Leidsin ühest blogist hästi lihtsa ja ülevaatliku selgituse erinevate inimeste rahavoogudest.
Mul on kahtlus, et need skeemid on Kiyosaki raamatutest pärit, aga head ülevaatlikud on igatahes. 

1. Vaene või muul põhjusel krediidikõlbmatu inimene peab katma 100% oma kulutusest saadud töötasust. Tema raha liigub nii:

blog_vaene

Kulutad oma aja tööle, mille tulemusena saad töötasu, mille arvelt saad osta asju.

2. Keskklassi krediidikõlblikud inimesed saavad võtta laenu ja tänapäeval praktiliselt kõik teevadki seda.

krediitVõtad laenu ja ostad asju, seejärel teenid töötasu, millest maksad laenu tagasi. Krediitkaardid, autoliisingud, kodulaenud, õppelaenud jne – see on peamine viis, kuidas inimesed oma isiklikke rahaasju korraldavad.
Vähesed teevad suuri oste ilma laenuta ja finantsedukust hinnatakse selle alusel, kui hästi sa suudad oma laenumakseid majandada.
Kui laene maksta ei suuda, siis lähed pankrotti, kaotad kogu oma vara, aga pääsed ka võlakoormast. Eestis on eraisiku pankrotid veel suhteliselt vähe levinud, meie rangete nõuete tõttu.
Skeemilt on näha, et laenu tagastamise kohast liigub väike osa raha ka „teistele inimestele”. See on hind laenu kasutamise eest.

3. Investorid ei maksa teistele inimestele raha kasutamise eest, nemad ongi „teised inimesed”. Kui sa tahad olla investor, siis pead sa kasvatama sissetulekuid genereerivaid varasid. Investeerimine on tegevus, mille eesmärgiks on vabaneda „töötasusõltuvusest.“

Esialgu ei maksa teised sulle nii palju, et sa saaksid elamiseks piisavalt raha, nii et su rahavood näevad välja sellised:

investorNagu jooniselt näha, niipea kui sul on olemas varad, lisandub sulle täiendav rahavoog. Kui sa tahad suuremat rahavoogu, on sul vaja rohkem varasid.

Kui sul on varasid piisavalt, näeb rahavoogude tsükkel välja selline:

s6ltumatuSellises seisus oled sa finantsiliselt sõltumatu. Varadest saadav tulu katab kõik su kulutused ja lisaksteenitud töötasu saad kasutada varade suurendamiseks. Kuna sissetulekud kokku on suuremad kui kulutused, kasvavad varad eksponentsiaalselt. Finantsiliselt iseseisev oled sa alles siis, kui kogu sinu kulutused katab ära varadelt saadav tulu. Kui kogu su vara koosneb eluasemest ja praegusel momendil mittekasutatavatest pensionivaradest, siis sa ei ole finantsiliselt iseseisev.

Kui varad on piisavalt suured, siis võid töötamisest loobuda, kuna sa pole enam kellelegi võlgu ja su kulutused on kaetud passiivse sissetulekuga.

blog_pensionOmaette küsimus on see, et mingil hetkel hakkab igav ja tahad midagi ikka ette võtta, aga sinu otsused ei pea enam põhinema rahalistel kaalutlustel.

PS. Loe ka teisi postitusi samast seeriast.