Suvine intervjuude seeria – vestleme Eesti edukate asukohavaba äri omanikega. Kui soovid ka oma lugu jagada – võta palun ühendust!

Tänaseks vestluspartneriks on 27-aastane noormees, kes tegeleb CPA reklaamidega.

Milles sinu äri täpsemalt seisneb?

Äri seisneb reklaami ostmises erinevatest allikatest, olgu selleks siis PPV, mobile, display or miski muu. Hoian eemale Internet marketing turundushiidudest nagu Google Adwords ja Facebook PPC, sest tegu ei ole just kõige kliendisõbralikemate platvormidega. Reklaamida võib kõike, liituda võiks mõne CPA network’iga, alustuseks kõlbavad näiteks MaxBounty või Peerfly, erinevate pakkumiste valik, mida promoda, on nendes network’ides piisavalt suur ja kui peaks hakkama hästi minema, tuleb kutseid ka teistesse, väheke ekslusiivsematesse invite-only CPA network’idesse. CPA network’ides määratakse publisher’idele (nagu mina või sina) oma affiliate managerid, kellelt saab rohkem infot ja kellega tasub kindlasti häid suhteid hoida. Nad võivad anda infot, millised offerid parasjagu hästi töötavad ja milliseid turunduskanaleid võiks kindlate offer’ite puhul kasutada.

Räägi natuke endast. Kui kaua sa oled sel alal tegutsenud? Millega sa varem tegelesid?

Elus on kõike tehtud. Enamuse enda elust olen tegelenud muusikaga, millega tegelen aktiivselt ka praegu. Minevikku jäävad lauluvõistlused, hetkel klaverimäng erinevates koosseisudes ja ka natuke laulmist. Sõjaväeteenistus Kuperjanovi pataljonis, soovitan kõigile, hea puhkus igapäevaelust. Mainoris lõpetatud panganduseriala, mis isiklikult minule meeldis väga just tänu lektoritele, kes on ka enda alal edukad tegijad, mitte vaid teoreetikud. Olen teinud palgatööd, millest kõige rohkem meeldis kellassepa- ja kullassepaamet. Jah, olen vaid 27-aastane, kuid sai ka sellist tööd tehtud.

Kuidas sinu elu praegu välja näeb? Oled sa rahul? Reisid sa palju? Mis on lahedaim koht, kus sa töötanud oled?

Elu on hetkel töine, palju ma ei reisi. See aga ei tähenda, et ma eluga rahul ei oleks. Iseendale töötamine ja vabadus, mis sellega kaasneb, loovad mõnusa rahulolutunde. Eks sekka satub ka päevi, mis on täis ebakindlust, aga see ilmselt peabki nii olema. Fakt, et minu tegevus on 100% asukohavaba, toob tulevikus kindlasti mõõdukal hulgal reisimist. See on vähemalt eesmärk.

Miks see on hea valik inimesele, kes tahab luua oma asukohavaba äri?

Nagu kõikjal juba mainitud – vabadus. Vabadus teha seda, mida tahad, siis, kui tahad, sõltumata asukohast. Ainus, mida vajad, on arvuti ja internetiühendus. Minu puhul kindlasti ka kordades suurem motivatsioon. Ma loon väärtust iseendale ja enda ettevõttele, mitte palgatööd tehes kellelegi teisele.

Kui palju sellel alal võib teenida? Kuidas sa enda teenistusega rahul oled?

Ega mulle rahast väga rääkida ei meeldi. Sellel alal võib teenida väga suuri summasid, aga kõik oleneb muidugi inimesest, inimtüübist, oskustest. Edukalt saavad hakkama ka üksikud hundid, kuid mingist hetkest paljud kalduvad ikkagi ka töölisi palkama, sest töötunde jääb ööpäevas väheseks. Enda teenistusest rääkides – arvan, et mul ei ole veel lagi ette tulnud.

Kuidas sa ise alustasid, kust õppisid? Millised on vajalikud oskused sel alal tegutsemiseks? Soovita mõnda kursust/foorumit/raamatut/…?

Kõik informatsioon on olemas Internetis, kuid kõige parem taktika on praktika. Kindlad suunad ja teadmised, mis töötab ja ei tööta, saab vaid tegutsedes. Loe, tee põhitõed ja baasterminid endale selgeks, aga kuna informatsiooni on nii palju, võibki lugema jääda – ära seda viga tee. Foorumitest soovitan APB ja STM, kuid mõlemad on kuutasuga.

Millist nõu sa annaksid veel inimesele, kes tahaks selles valdkonnas tegevust alustada?

Paid advertising, millega mina tegelen, nõuab algkapitali, ilma milleta on väga raske/võimatu. Kapital võiks olla väikese varuga, vastasel juhul võid marketingi kampaaniaid optimiseerides teha vigu, mis tulenevad hirmust kaotada enda raha. Kui on soov tegelema hakata online marketingiga, võiks hakata õppima SEO-d (otsingumootoritele optimiseerimine), nii Google, Yahoo kui Bing. Kui teha ise ja mitte osta sisse teenust, siis on rahakulu praktiliselt null. SEO-st võib siinkohal kirjutada terveid raamatuid, soovitan aga otsida ise Internetist infot ja muidugi hakata ise praktiseerima.

Krista lisatud lühendite lahtikirjutused ja viited edasisele infole:

CPA – Cost Per Action https://en.wikipedia.org/wiki/Cost_per_action
PPV – Pay Per View http://kingsolutions.org.uk/wordpress/affiliate_marketing-index/what-is-ppv-marketing/
PPC – Pay Per Click http://www.wordstream.com/pay-per-click
SEO – Search Engine Optimization https://moz.com/learn/seo/what-is-seo
APB foorum http://affplaybook.com/
STM foorum http://stackthatmoney.com/