetuhandesi kõikumisi ei karda ja suudad enda vigu endale tunnistada, siis võib veel asja saada.