Käibemaksuarvestus ja käibemaksu maksmise kohustus puudutab ainult neid ettevõtjaid, kes on registreerinud ennast käibemaksukohuslaseks.
Käibemaksukohuslane – Millal, miks ja kuidas?
Millal on see kohustuslik?
Registreerimine on kohustuslik, kui müügikäive aasta algusest arvates ületab 40 000 eurot. Järgmisel aastal hakkab arvestus otsast peale, ei kumuleeru.
Kui klientideks on käibemaksukohuslastest ettevõtjad ja kuludest moodustavad ka suure osa käibemaksuga ostude kulud, siis võib ju käibemaksukohuslane olla. Peab muidugi arvestama, et tõenäoliselt su raamatupidaja muutub aktiivsemaks, nõuab dokumente sagedamini ja norib nende kallal rohkem ning vastavalt lisandunud tööhulgale tahab rohkem raha ka su käest saada.
Kahjulik on kindlasti olla käibemaksukohuslane siis, kui su klientideks on inimesed ja suure osa kuludest moodustavad tööjõukulud. Seega kui su aastakäive jääb sinna piirmäära kanti, siis pead käibemaksupiiri veidi jälgima. Väikesel ettevõtjal pole vaja muretseda ja suurel pole sinna eriti midagi parata.
Kas saab ka vabatahtlikult?
Käibemaksukohuslaseks saab pürgida ka vabatahtlikult, aga see jääb juba maksuameti otsustada, kas seda avaldust rahuldatakse.
Vabatahtlikult on mõtet avaldus esitada vast ainult siis, kui on vaja teha olulisi investeeringuid, millelt oleks vaja käibemaks tagasi taotleda ning aastakäive on planeeritud tunduvalt suurem kui 40 000 eurot.
Mis ei mõjuta käibemaksukohuslaseks saamist?
Kui ettevõte on saanud eraisikult mõne suurema laenu nt 30 000+ eurot, millelt intressi ei küsita, siis ettevõtet ei ole vaja käibemaksukohuslaseks registreerida. Tegemist ei ole müügituluga, kuna intressi sellelt ei korjata, vaid muu tuluga.
Kohustused käibemaksukohuslasena
Käibemaksukohuslane peab oma müügiarvele lisama käibemaksu (enamasti 20%, vahel ka 9%), aga boonusena saab tagasi küsida (ehk siis riigile makstavalt summalt maha arvestada) oma ostudelt makstud käibemaksu. Müügiarve koostamise kohta on mul eraldi artikkel. Mitte-käibemaksukohuslane ei tohi oma müügiarvele käibemaksu lisada ja kui ta seda mingil veidral põhjusel siiski teeb, siis peab selle siiski riigile ära maksma. Ostja aga tagasi taotleda seda käibemaksu ei saa. Mitte-käibemaksukohuslane võib ostuarvetel figureerivat käibemaksu rahulikult ignoreerida, temale on oluline ainult kogusumma.
Käibemaksukohuslane saab endale eraldi registeerimisnumbri (VAT-numbri), mis tuleb siis alati oma müügiarvele juurde lisada. Lisaks tuleb arvel eraldi välja tuua müügisumma ilma käibemaksuta, käibemaksusumma ja kogusumma.
20. kuupäevaks tuleb maksuametile esitada käibemaksudeklaratsioon (KMD), kus näidatakse ära eelmise kuu müügitulu, sellelt makstav käibemaks, tagasiküsitav käibemaks eelmise kuu ostudelt ja nende vahe tuleb riigile samal kuupäeval ära maksta. Või kui ostude summa oli suurem kui müügitulu, siis tagasi küsida või järgmiste maksude katteks ootele jätta.
Kindlasti tuleb arvestada, et käibemaks on peamine valdkond, mida maksuameti revidendid kontrollivad, seda arvestust peab korralikult pidama. Hilinenud deklaratsioonid, korduvalt parandatud deklaratsioonid, väga kõikuvad maksusummad, suured maksude tagasiküsimised – kõik need suurendavad tõenäosust, et just sinu ettevõtet hakatakse revideerima. Kindlasti jälgi enda käivet, et see üle piiri ei läheks. Siis tead, mis hetkest võiksid olla käibemaksukohuslane, kui selle hetke maha magad, võivad suuremad probleemid tekkida.
| muudetud
|
Tere,
kas on õige?
Eraisik annab oma ettevõttele laenu 10 000 eurot et osta 17 000 eurone korter ettevõtte nimele. Ettevõte hakkab igakuiselt eraisikule 0% intressiga laenu tagasi maksma 200 eurot kuus.
Kas selle tehinguga peab ettevõte km kohuslaseks registreerima?
Kuidas saab km kohuslasest loobuda, kui ettevõttel nt 5 aasta jooksul enam selliseid tehinguid ette ei tule ning aasta käive on tavaliselt 5000 eurot.
Tänan väga vastuse eest.
Tere Jaan, tegu on käibemaksuvaba käibega ja küsimuse numbreid arvestades käibemaksukohustuslaseks registreerima ei pea.
Eraisik annab oma ettevõttele 0% laenu, laenule käibemaksu ei lisata. Kuna eraisik intresse ei saa, siis ei teki ka tulumaksu tasumise kohustust. Julgen arvata, et 17 000 eurone korter ei ole uus, seega ka ostul ei ole käibemaksu.
Kui korterit hakatakse pikaajaliselt välja üürima, siis pikaajaline üürimine on samuti maksuvaba olenemata käibe suurusest. Kui hakatakse lühiajaliselt (kuni 3 kuud; näiteks AirBnB kaudu), siis kuni 16 000 euro piires ei pea ettevõte käibemaksukohustuslaseks registreerima. Kui käive jõuab 16 000 euroni, siis tuleb registreerida käibemaksukohustuslaseks ja hakata lisama arvele käibemaksu.
Käibemaksukohutuslaseks registreerida ja kustutada saab ettevõtet avaldusega Maksu – ja Tolliametile.
Tere soovin teada ,kui olen mittekäibwmaksukohuslane kas saan sisse osta kaupa firmalt kes on käibemaksukohuslane maksuvabalt või ei?
Tere, kaupa saab ikka osta ükskõik milliselt ettevõttelt, olgu nad käiemaksukohustuslased või ei. Kui Sa ise ei ole käibemaksukohustuslane ja müüja on, siis müüja esitab arve koos käibemaksuga ja tasud kogu arve ning kogu summa läheb ettevõtte kuluks. Näiteks ostad kaupa/teenust 1000eur+KM(200eur), siis kõik 1200eur on ettevõtte kulu.
Kui ühel hetkel registreerid ka ennast käibemaksukohustuslaseks, siis esiteks hakkad ka ise enda klientide käest käibemaksu koguma (lisad arvele KM rea ja summa) ja riigile edastama. Sellisel juhul tekib Sul õigus ostuarvetel märgitud käibemaks riigilt tagasi küsida. Näiteks tegid müügiarveid summas 2000eur+KM(400eur). Kui ostuarveid ei ole, peaksid maksuametile 400eurot üle kandma. Kuna näitena oli olemas ka ostuarve, summas 1000+KM, siis saad osa käibemaksu maha arvata. Müügil käibemaks 400eur – ostul 200eur ja pead maksuametile kandma ainult 200eur.
Käibemaksukohustuslasena saad kasutada nö soodustust, mitte käibemaksukohustuslasena mitte.
Selles kogu käibemaksukohustuslase ja mittekohutuslase erinevus seisnebki 🙂
Tere! Selline küsimus, et kui ettevõte on saanud eraisikult 0%ga laenu nt 30 000+ EURi ja investeerinud selle võrdselt aktsiatesse ja laenudesse (Bondora, Mintos), siis kas ettevõte tuleb registreerida käibemaksukohuslaseks? Tänud ette!
Tere! Ei ole vaja registreerida. Intressid ei ole käive ehk müügitulu, vaid muu tulu.
Tere!
Mul on selline küsimus, et ettevõte loodi oktoobris 2015, sellele müügiarve 15000 euro ulatuses ning lisaks 2016. a jooksul veel tulusid ca 800 euro ulatuses, kas ma peaksin majandusaasta aruannet esitama perioodi okt 2015 – dets 2016 eest või on mõttekam neid lahku lüüa? Või lahku lüüa enam ei saa, sest siia oleks pidanud aruannet esitama juba juunis 2016?
Ja mul jäi natuke segaseks see käibemaksukohustuslase asi: et km-kohustuslane olla, peab käive ületama 16000 aasta lõikes, mitte aruandeperioodi lõikes (mis vb nüüd olla 15 kuud)? Ja see on lihtsalt käive jah (kui nt ettevõtte tulu oli 16500, aga kulusid 17000, on ikka KM-kohustuslane?).
Ja kas tulu peab iga aasta olema üle 16 tuhande, et KM-kohustuslane olla (kui mul on nt ei ole raamatupidajat, pean firmat töö kõrvalt, tulusid väga ei jälgi, alles enne majandusaasta aruande esitamist löön kokku, võib juhtuda, et olen juba hilinud registreerimisega. Et mis saab?). Ja kui olen juba KM-kohustuslane, aga järgmisel aastal käive jääb alla 16 tuhande, kas automaatselt enam ei ole?
Tere! Mõistlikum oleks nüüd koos teha aruanne ehk okt 2015 kuni dets 2016, vastasel juhul on 2015 esitatud väga suure hilinemisega. Tähtaegadest mitte kinnipidamine võib kaasa aga tuua trahvimise.
Käibemaksukohustuslase piir 16 000eurot on aasta lõikes ehk 12 kuud kalendriaasta algusest arvates ja seda võetakse ainult käibe ehk tulude poole järgi (kulud ei mängi rolli). Käibemaksukohustuslaseks olemist käibe langemine automaatselt ei lõpeta. Kui käive langeb ja enam ei soovi olla käibemaksukohustuslane, siis tuleb esitada selle lõpetamiseks avaldus. Kui mingil ajahetkel taas käive kasvab ja tekib uuesti kohustusliku piirini jõudmine, tuleb uuesti esitada avaldus käibemaksukohustuslaseks hakkamiseks. Kui nüüd tõesti juhtub, et 2015 aastal oli tulu üle 16000euro, siis tuleb tagant järgi tasuda käibemaks, mis oleks kuulunud tasumisele kui oleks registreerimine toimunud õigeaegselt (oht on, et maksuamet lisab ka intressid).
Ei ole KM kohuslane. 2016. aastal tulude osa ületas 157 euro võrra 16000 piiri. Seda avastasin alles käesoleva aasta mais, kui edastasin kõik dokumendid raamatupidajale. Siin siis küsimus, kas olen juba trahvi ära teeninud, kas ühekordne juhuslik piirmäära summa ületamine on reegel KM kohusluseks, kui varem pole käive olnud KM kohuslase piirides ega ka tuleviks seda juhtu?
Kui käive ületab 16000 piiri detsembri kuus ja uue aasta jaanuarist hakkab arvestus taas nullist, siis kas saan õigesti aru, et sel juhul ei pea firmat KM-kohuslaseks registreerima?
Tere! Tegelikult tuleks ennast siis detsembris KMkohustuslaseks registreerida ja jaanuaris uuesti maha võtta kohustus.
Tere, üks küsimus. Kui olen käibemaksukohuslane (ettevõte) ja ostan teiselt ettevõttelt 20% käibemaksuga kaupa väärtusega 2100 eurot (ilma käibemaksuprotsendita 1680 eurot), kas on võimalik peale ostu sooritamist küsida tagasi käibemaksusumma 420 eurot?
Tere! Arve tuleb tasuda käibemaksuga ja siis järgmise kuu 20ndaks kuupäevaks esitada Maksuametile käibemaksudeklaratsioon (KMD), mille elusel saab KM tagasi (või peab sellevõrra vähem riigile tasuma, sest müügist saadud käibemaks tuleb riigile edasi kanda). Üldreegel on, et käibemaksu saab tagasi küsida kulutustelt, mis on tehtud käibemaksuga maksustatava müügi jaoks. St näiteks: kui ostad kaupa 20%KMga ja müüd seda edasi 20%KMga, siis on Sul õigus KM tagasi saada. Kui ostad aga kaupa, et sisustada pikaajalist üürikorterit, mis on KM vaba teenus, siis ostuarvelt KM tagasi küsida ei tohi.
Kui ostan teenuse (logo tegemine) mitte käibemaksukohuslaselt (ise olen kohuslane), arve esitatakse väärtuses 100 eurot, siis kas minul on nüüd kohustus 20.ndal käibemaksu tasuda? Kuidas seda deklareerida?
Eesti ettevõtjalt ostad? Siis sa ei deklareeri midagi. Kui ostuarvel käibemaksu ei ole, siis ongi 100 eurot sulle kulu ja kõik.
Tere.
Olen käibemaksukohuslane, aga sooviks sellest loobuda ja firma käive ei ületa piirmäära. Küsimus tekkis, et kaks kuud tagasi sai soetatud põhivara ja tagasi küsitud 200 EUR käibemaksu. Mis selle käibemaksuga juhtub, kas pean tagasi maksma või pean ootama, mingi aeg, et see aeguks. Tagasi seda maksu maksta ei tahaks ja käibemaksukohuslane ka nagu ei tasu enam olla.
Tere.
Kas käibemaksukohuslane saab teha arveid ilma käibemaksuta? Ja kui ta seda teeb, kas minul, kui käibemaksukohuslasel, on õigus käibemaks tagasi arvestada? Näiteks tehtud 1200 eurosest arvest arvan 200 käibemaksuks.
Tere
Mittekäibemaksukohustuslasel on näiteks aktiivne müügitulu 25000 ja varades aktsiaid ostuhinnaga 10000. Aktsiate ost ja müük on juhuslikud tegevused mis ei ole seotud põhitegevusvaldkonnaga. Aktsiate väärtus tõuseb 20000 peale. Kas aktsiate müügi korral ületatakse 40000 käibemaksukohustuslasena registreerimise piir?
Tere,
Kui tegemist on väikeettevõttega, kuid desembris esitatud müügiarvega (20.detsember, tasumistähtaeg 27.detsember) suurenesud tulud üle 40 000. Kas ettevõte peaks end jaanuari seisuga registreerima km kohustuslaseks? Saan aru, et aasta alguses hakkab arvestus otsast peale.
Teenust osutatakse ettevõttele, kes ei ole kmi kohustuslane.
Aitäh vastamast