Mida ettevõtja peaks teadma oma finantsnumbritest erinevatel arenguetappidel?

Algajal ettevõtjal ja suure kontserni omanikul on kahtlemata erinev finantsteadmiste ja oskuste tase ning kindlasti ka erinev infovajadus.

Vaatame esimesi ettevõtja arenguetappe eraldi. Püüa üles leida, kui kaugel sina oled? 😉

1. Unistaja

Sa alles mõtled ettevõtlusega alustamisest. Loed raamatuid ja blogisid, võtad kursuseid, uurid tuttavate kogemusi. Sul on idee juba olemas, võibolla ka äripartner. Tegeled oma idee testimisega.

Finantsteemadest on sulle sel etapil olulised ainult müügiga seonduvad:

  • Kui su äritegevus on siseriiklik – kontrolli, kas sinu tegevus on seotud mingite erinõuetega. Näiteks sa võid omada fantastilist ideed luua maailma kõige innovaatilisem pank, aga siis pead arvestama, et sa vajad omakapitaliks miljoneid eurosid ja palju advokaatide abi paberimajanduse kordaajamiseks.
  • Kui su äritegevus on rahvusvaheline – konsulteeri eksperdiga, millised kohustused sul mingis riigis saavad olema, et ei tekiks halbu üllatusi hiljem. Kui sinu äriplaan näeb ette muudes riikides töötajate palkamist või lao kasutamist toodetele, siis suure tõenäosusega võib sul tekkida seal maksukohustus – vastavalt pead arvestama, et sul on vaja kiiresti kohapealset raamatupidajat.

2. Alustaja

Ettevõte on asutatud ja esimesed sammud tehtud. Kõik on nii uus ja keeruline! Hästi emotsionaalne periood. Püüad kõike ise teha. Esimesed saavutused innustavad ja annavad energiat juurde.

Kõige olulisem on saada oma toode/teenus müügikõlbulikuks ja leida esimesed reaalsed kliendid, keskendu sellele.

Finantsteemad: kui su tegevus on ainult Eesti piires: piisab esialgu, kui tead põhireegleid:

  • Hoia algdokumendid alles (dokument iga ostu või müügi kohta)
  • Hoia rangelt oma ja ettevõte raha lahus, ettevõttest tee ainult vajalikud kulutused
  • Ära tee endale ega teistele eraisikutele väljamakseid
  • Aastaaruande tähtaeg on 30.06 (aga ära päris viimasele sekundile jää raamatupidaja otsimisega).
  • Käibemaksukohustuslaseks registreerimise piiriks on müügikäive kalendriaastas 16 000 eurot (alates 2018: 40 000 eurot).

Otsi omale raamatupidaja hiljemalt, kui – vajad aastaaruannet, oled jõudnud käibemaksukohustuslase piirini (ebatõenäoline siin etapis) – või tunned, et segadus hakkab häirima 🙂

Kui su tegevus on rahvusvaheline – vajad kindlasti raamatupidajat, kes su asjad algusest peale paika sätib. Maksimaalselt võid ehk kuu-paar venitada alguses. Kui pead mitmes riigis makse maksma, siis peab sul olema igas riigis oma raamatupidaja.

3. Edeneja

Sinu klientide nimekiri hakkab kasvama. Esimesed süsteemid on paigas, mis hakkavad raha sisse tooma. Mõned olulised küsimused on veel lahendamata ja investeeringud tegemata. Siin sa töötad pikad päevad, võib-olla veel palgatöö kõrvaltki. Kulutad rohkem raha kui teenid ja mõtled, et „on see tõesti seda väärt?“ Hakkad ostma sisse teenuseid – raamatupidamine, veebihaldus, turundus, assistent. Õpid delegeerima, kontrollima. Väga palju tööd ja ülekoormust, samal ajal aga ka tohutu vaimustus ja rõõm esimestest saavutustest. Tunned end jõulise ja tegijana, kuna liigud järjest kaugemale oma vanast mugavustsoonist.

Finantsteemad: nüüd pead küll õppima ära raamatupidamise ja maksude põhitõed, sh erinevate lepingute liigid. Vajad juba ka raamatupidajat, kes sind peamiste maksude osas nõustab ja maksudeklareid teeb. Aga see on siiski veel päris lihtne ja tavaline raamatupidamine, mingit aruandlust ega kuluarvestust sa vast siin veel ei vaja, peamine, et kohustuslik pool oleks korras. Kui su ettevõtlus on lihtne ja Eesti-sisene, püüa leida soodne ja lihtne lahendus.

Edenejale pakun ma oma esimest videokursust – Ettevõtja ABC ehk Mida ettevõtja peab raamatupidamisest teadma?

Kui sinu tegevus on keskmisest keerulisem või seotud rahvusvahelise toimetamisega, oled oodatud ka minu raamatupidamiskliendiks. Võta palun ühendust 🙂

4. Ettevõtja

Hakkad palkama töötajaid ja õpid oma ettevõtet juhtima. Sa oskad juba natuke oma müüke prognoosida ja kulusid kontrollida ning julged usaldada oma töötajaid, kui vaja korraks ära sõita. Tegeled aktiivselt investeeringute tegemise ja protsesside loomisega. Kõik juba edeneb, aga tööd on veel teha küll ja küll.

Siin on sul juba ohjad enda käes ja oskad oma ettevõtet edasi arendada. Kasvad edasi vastavalt oma eesmärkidele – kas tahad jääda väikeseks elustiiliettevõtteks, keskmiseks tubliks Eesti ettevõtteks või kasvada rahvusvaheliseks kontserniks. Või hoopiski kasvatada ettevõtet kiiresti investorite rahaga ja leida ettevõttele ostja, nagu on enamuse startup ettevõtjate unistus. Kõik variandid on OK, see on sinu ettevõte ja sinu otsus.

Finantsteemad: nüüd on viimane aeg õppida oma numbritest aru saama, kasutama finantsaruandlust, tegema otsuseid oma numbrite alusel. Siin tulevad juba mängu juhtimisaruanded, KPI-d , eelarvestamised. Kui su senine raamatupidaja ei oska sind aidata, siis on aeg edasi liikuda.

Soovitan sul kindlasti lugeda mu e-raamatut finantsjuhtimisest.

Ettevõtja on samuti oodatud mu raamatupidamiskliendiks. Ka siis kui sinu tegevus ei ole keeruline, aga sa tahad kiiresti kasvada ja selleks on sul on juba vaja eelarvestamist ning korralikku juhtimisaruandlust. Võta palun ühendust, saame kokku või arutame virtuaalselt, mida sul täpselt vaja on.

- | 2017-10-16T09:23:11+00:00 20. september 2017|ettevõtlus|kommentaarid puuduvad

Kommenteeri

9 − 1 =

Arhiiv