Mis siis ettevõttest saab, kui ma enam ei taha ettevõtlusega tegeleda? Täiesti mõistlik küsimus enne ettevõtlusega alustamist. Ettevõtte tegevuse lõpetamisel on  erinevad võimalikud variandid.

Ettevõtte lõplik tegevuse lõpetamine

Võimalus on ettevõte vabatahtlikult likvideerida. Selleks tuleb esitada Äriregistrile lõpetamisotsus, avaldada ametlikes teadaannetes teade ettevõtte lõpetamise kohta ning raamatupidamises otsad kokku tõmmata. Vaata täpsemalt protsessi kirjeldus näiteks sellest artiklist.

Kõik kohustused tuleb ära maksta ning järelejäänud raha jääb omanikele. Tulumaks tuleb lõppjaotiselt ära maksta nagu dividendidelt, v.a sellelt rahalt, mille omanikud kunagi ise omakapitali sisse maksid, selle saab maksuvabalt tagasi võtta. Raamatupidajaga saab teha kokkuleppe, et maksad ette kokkulepitud lisatasu ja selle eest teeb ta kõik vajalikud likvideerimisaruanded ära, siis jääb ka see veel firma kuludesse.

Kui varadest kohustuste katmiseks ei piisa, siis tuleb ette võtta pankrotimenetlus ja see on veidi tõsisem protsess.

Kui natuke jääb rahast puudu, on võimalus õigeaegselt ka võlausaldajatega läbi rääkida ja selgitada, et 80% kohe on parem variant kui jääda lootma pankrotihaldurile. Eeldab häid suhteid ja avatud suhtlemist.

Kui ei taha ettevõtet päris likvideerida

Ettevõtte „riiulile panek“

Kui lihtsalt hetkel ei ole aega ega tahtmist ettevõtlusega tegeleda ning ettevõttel olulisi varasid, kohustusi ega kehtivaid lepinguid ei ole, siis võib jätta ka ootele, „riiulile seisma“, nagu öeldakse. Sel on mõtet eeskätt siis, kui pole mingil perioodil lihtsalt aega, nt kooli lõpetamine või lapse sünd, aga tulevikus on siiski kindel plaan tegevusega jätkata.

Võta end kindlasti maha käibemaksukohustuslaste registrist, siis ei pea ka igakuiseid tühje maksudeklaratsioone esitama. Aastaaruande peab esitama, aga tühja aruande esitamine pole mingi kunst, sellega saab igaüks ise ka hakkama. Seega tühja firma hoidmisega praktiliselt kulusid ei kaasne. Kui veebiaadressi tahad hoida, siis domeeni aastatasuga pead arvestama, veebimajutuslepingu saad katkestada. Need on kaks eraldi teenust.

Ettevõtte müük

Võimalus on alati ka ettevõte müüki panna. Googelda „ettevõtte müük“ ja leiad mitmeid portaale, mis sellise vahendustegevusega tegelevad.

Tegutseva väikefirma hind võib olla mõne aasta ärikasumi suurus, sõltuvalt tegevusalast. Kui tõsine ostuhuviline olemas, siis saab tellida vajadusel eraldi auditi ja ettevõtte väärtuse hindamise, et mõlemad osapooled end turvaliselt tunneksid. Antud juhul tavaliselt on eelduseks see, et ettevõte tegutseb edasi edukalt ka ilma sinuta, nt e-pood või kohvik. Samas on väärtus olemas ka erinevatel kehtivatel lepingutel, nt soodne rendileping või head kliendilepingud.

Osta tahetakse ka mittetegutsevaid firmasid, eriti käibemaksukohustuslasi. Võib küll kahtlustada, et käibemaksupettuste tarbeks, aga kui omandiõigus on üle läinud ning sina juhatuse liikme kohustustest vaba, pole see enam sinu probleem. Ilmselgetele pättidele ise ei müüks, mine tea mis jamasid veel korraldavad.

Ettevõtte müügi korral jälgi igal juhul, et kõik paberid on notaris korrektselt vormistatud vastavalt kokkulepetele ning Äriregistris on sinu juhatuse liikme õigused õigeaegselt lõpetatud.

| muudetud 2.04 2021 |