Kui ettevõttes on töölepinguga töötav töötaja, siis kaasnevad temaga ka töötasu maksud, mis tuleb maksta riigile – sotsiaalmaks, füüsilise isiku tulumaks, lisaks töötuskindlustusmakse ja pensionikindlustusmakse. Kui ettevõtja tahab aga iseendale tasu maksta, siis juhatuse liikme tasult töötuskindlustusmakset tasuma ei pea.
Töötasu maksud
Vaatame töötasu makse lähemalt.
Töötaja Kati töötasu töölepingu järgi on 1000 eurot. Töölepingusse märgitakse tavaliselt brutosumma, mis tähendab, et ettevõtjal tuleb juurde maksta sotsiaalmaksud, aga töötaja saab kätte tulumaksu (ja töötus- ja pensionikindlustusmakse) võrra väiksema summa (netosumma). Kõik maksud arvestatakse sendi täpsusega.
Brutosummale juurde arvestatavad maksud
1) Sotsiaalmaks
33% = 330 eurot,
2) tööandja töötuskindlustusmaks
0,8% = 8 eurot
Brutosummalt kinni peetavad maksud
1) pensionikindlustusmaks
2% brutosummast = 20 eurot
See maks võib olla olemata, kui Kati on sündinud varem kui 1983.a. ja ei ole pensionikindlustussüsteemiga ühinenud, noortele on see kohustuslik. Ühinemist saab kontrollida inimese isikukoodi alusel.
2) töötaja töötuskindlustusmaks
1,6% brutosummast = 16 eurot
3) tulumaks
20% (peale lubatud mahaarvamisi)
Tulumaksu arvestamise valemiks on:
(brutosumma – pensionikindlustusmakse – töötaja töötuskindlustusmakse – tulumaksuvaba miinimum) * 20%
Tulumaksuvabaks miinimumiks on praegu 500 eurot kuus, seega antud juhul saame tulumaksu summaks (1000 – 20 – 16 -500 )*20% = 92,80 eurot.
Alates 1. jaanuarist 2018 rakendub kõikidele tuludele üldine maksuvaba tulu määr kuni 6000 eurot aastas ehk kuni 500 eurot kuus ja seoses sellega kaob ära täiendav maksuvaba tulu pensionidele ja tööõnnetushüvitistele. Täpsem info Maksu- ja Tolliameti lehel.
Välja makstav netosumma
Netosumma, ehk see mille võib töötajale välja maksta on seega 1000-20-16-92,80 = 871,20 eurot.
Riigile tuleb väljamaksele järgneva kuu 10. kuupäevaks maksta:
– sotsiaalmaks 330 eurot
– töötuskindlustusmaks 10+16 = 24 eurot
– kinnipeetud pensionikindlustusmaks 20 eurot
– tulumaks 92,80 eurot
Kokku maksuametile: 466,80 eurot.
Kulu tööandjale kokku: 1338 eurot, ehk siis kogukulust saab antud juhul maksta 60,3% töötajale ja 39,7% riigile.
Maksude maksmine
Maksuametile makstakse kogu maksusumma korraga, kontonumbrid on kõigile ühised ja need leiab siit, aga igal ettevõttel on oma isiklik viitenumber.
Makse saab maksta ka e-maksuametist pangalingi kaudu.
Excelis arvestamise asemel saab kasutada ka veebikalkulaatorit.
Järgneva kuu 10. kuupäevaks tuleb esitada makstud töötasu ja maksude kohta TSD (tulumaksu ja sotsiaalmaksu deklaratsioon). TSD täitmise kohta on maksuameti kodulehel põhjalik juhend.
Juhatuse liikme tasu maksud
Kui ettevõtja tahab ise endale töötasu maksta, kasvõi selleks, et saada ravikindlustus ja minimaalne pensionistaažiaasta, siis juhatuse liikme tasult ei pea maksma töötuskindlustusmakset, ei kinnipeetavat ega tööandja makset.
Juhatuse liikmega võib juhatuse liikme tasu maksmiseks sõlmida suulise või kirjaliku lepingu (iseendaga enamasti kirjalikku lepingut praktikas ei sõlmita). Töötaja registris märgitakse juhatuse liige VÕS lepinguga.
Sarnaselt töötasule tuleb ka juhatuse liikme tasult kinni pidada kogumispensionimakse (kui isik on kogumispensioniga liitunud) ja tulumaks ning maksta sots.maks 33% brutotasult. Juhatuse liikme tasu maksud deklareeritakse sarnaselt töötasuga TSD kaudu. Kui ravikindlustus ei ole oluline, siis ei pea juhatuse liikme tasu puhul sotsiaalmaksu miinimummääraga arvestama.
Erandid ja piirangud
Pensionieas töötaja töötasult töötuskindlustusmakset kinni ei peeta, kuid tööandja töötuskindlustusmakse tuleb endiselt tasuda.
Täiskohaga (40h/nädalas) töötajale peab maksma töötasu vähemalt miinimumpalga ulatuses (alates 2019. a: 584 eurot).
Kui töötaja koormus on väike ja ta mujal ei tööta, siis lisandub palgamaksudele ravikindlustuse tagamiseks sotsiaalmaks ikkagi, 2018. a: 155,10 eurot, muud maksud makstakse vastavalt tegelikule töötasule. See nõue ei kehti juhatuse liikmele, pensionärile, alaealisele, õpilasele, endisele töötule, osalise tööajaga töötavale alla kolmeaastase lapse emale ja kolme või enama alaealise lapse mittetöötavale vanemale; tööleasumise ja töölt lahkumise kuul arvestatakse minimaalne sotsiaalmaks proportsionaalselt töötatud ajaga.
| muudetud
|
Tere!
Kui alustava ettevõtja (ühemehefirma) sissetulek on 200 eurot kuus, siis tuleb teha endale tööleping ja maksta kõik maksud, kuid sotsiaalmaksu saab maksta väiksema summa (95,70.-)? Ehk siis 143,27 kätte.
Tere Lili
Kui ravikindlustust vaja ei ole, siis võib maksta juhatuse liikme tasult sotsiaalmaksu tegelikult makstud summalt, ei pea miinimummäära arvestama.
Palun täpsustage juhatuse liikme tasu maksmist. Kas selleks tuleb sõlmida leping? Mis makse tuleb maksta, kui tervisekindlustust pole vaja? Mis vorm esitada Maksuametile? Kas juhatuse liige peab olema Maksuametis töötajana arvel?
Tere! Juhatuse liikmega võib sõlmida suulise või kirjaliku lepingu (iseendaga enamasti kirjalikku lepingut praktikas ei kiputa tegema). Töötaja registris märgitakse VÕS lepinguga. Sarnaselt töötasule tuleb ka juhatuse liikme tasult kinni pidada kogumispensionimakse kui isik liitunud ja tulumaks ja maksta sots.maks 33% brutotasult. Maksud tuleb deklareerida TSD kaudu.Kui ravikindlustus ei ole oluline, siis ei ole oluline, et kaetud oleks sotsiaalmaksu miinimummäär.
Tere.
Maksuametile ülekande selgitusse toon kõik summad eraldi välja?
Ette tänades
Ei ole vaja, ühe summana makstakse ja selgitus võib olla näiteks: maksud.
Aga kindlasti-kindlasti peab olema oma viitenumber maksel, muidu kaob üldisesse katlasse ja sinu võlg jääb üles ..
Kui töötajale, kes on õpilane, ühel kuul ei maksta välja palka, siis kas sellel kuul peab tööandja töötaja eest tasuma sotsmaksu ning kui palju?
“sündinud hiljem kui 1983. a.” – peaks olema “sündinud VAREM kui 1983. a.”
Tere
“See nõue ei kehti juhatuse liikmele, pensionärile, alaealisele, õpilasele, endisele töötule, osalise tööajaga ”
Mis nõue siis? Kas maksud pole sama täisealisega?
Tere, Raul! Selle lausega on mõeldud, et loetelus nimetatud isikutele ei ole miinimum sotsiaalmaksu kohustust (155,10eurot kuus), et saada ravikindlustust, vaid tasutakse protsentuaalselt vastavalt tasu suurusega.
Mul on küsimus töötaja palgaarvestuse kohta, kui lepinguline suhe on töövõtuleping ja töötaja töötab põhikohaga teise tööandja juures, kuhu on ka esitatud tulumaksuarvestuse avaldus.
Millised maksud ja millises ulatuses on sellisel juhul vajalik maksta?
Tere, Mihkel! Maksud jäävad liigilt samaks, aga maksadki sellelt summalt, mis lepingu järgi kokku lepitud. Töötaja ei saa aga kasutada Sinu juures tulumaksuvabastust, seega tulumaksu tuleb arvestada kogu summa pealt.
Tere
mida tähendab, et endisele töötule ei kehti min sots maksu tasumise kohustus? Kaua peab inimene olema enne töötu ja kaua ei pea tööandja maksma min sots maksu, et töötajal haigekassa kehtiks?
Tere!
Palun abi, kas olen õigel teel
Välismaalane, kes on Eesti resident (elab Eestis juba üle paari aasta), on otsustanud, et lisaks palgatööle soovib alustada ka ettevõtlusega ning edaspidi hakkab ettevõttest saama juhatuse liikme tasu. Kas siis tema tasu deklareeritakse TSD-l ikka 21 koodi all?
Tere, Reili! Jah, kui see välismaalane on saanud residendi staatuse (on esitanud vormi R Maksu- ja Tolliametile), siis juhatuse liikme tasu deklareeritakse TSD lisal 1 väljamakse liigi koodiga 21. Töötamise registrisse tuleb siis teha ka kanne töötamise liigiga “Juhtimis või kontrollorgani liige”.
Kas töötava pensionäri puhul jätkub töötasust pensionisammastesse maksmine? Milliseid makse ja millises ulatuses arvutatakse maha töötava pensionäri brutopalgast? Ma ei ole sellele kuskilt konkreetset vastust leidnud! See, mis puudutab tulumaksu vabastuse määrasid, on selge.
Tere, Robert! Töötava pensionäri töötasult peetakse kinni sotsiaalmaks 33%, tulumaks 20%.
Töötuskindlustuse seaduse (TKindlS) § 42 lg 1 p 1 kohaselt ei tule töötuskindlustusmakset (1,6% määraga) isikule tehtud väljamaksetelt kinni pidada juhul, kui isik on:
* riikliku pensionikindlustuse seaduse §-s 7 sätestatud vanaduspensioniikka jõudnud isik;
* isik, kellele on määratud riikliku pensionikindlustuse seaduse §-s 9 sätestatud ennetähtaegne vanaduspension.
Eelnimetatud isikud on vabastatud töötuskindlustusmakse (1,6%) maksmisest kinnipidamise teel, sest töö kaotuse korral ei võimalda seadus neil end töötuna arvele võtta ja seetõttu taotleda töötuskindlustushüvitist.
Töötuskindlustusmakse kinnipidamise kohustus lõpeb töötaja vanaduspensioniikka jõudmise või ennetähtaegse vanaduspensioni määramise kuu viimasel kuupäeval.
Kogumispensioni makse määr on 2%. Tehtud väljamaksetelt peetakse kogumispensioni maksed peetakse kinni kõikidel kogumispensioniga liitunud isikutel.
Kui seni enda loodud ettevõttes töötanud inimene läheb “päris” tööle ja oma ettevõte jääb soiku – midagi toimub, aga palgaks ei piisa. Kas TSD nulldeklaratsioone tuleb ikka esitada? Millist töölepinguvormi oleks mõistlik kasutada?
Tuleb uurida, mis töötamise registris kirjas. Kui tööleping – tuleks ära lõpetada. Kui juhatuse leping – see võib rippuda üleval ka tasu maksmata, ja see tihti ka kõige mõistlikum variant.
Nulldeklaratsioone ei pea esitama.
Tere! Küsimus samuti juhatuseliikme tasu kohta. Kui ettevõttes on kaks juhatuse liiget ning ettevõte teenib teenuse osutamisest tulu, siis kas on vajalik töötaja olemasolu või piisab juhatuse liikmete tasust ? Samuti kuidas juhatuseliikme tasu sellisel juhul oleks mõistlik arvutada nii, et maksud oleksid optimeeritud ja EMTA ka rahul ?
Tere, Olev! Juhatuse liikme tasu on aktiivse töö tasu ehk samaväärne töötasuga. Juhatuse liikme tasult makstakse sarnaselt töötasule kõik maksud, v.a töötuskindlustus. Kui on soov omada Haigekassat, siis tuleks juhatuseliikme tasu maksta 2021. aastal vähemalt 584 eurot, s.t sotsiaalmaksu minimaalne kohustus on 192,72 eurot kuus.
Tere. Kas OÜ saab ka olla hooajaliselt tegutsev nagu FIE ?
Tere, Külli! Hooajaliselt võib OÜ ka tegutseda (mõni kuu siis tegevust lihtsalt ei ole). Olenevalt kas tegemist on mitte käibemaksukohustuslasega või käibemaksukohustuslasega, siis detklaratsioonid ja majandusaasta aruanded tuleb ikka tavapäraselt esitada.