1. Ei ole läbi mõelnud ja kirja pannud oma ettevõtte krediidipoliitikat – kuidas uue kliendi tausta kontrollitakse, tingimused määratakse, kuidas probleeme kiirelt tuvastatakse ja nendega tegeletakse.

 1. Ei hinda oma potentsiaalse kliendi usaldusväärsust enne lepingu sõlmimist ja krediidiotsuse tegemist – selleks on mitmeid võimalusi ja päris normaalse hinnaga. Loe seda kulu investeeringuks, mis aitab vältida hilisemaid suuri kulusid seoses arve mittelaekumisega.
 1. Uue kliendi hindamise käigus ei analüüsita ettevõtte finantsnumbreid või tehakse seda puudulikult. Aastaaruandest saab paljugi välja lugeda, lisaks on viimasel ajal maksuameti portaali või teatmik.ee kaudu kättesaadavad ka viimase kvartali müüginumbrid ja palganumbrid. Lisaks on muidugi nutikas vahel ka teiste äripartnerite numbreid uurida.
 1. Ei ole arugi saanud, et lubades kliendil tasuda arvet tavapäraselt ülekandega paari nädala jooksul, annad sa tegelikult kliendile krediiti ja riskid oma raha laekumata jäämisega.
 1. Ei sõlmi kliendiga lepingut või kasutad mõnda hädist internetist leitud igivana lepingupõhja, mis ei pruugi enam tänapäevastele vajadustele vastata.
 1. Kliendile ei ole seatud krediidilimiiti ja võlgujäänud kliendile müüakse muudkui edasi, avastades alles hiljem juhuslikult, et laekumata arvete summa on kasvanud väga suureks.
 1. Ettevõttes ei ole loodud süsteemi olemasolevate klientide regulaarseks taustakontrolliks. Sa võisid olla isegi tubli ja tema tausta kontrollida enne lepingu sõlmimist, aga aastaga võib paljugi juhtuda. Rääkimata mitmest aastast.
 1. Ettevõttes ei ole loodud regulaarset laekumata arvete kontrolli ja meeldetuletuskirjade saatmise protseduuri. Isegi kui midagi on olemas, siis ei oska raamatupidaja või sekretär midagi ette võtta, kui meeldetuletuskirjasid jätkuvalt ignoreeritakse. Sellised protseduurid tuleb kokku leppida.
 1. Ei oska hinnata, kellele ja millal võiks pakkuda maksegraafikut ja kuidas seda teha.
 1. Ei ole endale selgeks teinud, millal võiks kasutada inkassofirmade abi, millal on mõtet kasutada maksekäsu kiirmenetlust ja millal tuleks pankrotiavaldusega kohtusse pöörduda. Kõik need on olulised raha sissenõudmise viisid, millel on oma sobiv aeg ja koht.
 1. Ei ole kuulnudki, et ka sinul on võimalus maksehäireregistrisse oma võlglasi lisada. Jah, sellega on seotud teatud tingimused, aga avalikustamisega ähvardamine on võimas relv.
 1. Ei ole kursis, kuidas laekumata arved mõjutavad sinu finantstulemusi ja et teinekord on riik eriti karm ja nõuab sinu laekumata arvelt veel lisaks maksude maksmist.

Kui tahad neid vigu vältida ja oma raha sissenõudmise kontrolli alla saada, siis osta endale

Kasuliku kraami kogumik – ettevõtte rahateemad.