Paar aastat tagasi USAs tehtud uuringu kohaselt on finantsvaldkonna ametikohtade tulevik 20 aasta pärast kindlasti praegusest erinev.

Mis robotid? Mis automatiseerimine?

Finantsvaldkonna amet ja millises ulatuses prognoositavalt teevad seda tööd 20 a pärast robotid. Mitte need filmide plekist robotid ega tehastes toimetavad hiigelkäed, aga tarkvararobotid ehk spetsiaalne tarkvara.

Rearaamatupidajad/andmesisestajad (bookkeepers)97.6%
Pearaamatupidajad ja audiitorid (accountants and auditors)93.5%
Finantsanalüütikud (financial analysts)23.3%
Finantsjuhid (financial managers)6.9%

Aastaid on räägitud sellest, et raamatupidajad peaksid tegelema rohkem nõustamisega ja vähem rutiinse tööga. Nüüd oleme jõudnud ilmselt murrangulise ajani – automatiseerimine on hakanud uskumatult kiiresti levima.

Kui töö on rutiinne ja seda saab algoritmina kirjeldada, siis see kuulub automatiseerimisele. Andmete kontrollimine, andmete kopeerimine ühest programmist teise, standardsete aruannete koostamine jne – seda kõike suudavad (tarkvara)robotid juba praegu teha. Eesti uuendusmeelsemad ettevõtted juba tegelevad tarkvararobotide juurutamisega ning sellealased teadmised järjest levivad.

Vaata näiteks ühte videot finantsprotsesside automatiseerimise kohta:

 

Sel sügisel korraldas IT-firma CGI seminari Tarkvararobotid raamatupidamises, nende saal oli kaks hommikut huvilisi täis.

Üks osa ettekandest käsitles erinevaid automatiseerimise etappe (vabandust kehva tõlke eest, aga annab vast pildi).

TaseSisuNäited
1. Piiratud töökoha automatiseerimineinimese algatatud automatiseerimine, lihtsad reeglipõhised ülesanded ühe süsteemi piires (nt makrod)Makrod, skriptid ...
2. Tarkvararobotid (RPA ehk robotic process automatisation)Reeglipõhised, struktureeritud protsessid üle mitme süsteemiRPA rakendused, nt andmete kandmine ühest programmist teise
3. Tõhusamad automatiseerimisprotsessidMitterutiinsete protsesside automatiseerimine pildist andmete väljalugemine ehk OCR, optical character recognition, intelligentne dokumenditöötlus
4. Kognitiivne automatiseerimineImiteerib terveid protsesse ja on võimeline tegema otsuseidKõnetöötlus (natural language processing, NLP; chatbotid)
5. TehisintellektImiteerib inimese käitumist ja õpib protsessi käigusImiteerib inimese käitumist ja õpib protsessi käigusImiteerib inimese käitumist ja õpib protsessi käigusImiteerib inimese käitumist ja õpib protsessi käigus

Kuigi Eesti on päris tubli raamatupidamise automatiseerimises – müügiarvete väljastamine e-arvetena, ostuarvete digiteerimine, pangalaekumiste programmi sikutamine failina on reaalsus paljudes ettevõtetes, siis tehnilised võimalused ulatuvad juba märksa kaugemale.

Võrdluseks võiks tuua (2017. a., mitte ammu), et US Florida raamatupidajad olid vaimustunud meie haldusprogrammist (Telema) ja end väga arenenud ja kõrgtehnoloogilise riigina positioneerivas Singapuris ei ole reaalselt võimalik ilma paberil tšekiraamatuta toimetada, kuna ettevõtted nõuavad makseid tšekkides. Kui keegi ei tea, mis tšekkidest jutt käib (sest Eestis neid reaalselt kasutatud ei olegi), siis võib Wikipediast lugeda.

Millised on uued nõudmised raamatupidajatele?

Eestis Kutsekoja poolt tehtud uuring hindab, et eeskätt väheneb vajadus madalama ja keskmise tasemega rutiinset tööd tegevate spetsialistide järele ning hüppeliselt kasvab nõudlus andmeid analüüsida ja selgitada suutvate tippspetsialistide järele.

Ma lisaks enda poolt, et järsult on kasvanud nõudmised nii IT-võimekuse kui suhtlusoskuste osas ka kesktaseme raamatupidajatele, rääkimata tippspetsialistidest.

Automatiseerimine on ohtlik vaid neile, kes ei suuda või ei viitsi ajaga kaasas käia ja uusi oskusi õppida. Kes sellega hakkama saavad, neile on need arengud hoopiski võimaluseks tegeleda rohkem olulisemate ja huvitavate asjadega ja vähem rutiinse tööga.

Värsked uuringud näitavad, et automatiseerimine küll kaotab osad töökohad, aga samas loob juurde ohtralt uusi töökohti, erineva profiiliga (ja enamasti kõrgemate nõudmistega). Samas palju uuel ajal hakkamasaamiseks vajalikke oskusi on reaalselt õpitavad kui vähegi tahta.

Mida siis teha?

Kindel on see, et raamatupidajate töö lähiaastatel muutub. Kes suudab, see kohaneb ja õpib oskuseid juurde, mida robotid asendada ei suuda. Kes kohaneda ei suuda, see leiab mõne muu töö. Eestis on praegu suur tööjõupuudus, tööta ei jää keegi.

Kui sa töötad finantsvaldkonnas, siis on sul just praegu kõige õigem aeg veidi peeglisse vaadata ja teha üks väike enesevaatlus.

Mida ma oskan? Mida ma peaksin juurde õppima? Kui hea suhtleja ma olen? Kas ma peaksin keeltekursusele minema? Kas ma olen liiga kauaks ühele kohale jäänud?

Tegin väikese ülevaate raamatupidaja olulistest oskustest, nii klassikalistest finantsvaldkonna oskustest kui ka IT ja „pehmetest“ oskustest. Telli see ülevaade endale siit: