Piiratud käibemaksukohustuslaseks võib üllatuslikult muutuda iga juriidiline isik, sh MTÜ, või FIE, kes ei ole juba käibemaksukohustuslane. Näiteks kui ta ostab Saksamaalt e-raamatu, tellib Facebookist reklaami või USA-st mõne arvutiprogrammi.
Kui ettevõtja on juba käibemaksukohustuslane, siis ei ole see teema talle oluline. Küll on see aga oluline paljudele pisifirmadele, kelle käive jääb alla nõutud 40 000 euro piirmäära.
Mida “piiratud käibemaksukohuslane” reaalselt tähendab?
Piiratud käibemaksukohustuslane peab esitama osalise käibedeklaratsiooni (ainult sel kuul, kui toimus tehinguid), deklareerima oma välismaalt ostetud ostud ja tasuma neilt käibemaksu 20%:
- Euroopa liidust ostetud kaupadelt, kui on ületatud piir 10 000 eurot (soovi korral ka varem, aga siis enam ümber mõelda ei saa),
- Euroopa liidust või välismaalt ostetud „virtuaalsetelt“ teenustelt, alates juba esimesest ostust.
Seda ei pea iseenesest kartma, midagi üüratult keerulist ei ole ja summad tõenäoliselt ei ole ka suured. Peab lihtsalt teadma, et selline asi on olemas ja õigel ajal avalduse ära tegema.
Piiratud käibemaksukohustuslane saab endale käibemaksunumbri ja selle esitamisel peavad EL tarnijad esitama talle arved ilma käibemaksuta. Kui müüja riigis on käibemaks kõrgem, siis võib selline lahendus olla isegi kasulik. Mitte-EL arved on tihti niigi käibemaksuta, seega võivad need teenused või kaubad muutuda kallimaks.
Teoreetiliselt peaksid nt USA-s asuvad ja eraisikutele „virtuaalseid teenuseid“ müüvad firmad end EL-s käibemaksukohustuslaseks registreerima. Reaalsuses pole suur osa neist sellest kohustusest kuulnudki.
NB! Oma müügiarveid esitab piiratud käibemaksukohustuslane endiselt ilma käibemaksuta ja Eesti ostuarvetelt ostukäibemaksu tagasi küsida ei tohi.
Millised teenused teemaks on?
KMS §5 10lg toob ära „virtuaalsete“ teenuste loetelu, vt täpne loetelu postituse lõpust.
Kui mõelda, mida üks tänapäevane väikeettevõtja võiks tarbida, siis elulisemad näited oleksid:
p.2 nimetatud reklaamiteenus – näiteks ostad Facebookist või Adwordsist reklaamiteenust,
p.3 andmetöötlusteenuse alla kuuluvad kõik, mis on seotud andmete elektroonse jagamisega, näiteks tellid endale Dropboxi tasulise paketi.
p.8 elektrooniliselt osutatav teenus – mõeldud on selliseid teenuseid, mida osutatakse automaatselt, minimaalse inimpoolse sekkumisega ja mida ilma infotehnoloogia abita osutada ei saaks. Sealhulgas näiteks tarkvara ostmine (ilma füüsilise kandjata, automaatselt allalaaditav), mängud, mobiiliäpid, õpikeskkondade ja foorumite tasud, internetipoe teenustasud, e-raamatud, kõikvõimalikud muud digitaaltooted, veebimajutuse teenustasu jne.
Ainuüksi suhtlemine meili teel teise inimesega ei muuda teenust elektroonseks teenuseks. Samuti ei käi selle reegli alla kaubad (nt paberraamatud), mida vaid tellitakse läbi arvuti. Füüsiliselt liikuvate kaupade jaoks on teised reeglid. Samuti ei kuulu siia reegli alla transpordiarved (nt lennukipilet) ja majutusteenused.
KMS §10 lg5
Teenused, mille ostmine väljastpoolt Eestit toob endaga kaasa piiratud käibemaksukohuslaseks registreerimise kohustuse:
- Intellektuaalse omandi kasutada andmine või kasutamise õiguse üleandmine;
- Reklaamiteenus;
- Konsultatsiooni-, raamatupidamis-, õigus-, audiitori-, inseneri-, tõlke-, andmetöötlus- või infoteenus;
- Finantsteenus, välja arvatud seifi üürile andmine, või kindlustusteenus, sealhulgas edasikindlustus- ja kindlustusvahendusteenus;
- Tööjõu kasutada andmine;
- Vallasasja, välja arvatud transpordivahendi üürile, rendile või kasutusvaldusesse andmine;
- Elektroonilise side teenus, kaasa arvatud ülekandeliinide kasutamise õiguse loovutamine;
- Elektrooniliselt osutatav teenus (vt loetelu allpool),
- Maagaasi või elektri-, soojus- või jahutusenergia võrgule ligipääsu võimaldamine ja maagaasi või elektri-, soojus- või jahutusenergia edastamine võrgu kaudu ning nendega otseselt seotud teenused;
- Välisõhu kaitse seaduses reguleeritud kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguste ühiku võõrandamine;
- Tasu eest käesoleva lõike punktides 1–10 nimetatud teenusest hoidumine, õiguse kasutamisest loobumine või olukorra talumine.
KMS§2 lg4
Elektrooniliselt osutatav teenus:
- Veebikeskkonna võõrandamine;
- Veebi administreerimine;
- Programmi ja seadme kaughooldus;
- Elektrooniliselt edastatava tarkvara võõrandamine ja uuendamine;
- Elektrooniliselt edastatav pilt, tekst ja informatsioon ning elektroonilise andmebaasi kasutamise võimaldamine;
- Elektrooniliselt edastatav muusika, film ja mäng, sealhulgas hasartmäng;
- Elektrooniliselt edastatav poliitiline, kultuuri-, spordi- ja teadusalane ning meelelahutuslik ülekanne;
- Elektrooniline kaugõpe ning muud eelnimetatud teenustega sarnanevad teenused. Kui teenuse osutaja ja teenuse saaja suhtlevad elektroonilisel teel, ei loeta teenust seetõttu elektrooniliselt osutatavaks teenuseks.
Kuna käibemaksureeglid on EL-s ühtlustatud, siis ka Eesti käibemaksuseadust tuleb tõlgendada EL käibemaksudirektiivi kaudu. Kes tahab piiratud käibemaksukohuslase kohta täpsemalt uurida, siis elektrooniliselt osutatavaid teenuseid kommenteerib EL käibemaksudirektiivi rakendusmääruse IV peatükk artikkel 7, tekst asub siin.
| muudetud
|
Kuidas on lood USA-st või Hiinast ostetud kaupadega (eBayst näiteks) ja kas see 10 000 eurot on aastas või läbi aegade kokku?
Ainult EL-siseselt ostetud kaubad lähevad arvesse, USA ja Hiina mitte. On jah väga kummaline reegel 🙂
10000 on kalendriaasta lõikes, järgmisest aastast uuesti.
Kui summad on olulised, siis tasuks end võimalusel “päris” käibemaksukohustuslaseks registreerida, ei pea seda raha riigile ära maksma. Eeldusel, et mingi käive ikka olemas on 🙂
Suured tänud vastamast!
Tänan, Krista, hea ülevaate eest! Natuke jääb siiski segaseks, millised asjad täpselt sinna KMS §10 lg5 alla käivad. Kui ostan välismaalt kodulehe põhja (nt http://themeforest.net/ vms lehelt), kas see kohustab piiratud käibemaksukohustuslaseks registreerima?
Kas ma saan õigesti aru, et piiratud KM kohuslane kehtib ainult juhul kui firma ei ole KM kohuslane ja ostab teenuseid EL.st? Kaupade ostul EL-st see ei kehti?
Tere! Jah, kaupasid see üldjuhul ei puuduta. Ka ei kehti see kõikide teenuste puhul.
Teenused, mille saamise päevast alates tekib piiratud käibemaksukohustuslasena registreerimise kohustus, on loetletud käibemaksuseaduse § 10 lõikes 5 ja need on:
1. intellektuaalse omandi kasutada andmine või kasutamise õiguse üleandmine
2. reklaamiteenus
3. konsultatsiooni-, raamatupidamis-, õigus-, audiitori-, inseneri-, tõlke-, andmetöötlus- või infoteenus
4. finantsteenus, välja arvatud seifi üürile andmine, või kindlustusteenus, sealhulgas edasikindlustus- ja kindlustusvahendusteenus
5. tööjõu kasutada andmine
6. vallasasja, välja arvatud transpordivahendi üürile, rendile või kasutusvaldusse andmine
7. elektroonilise side teenus, kaasa arvatud ülekandeliinide kasutamise õiguse loovutamine
8. elektrooniliselt osutatav teenus
9. maagaasi või elektri-, soojus- või jahutusenergia võrgule ligipääsu võimaldamine ja maagaasi või elektri-, soojus- või jahutusenergia edastamine võrgu kaudu ning nendega otseselt seotud teenused
10. välisõhu kaitse seaduses reguleeritud kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguste ühiku võõrandamine
11. tasu eest eelpool nimetatud teenusest hoidumine, õiguse kasutamisest loobumine või olukorra talumine.
Tere! Kas ma saan õigesti aru, et kui ollakse piiratud käibemaksukohustuslane (viimane tekib kui nt. toimub teenuse müük EL riiki), siis Eesti sisesed müügiarved tuleb endiselt ilma KM-ta esitada?
Ja KMD täitma ei pea? Kas EL müüdud teenus tuleb siis ikka deklareerida?
Tere, Reili!
Jah, müügiarvetele piiratud käibemaksukohustuslane KM ei lisa. piiratud käibemaksukohutuslane maksab käibemaksu üksnes kauba ühendusesiseselt soetamiselt ja ettevõtlusega tegelevalt välisriigi isikult teenuste saamiselt. Piiratud maksukohustuslased peavad esitama käibedeklaratsiooni, kuid käibedeklaratsiooni lisa esitama ei pea.
Aitäh!
Maksumaksjate Liidu lehel on vastatud umbes sarnasele küsimusele “Eesti ettevõte ostab internetist pilveteenust või arvutitarkvara. Arve on esitatud USA või Austraalia firma nimelt. Kuidas toimida käibemaksuga. Kas meil tuleb see kuidagi deklareerida?”
http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=2848
Ehk siis peaks maksma siin lisaks käibemaksu. Samas on mainitud pöördmaksustamist? Oskate kommenteerida?
Tere, Ahto! Nimetatud näites on eeldus, et arve saaja (Eesti ettevõte) on käibemaksukohustuslane, siis saab pöördmaksustada. Kui tegemist on mitte käibemaksukohustuslasega või piiratud käibemaksukohustuslasega, siis on vaja käibemaks ära tasuda.
Kui ettevõte on piiratud käibemaksukohustuslane ja oma müügiarvetele seega käibemaksu ei lisa, kas siis ei näita ka arvel KMKR numbrit?
Tere
Kas 10000€ piir kehtib ka Eestis ostetud kinnisvarale?
Nimelt plaanin ettevõttele (ei ole KM kohuslane) osta kinnistud summas 11000€.