Ma olen kirjutanud terve hulga e-raamatuid ja olen neid ka terve hulga müünud. Sellest aastast ma enam palgatööl ei käi ja arvestatav osa minu sissetulekust tuleb just nimelt e-raamatute müügist, praktiliselt ainult oma e-poe kaudu (pilvekool.ee).

Suur tänu kõigile ostjatele!

Sügisel tegin küsitluse osade Pilvebüroo meililistis olevate inimeste seas, uurides muuhulgas, miks nad minult midagi ostnud ei ole 😉 Hämmastavalt paljud vastasid, et nad üldse ei taha e-raamatuid lugeda ja eelistavad paberraamatuid.

Kui keeruline see trükkimine siis on?

Hakkasin uurima. Selgus, et on olemas selline tore koht nimega Dipri , kust saab tellida ka väga väikeseid koguseid raamatuid, kasvõi üks raamat korraga. Alates mõnekümnest eksemplarist muutub raamatu hind juba täiesti soodsaks, mõni euro tükihinnaks.

Ka edasine logistika on talutavaks muutunud. Maksekeskuse kaudu saab võtta vastu tellimused SmartPosti ja Omniva pakiautomaatidele, iseteeninduse kaudu ka pakendi (mulliümbriku) jaoks kleepsud välja trükkida ja pakendatud raamatud korraga ühte suurde pakiautomaati lahtrisse panna või kuller kutsuda koju raamatutele järgi. Lihtne, kas pole? Loodetavasti see reaalses elus ka nii lihtsalt toimib .. varsti saan teada.

Kirjastuste funktsioonist eestikeelse kirjanduse osas ma ausalt öeldes hästi aru ei saa. Müügiga nad reaalselt ei tegele, ainult logistikaga (küljendamine-kujundamine-ladustamine-transport). Poed samuti müügiga ei tegele, pakuvad ostjatele võimalust osta. Autorid ka müügiga tegeleda ei taha, kirjutada tahaks…

Ja siis ongi nii, et poed on kahjumis, kirjastused kihutavad võidu pankroti poole ja autorid on pahased, et neile nii väike osa müügihinnast jääb. Eestis pidi ilmuma 3000 (kolm tuhat!) eestikeelset raamatut aastas, keskmise tiraazhiga  mõnisada tk.

Hm, aga kuidas mulle endale lugeda meeldib, paberil või lugeris/arvutis?

Mul endal on kodus tuhandeid paberraamatuid ja Kindles tuhandeid e-raamatuid. Kui nüüd enda harjumustele mõelda, siis ilukirjandust meeldib mul õhtuti „päris“ raamatust lugeda. Niigi töötan suure osa päevast arvutiga, õhtul enam ei taha. E-raamatutena on mul peamiselt sellised lühemat sorti kitsa teema ülevaated, nagu tänapäeval moes on. Ja nagu ma isegi olen kirjutanud (käibemaksust ja konsolideerimisest ja rahadega majandamisest jne).

Viimasena tuli välja üks väga tõhus ülevaade rahvusvahelistest töötasumaksudest. Kui oled kokku puutunud e-residentide palgaarvestusega, pikaajaliste lähetustega, mitteresidentide palkadega või maksetega välismaistele töötajatele, siis saad aru, mida see tähendab. Sellisel juhul osta see täna veel suurepärase hinnaga: https://pilvekool.ee/rahvusvahelised-maksud 😉

Olgu, teemast edasi.

Kumb variant on ikkagi parem, paberraamat või e-raamat?

Paberraamatu plussid:

 • Paberraamatut saab sõbrale laenata ja sõbralt laenata. Oeh, ma olen isegi nagu üks haruraamatukogu oma tutvusringkonnale 😊
 • Paberraamatut saab kinkida. Hmm… jõulud on tulemas!
 • Raamaturiiulid näevad ilusad ja soliidsed välja. Eriti kui neid palju on ja heade raamatutega täidetud.
 • Paberraamatusse saab teha märkmeid ja olulistele kohtadele kleepse lisada. Mulle ei meeldi raamatute sodimine, aga järjest enam tehakse just selliseid õpikuid/töövihikuid, kuhu on lausa märkmete tegemise kohad lisatud. Värviliste kleepsude lisamist kasutan ohtralt, kui mingit teemat endale selgeks tahan teha.
 • Paberraamatute lugemine annab lastele head eeskuju. Tõsi ta on. Ja laste õpiedukus pidi olema selges korrelatsioonis raamatute arvuga kodus.
 • Paberraamatud lõhnavad paremini.
 • Paberraamatud kestavad sajandeid. E-raamatud teoreetiliselt ka, praktiliselt? Pagan seda teab.
 • Väidetavalt paberraamatust õppimine on efektiivsem, loeme põhjalikumalt ja aeglasemalt. Arvutist loetavatest tekstidest oleme harjunud kiiremini üle libistama.
 • Säästab silmi. Vähemalt mulle tundub, et paberraamatut on silmadel kergem lugeda.
 • Ei vaja laadimist. Kurb lugu, kui keset raamatu lugemist aku tühjaks saab.
 • Autori poolt vaadatuna – madalam käibemaksumäär (9% vs 20%), mis veidi kompenseerib lisakulusid.
 • Lisaks – vähem piraatlust. Oh, ma olen kindel, et minu pdf-e on liikvel kordades rohkem, kui neid ostetud on… Isegi mingitel raamatupidamiskursustel olla õpilastele väljatrükitud materjalidena minu e-raamatu tekste jagatud :O
 • Dipri+Maksekeskus+pakiautomaadid võimaldavad ikka suhteliselt lihtsat raamatute logistikat. Ilma, et peaks veel poolt raamatu hinnast raamatupoodidele andma.

E-raamatu plussid:

 • Reeglina odavam hind, paberraamatuga kaasnevad olulised lisakulud (spetsiaalne küljendamine trükimasina jaoks, trükkimine, pakkimine ja postikulu).
 • Säästab ruumi – ma ei kujuta ausalt öeldes ette, kuhu ma need täiendavad tuhanded raamatud oma kodus veel paneks.
 • Hea reisile kaasa võtta. Tõsi! Ei pea pool kohvritäit raamatuid kaasa vedama. Samas – basseini ääres peesitades või varju all istudes on paberil raamatut ikka märksa mõnusam lugeda..
 • E-raamatut on lihtsam uuendada. Näiteks mu üks maksusoovituste e-raamat – ma olen seda igal aastal üle vaadanud, maksuseadused ju muutuvad. Paar päeva ja tehtud, saadad ostjatele uuenduse välja ja teistele pakkumise. Paberraamat on selline nagu on.
 • Amazon.com pakub ka eestlastele päris head valikut ajutiselt tasuta või väga odavaid Kindle e-raamatuid. Eks on isegi neid kokku krabatud… ja mitte kunagi loetud. Paberraamatuid valin hoolikamalt ja valdavalt ikka loen läbi, võibolla 5-10% on lugemata.
 • Kindles saab teha otsingut – millises raamatus on sellest teemast räägitud?
 • Loodussäästlikum, ei kuluta paberit (ja raamaturiiuli materjali ka). Samas natuke elektrit ikka…
 • Ostad e-raamatu ja saad kohe lugema hakata. Inglisekeelsete raamatute korral on täiesti arvestatav aspekt, kui ikka Eestis Krisos või Rahva Raamatus kogemata olemas ei ole, siis tuleb nädalaid oodata.
 • Autori poolt vaadatuna – vähem kulusid ja kõik toimib automaatselt, ei mingit pakkimist ega postitamist.

Mõlemal seega omad plussid (ja vastavalt miinused).

Seega, teen proovi ära!

Esimest paberraamatut saab nüüd soodsalt tellida siit – Raamatupidamine lihtsalt ja selgelt.