Alates veebruarist muutuvad omakapitali nõuded osaühingutele.
Osaühingu võib asutada kasvõi ühesendise osakapitaliga, osakapital tuleb asutamisel kohe sisse maksta ja sissemakse tõendamine muutub lihtsamaks.
Miinumumkapitali nõude kaotamine
Kaob miinimumkapitali nõue, ettevõtte saab asutada kasvõi ühesendise osakapitaliga. Päris nulliga siiski ei saa, üks osa peab olemas olema ja ühe osa miinimumväärtus on üks sent. Üks euro on ehk küll mõistlikum valik kui tegelikult osakapitali vaja ei ole.
Suurel osal asutatavatest ettevõtetest on siiski tegevuse alustamiseks mingit algkapitali vaja, mis jääb pikemaks ajaks ettevõtte kasutada ja see oleks mõistlik osakapitalina vormistada. Jätab ka veidi soliidsema mulje.
Võlausaldajate kaitseks jäeti sisse klausel, et ajutisel pankrotihalduril õigus nõuda osaühingu osanikelt tasu ja kulutuste hüvitamist kuni 2500 euro ulatuses, kui osaühingu osakapital on alla 2500 euro.
Aga senised osaühingud?
Kui varasemalt asutatud ettevõttel on osakapital sisse maksmata, siis on järgmised valikud:
1) jätkata nii nagu senini ja vajaduse tekkimisel teha osakapitali sissemakse,
2) teha osakapitali sissemakse teenitud kasumi arvelt (ja maksta tulumaks)
3) vähendada osakapital ühe sendini (või soovitud suuruseni), makse ära teha ja niimoodi jääbki,
4) vähendada osakapital ühe euroni ja seejärel suurendada osakapitali fondiemissiooni arvelt (ei pea tulumaksu maksma)
“Vana“ osakapitali sissemakse teenitud kasumi arvelt
Enne nende muudatuste jõustumist sissemakseid tegemata asutatud osaühingutes tekib võimalus tasaarvestada osaühingu sissemakse saamise nõue osaniku vastu osaniku nõudega osaühingu vastu, kui osaühing on teeninud kasumit ja osanikud on otsustanud dividende maksta. Kuigi neid dividende ei maksta välja, toimub tasaarvestuse korral dividendimaksete maksustamine selliselt, nagu dividendid oleksid välja makstud. Seega tekib tulumaksu maksmise kohustus.
„Uue“ osakapitali sissemakse teenitud kasumi arvelt
Kui osaühing asutatakse näiteks ühe euro suuruse osakapitaliga, siis saab edaspidi kapitali suurendada tavalises korras. Näiteks kui soovitakse kapitaliseerida teenitud kasumit, on võimalik osakapitali suurendada fondiemissiooniga, millega ei kaasne maksukohustust.
Asutamisel peab otsustatud osakapitali kohe sisse maksma
Muudatusega kaob võimalus tasuda sissemaksed pärast osaühingu äriregistrisse kandmist, kuna miinimumkapitali nõuet enam ei ole.
Sissemakse tõendamine muutub lihtsamaks
Osakapitali suurendamisel uute sissemaksetega tuleb esitada äriregistrile krediidiasutuse või makseasutuse teatis osakapitali sissemaksemise kohta üksnes juhul, kui sissemakse väärtus on üle 50 000 euro. Muidu piisab osaniku kinnitusest.
Omakapitali minimaalne suurus
Kehtiva õiguse järgi peavad kõik osaühingud täitma seoses netovaraga samaaegselt kaht nõuet:
1) netovara peab olema vähemalt pool konkreetse osaühingu osakapitalist ja
2) netovara peab olema vähemalt 2500 eurot (ehk kehtiv miinimum).
Muudatusega jäetakse teine tingimus välja, jääb vaid esimene tingimus, et netovara peab olema vähemalt pool osakapitalist.
Kui omakapitaliga seonduvad teemad on sulle olulised, siis osta Pilvekooli e-poest populaarne e-raamat Omakapital ja dividendid https://pilvekool.ee/pood/omakapital/ 😊
| muudetud
|
Tere! Kas on tõesti lubatud vähendada osakapitali enne, ja makse uus väike osakapitali sissmakse pärast ära, nagu number kolmas on kirjas? Või kas peab hoopis kõigepealt ära maksma 2500 € sisse ja alles siis saab vähendada osakapitali summa?
“Kuni sissemaksete täieliku tasumiseni kõigi osanike poolt ei või osaühing suurendada ega vähendada osakapitali, samuti ei või osaühing teha osanikele ühtegi väljamakset. ”
Infot tuleb siit: https://www.just.ee/osauhing#ou-asutamine-sissema
Mul on küsimus teie kolmas valiku kohta: (“3) vähendada osakapital ühe sendini (või soovitud suuruseni), makse ära teha ja niimoodi jääbki”)
Kas olete kindel, et saab kõigepealt vähendada ja pärast maksma ainult üks senti? Või kas peab enne ikka maksma 2500 € ning ainult siis saab vähendada osakapital ühe sendini?
Küsin sest leidsin selline infot:
“Kuni sissemaksete täieliku tasumiseni kõigi osanike poolt ei või osaühing suurendada ega vähendada osakapitali, samuti ei või osaühing teha osanikele ühtegi väljamakset. ”
Info tuleb siit: https://www.just.ee/osauhing#ou-asutamine-sissema
Ette tänades!
Testimisel, uuel nädalal selgub, kas üks kandeavaldus rahuldati 🙂
Oh! Fantastika! Aitäh teile, jään huviga ootama 🙂
Kas õnnestus see variant?
Kuidas test läks? Kas kandeavaldus oli rahuldatud?
Tere! Kas nüüdseks on teada , kas kandeavaldus rahuldati?
Tere
Minul on sarnane küsimus. Kas uue jõustunud seaduse alusel saab teha sissemakse osakapitali näiteks 1 euro ning seejärel võib omanikele maksta dividende?
Endal sama küsimus. Kui on euroga asutatud ja suuremat nõuet enam pole kas siis võib dividende maksta või mitte.
Tere. Kas keegi oskab täpsemalt (samm sammult) juhendada või juhatada juhendini, et kuidas ja millises järjekorras teostada seda punkti 3) vähendada osakapital ühe sendini (või soovitud suuruseni), makse ära teha ja niimoodi jääbki,