Müügiarve saab väljastada ainult ettevõte (juriidiline isik või FIE), lihtsalt eraisik arvet väljastada ei saa. Kui eraisikul on vaja ettevõttele midagi müüa, siis vormistatakse see tehing lepinguna.
Müügiarve
Müügiarvet on alati vaja kahes identses eksemplaris, üks ostjale ja üks endale. Kui arve liigub ainult elektroonselt, siis saadad arve meiliga välja ja endale salvestad näiteks Dropboxi kataloogi. Jälgi hoolega, et alati endale koopia jääb ja seda hiljem ei muuda. E-arvete kohta saad lähemalt lugeda siit artiklist.
Kui sul on vanamoodsam raamatupidaja, siis trükid arve välja ja paned kausta koos ostuarvetega.
Kohustuslikud andmed müügiarvel
Raamatupidamise seaduse §7 nõuab, et igal juhul peavad arvel olema järgmised andmed:
- Dokumendi nimetus ja number (näiteks – Arve nr.27);
- Koostamise kuupäev;
- Tehingu sisu (näiteks – juriidiline nõustamine või muruniitmine); samuti periood, millal teenus osutati või kaup müüdi, arve võib teha ka hiljem;
- Tehingu arvnäitajad: kogus, hind, summa (näiteks 7 tundi / 10 eur/h / 70 eur);
- Müüja nimi;
- Müüja aadress;
kui ostjaks on juriidiline isik, siis veel:
- Ostja nimi
- Ostja aadress
kui sa oled käibemaksukohustuslane, siis nõuab käibemaksuseadus § 37 veel lisaks:
- Müüja käibemaksukohustuslase number;
- Summa ilma käibemaksuta (käibemaksumäärade lõikes);
- Käibemaks (käibemaksumäärade lõikes);
- Tasumisele kuuluv summa kokku;
- Lisaks veel hulk erijuhtumeid, kui peab arvele lisama täiendavaid andmeid;
Tänapäeval liiguvad arved peamiselt ühelt raamatupidajalt teisele, seega disainimise peale pole mõtet erilist aega ega raha kulutada. Korrektne ja viisakas välimus, sellest piisab.
Vaata siit ühe käibemaksuta arve näidist (näidis on wordis, sikuta soovi korral alla ja kasuta).
Täiendavad andmed müügiarvel
Maksetähtaeg
Kui arve makstakse ülekandega, siis tuleks lisada arvele ka maksetähtaeg.
Eestis tavaliselt märgitakse maksetähtaeg kuupäevana. Ei maksa aga väga kindel olla, et arve ka sellel kuupäeval reaalselt laekub. Väikefirmadel on tihti rahadega kitsas ja suurfirmades on arve kinnitamise protsess tihti päris pikk, 7-10 päeva.
Kontaktandmed
Heaks tavaks on arve jalusesse lisada lisaks oma nimele ja aadressile ka äriregistri number, samuti telefon ja meiliaadress, mille kaudu sinuga vajadusel kontakti saab. Suuremad ettevõtted peavad tarnijate kohta andmebaasi ja seal on alati üheks andmeväljaks ka äriregistri number. Samuti on teinekord kellelgi arvega seotud küsimusi, väga tüütu on internetist hakata kontaktandmeid otsima.
Makseinfo
Arvelt peaks olema võimalik välja lugeda, kas arve on tasutud ettemaksuga, kuulub maksmisele ülekandega tulevikus või makstakse kohapeal sularahas. Ostjal on õigus nõuda sularahas maksmisel sinult allkirja arvele või sularahaorderit, et sa pärast temalt topelt raha ei saaks küsida. Sellist kinnitust tasub nõuda ka endal, kui ise oma ettevõtluses vajalike ostude eest sularahas maksad. Vahel pannakse arvele ka lihtsalt tempel „Makstud sularahas”.
Turvalisus
Oluline on meeles pidada, et kui maksuamet kontrollib sinu klienti, siis on tal õigus nõuda sinult andmete kinnitamist. Seega mitte kunagi ei tohi väljastada sõbrale niisama müügiarvet, kuna tal oli „kulusid vaja” ja endal jätta see tulu arvele võtmata. Muidugi ei tohi kunagi anda kellelegi ka oma rekvisiitidega müügiarveblankette ja öelda, et kirjuta sinna ise, mis sul vaja on.
Kauba või teenuse üleandmine
Võimalusel tasuks uuele kliendile kohe mitte krediiti anda või vähemalt kontrollida tema taustainfot. Internetimüügil on Paypali kasutamine väga mugav, saad kinnituse, et raha on kätte saadud ja sa ei pea vastutama teise poole krediitkaardiinfo eest.
Juhul kui siiski otsustad lubada maksmist hiljem ülekandega ja tegemist on esimese müügiga uuele kliendile, jälgi, et teenuse või toote müügist jääb järele “kirjalikult taasesitatav vorm”, mida saab vajadusel tõendina esitada. Allkiri, meil kättesaamise kohta, miks mitte ka päris “üleandmisakt”. Aferiste liigub paraku piisavalt, kes väikefirmadele tuimalt arved maksmata jätavad.
Müük tarbijale ehk eraisikule
Ka eraisikust ostjal on õigus nõuda sinult müügiarve väljastamist, kui sa nt laadal mütse müüd, nii et selleks sa pead valmis olema. 99,8% juhtudel seda muidugi ei juhtu.
Kui firmale on müügiarve kulu tõendavaks dokumendiks, siis eraisikul on arvet vaja ainult selleks juhuks kui kaubaga probleeme on. Seetõttu on Tarbijakaitseseadusega pandud müüjale kohustus ka eraisikule arve väljastada.
Tarbijakaitseseaduse §4 kohaselt tuleb eraisikule väljastada kauba ostmist tõendav dokument. Kui müügihind on alla 20 euro, siis peab väljastama arve ainult ostja nõudmisel.
Kui laadaostja arvet ei küsi, siis iga väikese sularahamüügi kohta arvet vormistama ei pea. Piisab kasvõi kaustikus arvestuse pidamisest, päeva lõpuks vormistad ühe koonddokumendi, sularahamüük 27.06.13 laadal 150 eurot, müüdud 50 mütsi, hinnaga 3 eurot tk.
Kui keegi müüb kaupu või teenuseid eraisikutele, siis tasuks tarbijakaitseseadus igaks juhuks läbi lugeda, et teada, millised on müüja kohustused ja tarbija õigused.
Müügiarve koostamine
Formaat
Enamasti saadetakse arve ostjale meiliga. Kõige levinum ja mõistlikum formaat on pdf, siis on kindel, et ka ostja näeb sama pilti kui sa ise.
Selleks, et pdf formaati kätte saada, on enamasti kõigis tekstiredaktorites olemas valik prindi pdf-ina või ekspordi pdf-ina.
Kui sinu klientideks on väljaspool Eestit asuvad firmad, võivad nad soovida arvele täiendavaid rekvisiite, et nende maksuamet neid ostuarveid aktsepteeriks. Igal riigil omad kombed, näiteks sain ma üllatusega teada, et USA-s ei märgita müügiarvele oma kontonumbrit, vaid saadetakse see eraldi. Kontonumbrid loetakse neil nimelt konfidentsiaalseks informatsiooniks. Eestlased ei pelga oma isikukoodigi avalikustada, mis siis veel kontonumbrist.
Numbrite määramine
Üheski seaduses ega määruses mingeid konkreetseid nõudeid sellele ei ole, iga ettevõte määrab enda jaoks sobiva loogika. Oluline on see, et iga arve oleks 7 aasta lõikes eristatav ning arve ja raamatupidamiskanne oleks mõlemat pidi seostatavad – arve järgi leiab üles, kuidas see on raamatupidamises kajastatud ning raamatupidamisprogrammi kande järgi on võimalik üles leida arve.
Unikaalse numbri nõue ei ole seaduses otseselt kirjas, see on lihtsalt levinud praktika. Põhimõtteliselt kui arveid nummerdatakse ka 1…X igal aastal, siis arve numbri ja kuupäeva järgi saab arve ikkagi piisavalt identifitseerida.
Kui teenuse- või kaubaarveid väljastatakse otse raamatupidamisprogrammist, siis on lihtne kasutada programmi pakutavaid numbreid. Näiteks 130044 – aastal 2013 väljastatud arve järjekorranumbriga 44. Programmi seadistustes peaks igal pool saama seadistada numbrivahemikud nii nagu vaja.
Kui arveid vormistatakse Wordis või Excelis, siis võib kasutada sama loogikat, aga siis tuleb ise jälgida, et numbrid järjest jookseks, midagi vahele ei jääks ega topeltnumbreid ei oleks. Võimalus on kasutada ka süsteemi, kus arveid nummerdatakse kuude lõikes, nt 130704 – aastal 2013 juulikuus väljastatud arve järjekorranumbriga 4.
Müügiarvel võib kasutada ka kahte erinevat numbriseeriat, üks programmist või Wordist väljastatavatele ülekandega tasutavatele arvetele ja teine „sularaha-arve” nendele tehingutele, mille eest tasutakse sulas, nt laatadel. Selliseid hästi odavaid „sularaha-arvete” blankette peaks ikka veel müüdama kontoritarvete kauplustes. Sellised A5 formaadis pakikesed, servast liimiribaga kinni, mugav on koopiapaber kahe lehe vahele panna ja korraga kaks eksemplari valmis kirjutada. Lihtne on neid muidugi ka arvutis vormistada, välja trükkida ja kaasa võtta.
| muudetud
|
Tere!
Info ilus ja hea, kuid käibemaksukohusTUSlane on korrektne kirjapilt.
Aitäh, parandasin 🙂
Tere!
Kas arve peal on müüva ettevõtte esindaja nimi kohustuslik? Viisakas, seda küll. Aga kas ilma vastab ka arvele esitatavatele nõuetele?
Tere, Arve koostaja nimi ei ole kohustuslik (tänapäeval saab osades kohtades kasutada ka automatiseeritud arve koostamist), küll aga peavad olema müüja ehk ettevõtte nimi ja aadress. Võiks olla siiski ka mingi kontakt (telefon või mail), kuhu saaks vajadusel pöörduda kui kliendil arve kohta näiteks küsimusi tekib.
Tere!
Kui ma pakun teenust ja ei ole käibemaksukohuslane, samas firma kellele arve saadan on, kas arvele märgin siis ka käibemaksu või ei?
Tere Ints! Arvele märgitakse käibemaks ainult juhul kui ise ollakse käibemaksukohustuslane, seega kui sa ei ole siis arvele ei lisa käibemaksu.
Kuidas arveldada juhul, kui tegemist on püsiklientidega ja igakuised summad väikesed (22-25 eurot). Et elu oleks lihtsam mõtlesin kasutada sellist varianti, et teatud kuupäevaks kannavad kliendid summa arveldusarvele, aga saan ma õigesti aru, et seaduse järgi peaksin igale kliendile arve koostama ja koondarvet teha ei saa?
Ette tänades 🙂
Tere Evelin! Kas elu ei saaks muuta kergemaks kui püsiklientidega teha väikene leping ja sinna märkida nende tasumise kohustus iga kuu konkreetseks kuupäevaks ja juurde klausel, et eraldi arveid ei väljastata (poolte kokkuleppel ei pea arvet tegema, kui ostja aga tahab, siis peab, samas mingi dokument peab olema…)? Kui summad on ühe inimese puhul kõikuvad (kord 22, kord 25 eur), siis on veidi keerulisem…
Kas arve = müügileping?
Viivist saab arvutada seadusest tuleneva % alusel või siis lepingus kokkulepitud viivisemääraga. Kui arvel on märgitud viivise % siis kas see on lepingus kokkulepitud viivisemäär või tuleb kasutada seadusest tulenevat protsenti?
Minu teada arvel märgitud viivisest ei piisa. Kui on soov rakendada seadusest erinevat viivise %, siis peab see olema kokku lepitud mõlema poolt aktsepteeritud lepingus.
Tere
Kui pakun oma ettevottega A teenust *alltoovottu* ettevottele B ja ma olen mitte KM kohustlane siis kas ettevottel B, on see kuidagi kahjulik
Ostjal ükskõik. Aga oluline on selgelt kokku leppida, et hind EI sisalda käibemaksu.
Tere!
Kas välismaale saadetav arve on samasugune? Kas arve esitatakse ainult €?
Välismaise arve koostad ilmselt inglise keeles, mis on täiesti ok.
Kui klient nõuab, võid arve koostada ka mõnes muus valuutas, see on samuti ok.
Kui arve on käibemaksuga, siis käibemaksu summa pead näitama paralleelselt ka eurodes.
Klient näitas mulle Rootsis koostatud arvet, millel oli viida EU direktiivile. Kas see viide on seal kohustuslik?
Kui rakendatakse 0% käibemaksumäära, siis peab lisama arvele viite, mis aluseks on.
Vt seda maksuameti täpset tabelit:
https://www.emta.ee/ariklient/maksud-ja-tasumine/kaibemaks/kaibemaksuarvestus-ja-arved/arve-vormistamine-arvele-margitavad-andmed
Tere
Olen eraisik ,tegin hobikorras lastele näomaalinguid ja firma tahab, et tuleks suvepäevadele ka lastele näomaalinguid tegema ,aga maksta saavad arve alusel.
Kuidas ma saan eraisikuna neile arve esitada.
@Sveta väga aktuaalne ja hea küsimus- ootan ka vastust samal teemal
Esitan müügiarve välisvaluutas ning kõrval näitan mis vääringus see eurodes on. Küsimus: kas EUR väärtus tuleb arvestada võttes aluseks Euroopa Keskpanga määratud kurssi või võib kasutada ka Kommertspanga müügikurssi?
Tere!
Aitäh väärt info eest!
Teen parajasti esimest arvet ja ei tahaks millegagi eksida (perfektsionism 🙂 ) Mõtlen, kas selline arve number tulevasele raamatupidajale sobiks: 2020/001 või pigem peaksin ülevalt midagi valima, ilma kaldkriipsuta? Kas ma võin seda formaati poole pealt muuta? Ega ma ilmselt sel aastal rohkem arveid küll ei tee.
Tervist,
Kas oskate võib-olla öelda, kust oleks võimalik rohkem informatsiooni saada, kuidas ise siit USA turule müügiarveid korrektselt esitada (nt kas PDFi kõlbabki saata üldse) ja ka kuidas parim viis on raha ülekandeid teha. Kas meie seadustikus on ka selle kohta rohkem või vajalikku infot? Kuidagi nii keeruline on ühtset informatsiooni leida, et sellest aru saada.
Tere, Elerin!
Kas oled oma küsimusele vastuse leidnud? Olen momendil samas olukorras nagu Sina ( :
Eesti seadustes ei ole mingeid erireegleid selle kohta, kuidas USAsse arveid esitada.
Lähtu sellest, mida su klient tahab. Spikerdada võid suvaliselt USAst pärit arvelt 🙂
Üks erisus, mida ma tean – USAs ei kirjutata ülekande makse jaoks kontonumbrit arvele, see saadetakse eraldi meiliga. Kui võimalik, küsi üldse kaardimakse 🙂
Tere, Kirsta
Su 03.06.2018 kirjutatud vastuses 0% käibemaksuga väljastatava arve viidete kohta käiv Maksuameti link on tänaseks vananenud. Ma arvan, et tänane link on: https://www.emta.ee/ariklient/maksud-ja-tasumine/kaibemaks/kaibemaksuarvestus-ja-arved/arve-vormistamine-arvele-margitavad-andmed. Aga palun kontrolli üle, kas see on ikka see asi 🙂
Minu küsimus oli teema kohta, mida Sa siin ei kajastanud – müügiarved võivad sisaldada kutse- või ametisaladust… Mida see tegelikkuses endaga kaasa toob (mitte ainult arve vormistamisel) ning kas ja kuidas see peaks olema arvel täpsemalt kajastatud? Samuti on küsimus, kas kusagil on ka mingi täpsustav loetelu, millise kutse puhul on saladus nagu piisav ja millise puhul nagu väga ei ole?
Etteruttavalt – see minu toodud Maksuameti lingi taga selle teema kohta infot ei olnud (või ma tõesti ei leidnud, kuigi proovisin ikka kõik kenasti läbi lugeda).
Parandasin lingi.
Ametisaladus – nt advokaadi arvel võib olla kirjas, et ettevõtjal on vaidlus teise ettevõtjaga. Ja ainuüksi see, et arve olemas on, võib ärisaladus olla.
Vt siit lingi lõpust maksuameti selgitust, millal ei pea arveid KMD INF’il deklareerima, ilmselt see oli sul meeles.
https://www.emta.ee/ariklient/maksud-ja-tasumine/kaibemaks/kaibedeklaratsiooni-ja-aruannete-esitamine/kaibedeklaratsiooni-lisa-taitmine
Tere
Kas peab alati olema äriühingul kinnistu ostul arve vōi piisab lepingust ka. Ilma km. ost.