Käibemaksukohustuslase piir tõuseb

Kuni 31.12.17 on käibemaksukohustuslaseks registreerimise piiriks 16 000 eurot.

Alates 01.01.18 on piiriks 40 000 eurot, pisikeste ettevõtete elu muutub lihtsamaks.

Vajadusel võid juba detsembri lõpus maksuametile avalduse teha, et palun mind käibemaksukohustuslase registrist kustutada alates 01.01.18. Seda on mõtet teha siis, kui:

 • sinu aastakäive jääb alla 40 000
 • sinu klientideks on eeskätt eraisikud või mittekäibemaksukohustuslastest ettevõtted/MTÜ-d (nendele läheb sinu teenus siis odavamaks, käibemaksukohustuslasest ettevõttel on suhteliselt ükskõik, kas sinu arve on käibemaksuga või ei)
 • sa EI osta välismaalt elektroonseid teenuseid (nt e-raamatuid, veebimajutust, Facebooki reklaami) – kui ostad, siis pead vormistama end piiratud käibemaksukohustuslaseks ja käibemaksu ära maksma (alternatiiv – osta need teenused eraisikuna ja vormista majanduskuludeks).

Autode maksustamine muutub

Kuni 31.12.2017 oli ettevõttel võimalus valida, kas maksta sõiduauto kasutamise eest erisoodustusmaksud fikseeritud summalt, vastavalt sõidupäevikule või hoopiski erasõidud ettevõttele kinni maksta.

Alates 01.01.2018 on valikuteks:

 • Tasuda erisoodustusmaksud sõltuvalt auto vanusest ja võimsusest (kW)- erisoodustuse arvestamise baasiks on 1,96 eurot kW kohta, üle 5 a vanade autode korral veidi vähem – 1,47 eurot kW kohta.
 • Deklareerida maanteeametis, et autoga erasõite ei tehta.

Lisaks muutuvad veidi karmimaks ka sõiduautodega seotud käibemaksureeglid.

Loe autode maksustamise kohta pikemalt autode artiklist.

Tuleb maksuvaba sporditoetus

Alates 2018.a. on võimalik maksta maksuvabalt sporditoetust 100 eurot kvartalis töötaja kohta. Päris täpsed reeglid on paika pandud, kellele saab maksta, mille eest saab maksta ja kuidas see protsess käib.

Loe täpsemalt sporditoetuse kohta siit artiklist.

Alampalk tõuseb

Kuu alampalk on alates 01.01.2018 500 eurot (2017. a oli 470 eurot) – kokkulepe on sõlmitud, ei leidnud tänase seisuga ametlikku kinnitust. Tõenäoliselt siiski rakendub… Alampalka (ehk miinimumpalka) peab maksma täistööajaga töölepingu alusel töötavale inimesele. Lisaks on alampalgaga seotud erinevad tasud, nt lasteaiatasu, elatisrahad jne.

Dividendide soodusmaksustamine

Sisuliselt tehti soodustus suurte kontsernide jaoks – kui dividende on 3a järjest ühtlaselt makstud teisele juriidilisele isikule, siis kehtib neile soodustusega tulumaksumäär 14%. Kui dividende makstakse eraisikule, siis midagi ei muutu (isegi kui ettevõte rakendab 14% tulumaksumäära, siis eraisikule väljamakse tegemisel peetakse täiendav tulumaks kinni).

Ettevõtluskonto

Teoreetiliselt peaks tekkima üks lihtne võimalus, et eraisikutele teenuseid osutavad inimesed saaksid lihtsalt oma maksudega hakkama. Reaalselt pole hetkel ükski pank seda valmis pakkuma.  Ettevõtja jaoks on oluline teada, et ettevõtluskontole tehtud väljamaksed loetakse „ettevõtlusega mitteseotud kuluks“ ja maksustatakse tulumaksuga.

Loe lähemalt: http://www.raamatupidaja.ee/uudised/2017/10/26/ettevotluskonto-maksumaarad

Sotsiaalmaksu miinimummäär tõuseb

Sotsiaalmaksu miinimummäära maksmine tagab ravikindlustuse. Teemaks see eeskätt siis juhatuse liikmetele ja osalise ajaga töötavatele isikutele. Sotsiaalmaksu miinimummäär on alates 01.01.2018 470 eurot (eelmise aasta alampalk), minimaalselt makstav sotsiaalmaks vastavalt 155.10 eurot (2017.a. olid vastavad numbrid 430 ja  141.90).

Kui juhatuse liige tahab endale ravikindlustust, siis peab ta alates 01.01.2018 maksma maksud ära vähemalt 470 eurolt, nii sotsiaalmaksu kui ka muud maksud. Kui töötaja töötab osalise tööajaga, siis temale ravikindlustuse tagamiseks tuleb maksta sotsiaalmaks vähemalt summas 155.10 ning muud maksud vastavalt tegelikult makstud tasule.

Juhatuse liige, kes maksab omale minimaalset tasu vastavalt sotsiaalmaksu miinimummäärale, töötuskindlustust ei maksa, kogumispensioniga on liitunud (2%):

2017: brutosumma 430, netosumma 373,12, maksud kokku 198,78. Sealhulgas kasutas tulumaksuvaba miinimumi 180 eurot.

2018 (väljamakse järgi): brutosumma 470, netosumma 368,48, maksud kokku 256,62. Tulumaksuvaba miinimumi ei kasuta, sest maksab endale lisaks ka dividende.

Kui maksad jaanuaris välja detsembri palga, siis see arvuta juba uute reeglite järgi. Jaanuari eest pead 10. veebruaril juba uued maksud maksma.

Tulumaksuvaba miinimum… on läinud jaburaks

Alates 01.01.2018 on tulumaksuvaba miinimum vahemikus 0-500 eurot (2017: 180 eurot).

Loogika on võrreldes varasemate aastatega märksa erinev. Kui varem oli igale töötavale inimesele ette nähtud 180 eurot tulumaksuvaba miinimumi kuus, sõltumata sissetulekust, siis nüüd sõltub tulumaksuvaba miinimum aasta kogusissetulekust. Arvesse võetakse lisaks palgale (ja haigusrahadele ja vanemahüvitisele) ka dividenditulu, üüritulu ja kinnisvara müügitulu. Arvesse ei võeta lapsetoetusi ja muid riiklikke toetusi.

Kui sinu aasta keskmine kuusissetulek on üle 2100 euro, siis:

 • on su tulumaksuvaba miinimum 0 eurot, tee vastav avaldus ka raamatupidajale (eriti kui su palk on alla 2100 euro),
 • kaotad sa võrreldes 2017. aastaga 36 eurot kuus
 • ära rohkem üldse selle teema peale mõtle, säästa närve ja proovi selle asemel natuke rohkem tööd teha J (ja mõtle, keda sa järgmistel valimistel valid).

Kui sinu aasta keskmine kuusissetulek on alla 1200 euro, siis:

 • on sinu tulumaksuvaba miinimum 500 eurot,
 • võidad võrreldes 2017. aastaga ca 64 eurot

Kui sinu aasta keskmine kuusissetulek on vahemikus 1200-2100, siis:

 • kui sul ei ole muid sissetulekuid, siis raamatupidaja arvestab su tulumaksuvaba miinimumi vastavalt konkreetse kuu palgale, nii nagu matemaatika näitab
 • kui sul on muid sissetulekuid ja sa ei taha 2019. kevadel tulumaksu juurde maksta, siis arvuta natuke ja tee avaldus raamatupidajale, et ta arvestaks veidi väiksemat tulumaksuvaba miinimumi.

Muud väiksemad muudatused

Kui soovide maksude kohta täpsemalt lugeda, siis tasub soetada minu maksuraamatu Maksuvabad kulud ettevõttes uuendatud versioon.

Vaata lähemalt: https://pilvekool.ee/pood/maksuvabad-kulud-ettevottes/